فلسفه حکومت حضرت مهدی علیه‌السلام

فلسفه حکومت حضرت مهدی علیه‌السلام

هدف خداوند متعال از مکلّف نمودن امام عصر أرواحنا فداه به تشکیل حکومت جهانی چیست؟ اینکه امام، واسطه فیض[۱] و قطبِ عالَم امکان[۲] است ارتباطی با تشکیل جامعه جهانی ندارد حتّی تبیین و ابلاغ احکام الهی نیز متوقّف بر تشکیل حکومت جهانی نمی‌باشد پس چه لزومی دارد امام، حاکم تمام زمین شود و حکومتی به این گستردگی در سراسر گیتی به راه اندازد؟

جواب این سؤال در آیه ۲۴ سوره أنفال، نهفته است خداوند در این آیه می‌فرماید:

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اسْتَجيبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما يُحْييكُمْ…» ای کسانی که ایمان آورده‌اید دستورات خداوند متعال و فرستاده او را زمانی که شما را به انجام کاری یا ترک چیزی امر می‌نمایند استجابت کنید چرا که در سایه اطاعت از اوامر و نواهی پروردگار است که شما به «حیات انسانی» دست می‌یابید.

توضیح اینکه خداوند متعال که ما را انسان خلق کرده از ما خواسته با تلاش، خود را به انسانیّت برسانیم زیرا انسان خلق شدن تا به انسانیّت رسیدن متفاوت است جالب اینکه اگر انسانی نتوانست در طول حیات خویش، خود را به جایگاه انسانیّت برساند نه تنها از این فضیلت محروم شده بلکه از انسان بودن به جایگاه چهارپایان و احشام نیز اُفت کرده است.

خداوند سبحان در دو آیه ۱۷۹ أعراف و ۴۴ سوره فرقان با عبارت «أُولئِكَ كَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَل» چنین انسان‌هایی را از حیوان نیز پست‌تر می‌داند زیرا به حیوان، استعداد رشد و تکامل، عطا نشده است.

‏ارتباط این آیه با بحث ما اینگونه روشن می‌شود که حرکت جامعه انسانی به سمت انسانیّت، مخالف اراده ابرقدرتان مادّی مسلّط بر جهان است آن‌ها تا زمانی می‌توانند مردم و دارایی‌هایشان را چپاول کنند که آنان، دین نداشته باشند امّا از آنجا که دین، باعث رشد فکری انسان‌ها می‌شود و آن‌ها را از زندان نفس آزاد می‌گرداند، راه چپاول و استثمار ملّت، بسته می‌شود. لذا مادیّون مسلّط بر دنیا، به هر شکل ممکن، برای حفظ تسلّط و سروری خود و اینکه بتوانند مردم را استثمار کنند موانع متعدّد و رنگارنگی را در راه رسیدن انسان‌ها به انسانیّت قرار می‌دهند و با این موانع، اراده آن‌ها را در رسیدن به آن جایگاه رفیع، تضعیف می‌نمایند.

کسی که در این عصر، قصد رسیدن به انسانیّت داشته باشد راهی دشوار در پیش دارد فضای جامعه با پوشش نامناسب، مسموم گشته، محیط‌های علمی و خصوصاً دانشگاهی برای جوانِ طالب علم، طعمه شده است فضاهای تحقیقاتی و اینترنتی به سیاه چال‌های ظلمانی تبدیل گشته از طرف دیگر شبکه‌های رسانه‌ای و ماهواره‌ای دائماً بر طبل کُفر و بی‌دینی می‌کوبند. آنقدر سنّت‌ها به بدعت‌ها آغشته گشته که شاید بتوان گفت به کلی سنّت‌ها تعطیل شده است. ناکارآمدی سیستم حکومتی و اجرایی، باعث رواج رشوه و زورگیری شده از طرف دیگر اقتصاد بیمار، باعث شیوع نزول و رباخواری شده و عدّه زیادی به خاطر فقر و تنگی معیشت و هزاران مشکلات و موانع دیگر از توجه به نیازهای عالی معنوی، غافل مانده‌اند و تنها با مدیریّت جامعه جهانی توسط شخصی امام معصوم از خطا و اشتباه و متصل به علم نامتناهی، می‌توان با حذف زمینه‌های گناه و فراهم نمودن بسترها، راه وصول به انسانیت را فراهم نمود.

زمان ظهور حضرت مهدی علیه‌السلام و حکومت جهانی ایشان را در نظر بگیرید زمینه‌های اجتماعی گناه در حکومت ایشان به طور کلّی مسدود می‌گردد و تنها انگیزه‌های فردی گناه باقی می‌ماند که آن هم با ارتقاء فکر و اندیشه تا حدّ زیادی مهار می‌شود.

قصد ما از بیان این مطلب، توجیه گناه در عصر غیبت نیست بلکه سعی کردیم با تبیین این نکته، شوق خوانندگان محترم را به دولت امام عصر أرواحنا فداه دو چندان کنیم زیرا یکی از اسباب ظهور، اقبال مردم جهان به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است و قطعاً توجه به این مطالب، اشتیاق به آن حضرت افزایش خواهد یافت إن شاء الله.

مسعود رضانژاد فهادان _ ۳ بهمن ۱۳۹۱

پی‌نوشت:

[۱] بِنَا فَتَحَ‏ اللَّهُ‏ وَ بِنَا يَخْتِمُ‏ وَ بِنَا يَمْحُوا اللَّهُ ما يَشاءُ وَ يُثْبِتُ‏ وَ بِنَا يُنَزِّلُ الْغَيْثَ فَلَا يَغُرَّنَّكُمْ بِاللَّهِ الْغَرُور (بحارالأنوار؛ ۶۵/۶۱) خداوند به ما ابتدا کرد و به ما به پایان مى‌رساند و به سبب ما آنچه را مى‌خواهد محو و یا اثبات مى‌سازد. خداوند به وسیلۀ ما روزگار گزنده را دفع مى‌سازد و به برکت ما باران مى‌فرستد؛ مبادا فریبنده، شما را فریب دهد.

[۲] سُلَيْمَانَ الْجَعْفَرِيِّ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا الْحَسَنِ الرِّضَا علیه‌السلام قُلْتُ تَخْلُو الْأَرْضُ مِنْ حُجَّةِ اللَّهِ قَالَ لَوْ خَلَتِ الْأَرْضُ طَرْفَةَ عَيْنٍ مِنْ حُجَّةٍ لَسَاخَتْ‏ بِأَهْلِهَا (عيون أخبار الرضا عليه‌السلام‏؛ ۱/۲۷۲) سلیمان جعفری از امام هشتم علیه‌السلام سؤال کرد آیا زمین از حجت خدا خالی می‌شود؟ امام فرمودند: اگر لحظه‌ای حجة خدا نباشد زمین و اهلش به هم پیچیده خواهند شد.

 

نمایش این مطلب به صورت PDF

فلسفه حکومت حضرت مهدی علیه السلام

مطلب پیشنهادی

اخلاق دستورالعمل است؛ علم نیست!

بگوئیم: دستورالعمل؛ نگوئیم: علم در حیطه علوم اخلاقی، اگر به جای علم اخلاق، بگوئیم: دستورالعمل‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code