چرا شیطان خلق شد؟

چرا شیطان خلق شد؟

خدا شیطان را خلق نکرد، بلکه شیطان، خودش شیطان شد. همین شیطان ۶ هزار سال خدا را بندگی کرد. جزء مقربین درگاه خداوند بود و حتی معلم ملائکه بود. تنها چیزی که شیطان را شیطان کرد، سجده نکردن در مقابل آدم بود.

بعضی‌ها می‌گویند اگه خداوند هدفش این است که انسان را هدایت کند، سپس پیامبران و قرآن کریم را فرستاد تا به وسیله آن‌ها انسان‌ها به اوج کمال برسد، پس چرا شیطان را خلق کرد؟

در این موضوع چند نکته عرض می‌کنیم:

اول اینکه خدا شیطان را خلق نکرد، بلکه شیطان، شیطان شد. خدا فرعون را خلق نکرد، فرعون خودش فرعون شد.  همین شیطان ۶ هزار سال خدا را بندگی کرد. جزء مقربین درگاه خداوند و حتی معلم ملائکه بود. هم عابد بود و هم عالم. تنها چیزی که شیطان را شیطان کرد، سجده نکردن در مقابل آدم بود. از جنس جن بود و از ملائکه نبود وگرنه خدا را تمرد نمی‌کرد. خداوند در مورد ملائکه می‌فرماید: لَا یَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَهُم بِأَمْرِهِ یَعْمَلُونَ : در سخن بر او پیشی نمی‌گیرند و به فرمان او کار می‌کنند.

اما در مورد شیطان می‌فرماید: وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِکَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِیسَ کَانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ أَفَتَتَّخِذُونَهُ وَذُرِّیَّتَهُ أَوْلِیَاء مِن دُونِی وَهُمْ لَکُمْ عَدُوٌّ بِئْسَ لِلظَّالِمِینَ بَدَلًا : و آنگاه که به فرشتگان گفتیم که آدم را سجده کنید ، همه جز ابلیس که ، از جن بود و از فرمان پروردگارش سر بتافت سجده کردند آیا شیطان و فرزندانش را به جای من به دوستی می‌گیرید ، حال آنکه دشمن شمایند . ظالمان بدچیزی را به جای خدا برگزیدند.

شیطان می‌گوید: قَالَ أَنَا خَیْرٌ مِّنْهُ خَلَقْتَنِی مِن نَّارٍ وَخَلَقْتَهُ مِن طِینٍ: من از او بهترم مرا از آتش آفریده ای و او را از گل.

می‌گوید من از آدم بهتر هستم چرا که من را از آتش و انسان را از گل آفریدی. به نظر مردم بی مقدار ترین چیز خاک است.

خدا راجع به جن‌ها می‌فرماید: وَخَلَقَ الْجَانَّ مِن مَّارِجٍ مِّن نَّارٍ : و جن (یا پدر اجنّه) را از شعله‏ اى سفید و سرخ و سیاه از آتش آفرید.
ما جن را از آتش خلق کردیم. ملائکه از نورند. پس شیطان از طایفه جن بود و از ملائکه نبود. پس نکته اول اینکه خلایق به واسطه اعمال بد خودشان تبدیل به بد می‌شوند. مثل شیطان و فرعون و یزید و صدام.

سوال دوم اینکه چرا خداوند به او مهلت داد؟

به شیطان گفته شد: قال انک من المنظرین: همانا تو از مهلت داده شدگانی و در سوره ص فرمود: الی وقت معلوم.  بین مفسرین بهترین تفسیر راجع به مهلت شیطان تا ظهور حضرت مهدی است.

از امام معصوم سوال کردند چرا خداوند به شیطان مهلت داد؟ امام فرمود چون ۶ هزار سال خدا را عبادت کرده بود، خداوند خواست پاداش ۶ هزار سال عبادتش را بده. یک دعایش را مستجاب کرد.

وجود شیطان باعث رشد انسان می‌شود!

در کل وجود شیطان برای رشد انسان موثر هست که دلایل آن را در ذیل توضیح می‌دهیم:

نکته اول این که استعدادهایی در وجود انسان نهفته است که اگر حریفی برای انسان نباشد این استعدادها بروز نمی‌کنند. مثلا اگر مریضی نبود، علم طب اینقدر پیشرفت نمی‌کرد. شما یک کشتی گیر را در نظر بگیرید. اگر حریف تمرینی نداشته باشد روز به روز این کشتی گیر ضعیف می‌شود. انسان هم همینطور است.

همین واکسن هپاتیت و آمفولانزا و … اینها میکروب را به بدن انسان وارد می‌کنند . یعنی میکرب آمفولانزا وارد بدن ما می‌شود. اما خیلی قوی وارد نمی‌کنند که انسان مریض شود. بدن تا می‌بیند این میکروب وارد شد، پادزهرش را می‌سازد و ترشح می‌کند. و وقتی آمفولانزای شدیدی بخواهد وارد بدن شود، چون بدن از قبل آمادگی پیدا کرده با این ویروس مقابله می‌کند.

خدا هم شیطان را وارد بدن انسان کرد که انسان پادزهرش را بزند و دیگر هیچ شیطانی نتواند او را از راه به در کند. همان طور که می‌دانید شیطان فقط جن نیست. ما شیطان انسی هم داریم. آیه قرآن است که یدعو حزبه، شیطان هم برای خوش دسته و حزبی دارد که همه آن‌ها را فرا می‌خواند؛ و یکونو من اصحاب السعیر. همه سعیش را می‌کند که شما را جهنمی‌کند. هم لشکر جنی دارد و هم لشکر انسی.

شناخت نقاط ضعف

وسوسه های شیطان و هجوم او به انسان باعث می‌شود که انسان نقاط ضعف خودش را بشناسد. شما تا با یک کشتی گیر ماهر کشتی نگرفته باشی فکر می‌کنی همه را می‌توانی شکست دهی، اما وقتی کشتی میگیری و ضربه فنی می‌شوی تازه نقاط ضعف خودت را می‌شناسی.
در قرآن داریم؛ اخذناکم بالبأس و الضرّاء. یعنی با سختی‌ها بندگانم را تربیت می‌کنم، لعلکم یضرعون؛ تا اینکه غرورشان را بشکنند و من را صدا بزنند.


منبع:
بیانات استاد مهدی توکلی؛ تلخیصی از سخنرانی در رابطه با “روش اغواگری شیطان”

مطلب پیشنهادی

لعنت بر…

آباء و اجداد! یارو یک کار زشت و پلیدی انجام داد و بعد گفت؛ بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code