شریکی به نام حادثه

شریکی به نام حادثه!

امام علی علیه‌السلام:

💠 هر مردى در مال خود دو شريك دارد: یکی وارث و دیگری حوادث. لِكُلِّ امْرِئٍ فِي مَالِهِ شَرِيكَانِ: الْوَارِثُ وَ الْحَوَادِث‏.

📚 بحار‌الأنوار؛ ۷۰/۱۴۴

💠 مراد از حادثه، اتفاقات پیش‌بینی نشده در مسیر زندگیِ انسان‌ها‌ست.
برخی برای حوادث در ثروتی که در اختیار دارند هیچ سهمی قائل نیستند و همه را بی هیچ شراکتی از آن خود می‌دانند؛ غافل از آنکه این پول، شریک خوبی دارد که در بسیاری مواقع از سهم خود گذشت می‌کند امّا گاهی هم ممکن است سهمش را به اندازه، استیفا نماید. چنین کسانی وقتی حوادث، از سهم خود برداشت می‌کند پریشان‌دل و آزرده خاطر می‌شوند.

💠 سؤال ۱: سهم حوادث در دارائی انسان، چقدر است؟ دقیقاً به همان مقداری که در هر حادثه، به انسان خسارت وارد می‌شود.

💠 سؤال ۲: چه کنیم سهم حوادث را در دارائی‌ کم کنیم؟ هر چه جوانب احتیاط، بیشتر سنجیده شود و توکل به خدا بیشتر تقویت شود سهم‌الشرکه‌ حوادث از کل دارائی، کمتر خواهد شد. از اقدامات مدرن مؤثر، بیمه کردن شئون مختلف زندگی است.

انفاق، صدقه، خیرخواهی، میهمانی گرفتن، روحیه سخاوت داشتن نیز از اسباب معنوی مؤثر در کاهش سهم الشرکه حوادث در زندگی معرفی شده‌اند.

█▓▒░ مسعود رضانژاد فهادان
۱۳۹۴/۱۰/۲۷

۲ دیدگاه

  1. سلام آقای فهادان

    از این قسمت توضیحاتتون خیلی لذت بردم.

    برخی برای حوادث در ثروتی که در اختیار دارند هیچ سهمی قائل نیستند و همه را بی هیچ شراکتی از آن خود می‌دانند؛ غافل از آنکه این پول، شریک خوبی دارد که در بسیاری مواقع از سهم خود گذشت می‌کند امّا گاهی هم ممکن است سهمش را به اندازه استیفا نماید. چنین کسانی وقتی حوادث، از سهم خود برداشت می‌کند پریشان‌دل و آزرده خاطر می‌شوند.

    بنازم مولا را که چنین کلام گهرباری دارند و مایه تاسف که ما کمتر از آن مطلعیم. تشکر که لابه لای مباحث شپلی ما را با این در و گوهرها آشنا میکنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code