چگونه صحبت دیگران را مؤدبانه، قطع کنیم؟

شیوه صحیح و مؤدبانه قطع کردن صحبت دیگران

۱– ابتدا اجازه بگیرید

چگونه؟ «ممکن است چیزی بگویم»

شاید فوری‌ترین روش برای شروع گفتار خود در حالی که فردی دیگری در حال صحبت کردن است، اجازه گرفتن و درخواست از وی و جمع می‌باشد. اما این روش نیز باید به درستی و زمان صحیح خود صورت بگیرد.

در صورتی که با متانت درخواست خود را از شخص صحبت کننده و در زمان درست بخواهید در بسیاری از مواقع این روش، نه تنها جلوه بد قطع کردن رشته کلام دیگران از بین می‌برد بلکه شما را به عنوان یک شرکت‌کننده علاقه‌مند و نه تنها گوش‌دهنده نشان خواهد داد.

۲- برای پریدن در وسط حرف دیگران عذرخواهی کنید

چگونه؟ «خیلی خیلی ببخشید که حرفتون رو قطع می‌کنم.»

حتی اگر قصد شما ضروری باشد، با توجه به اختلالی که در مکالمه ممکن است به وجود آورید چه اشکالی دارد که برای درخواست عذرخواهی کنید. با این کار نشان خواهید داد که به حرف شخص مقابل، اهمیت می‌دهید اما باید نکته‌ای را اضافه نمایید.

۳- وارد شدن در یک نقطه مناسب

چگونه؟ «حالا که داریم در مورد این موضوع صحبت می‌کنیم…»

پریدن وسط حرف دیگران، همواره بد نیست بلکه گاهی این اقدام می‌تواند یک گفتگو را غنی‌تر نماید.

اگر می‌خواهید نکته‌ای مرتبط با صحبت در حال گفته شدن بگویید؛ می‌توانید در زمان صحیح و به درستی این کار را انجام دهید. اما اگر با صحبت فرد، مرتبط نمی‌باشد بهتر است صبر نموده و پس از پایان نوبت وی، نظر خود را مطرح کنید.

۴- از ابتدا پیامدها را پیش‌بینی کنید

چگونه؟ «آیا دوست دارید سؤالتمان را پس از اتمام صحبتتان بپرسیم یا می‌توانیم در گفتگو شرکت کنیم؟»

برخی مواقع صرف نظر از اینکه چقدر قطع کردن حرف دیگران را هوشمندانه انجام دهید؛ به هر حال جلوه بدی از شما را نشان می‌دهد و راه فراری از آن وجود ندارد. به همین علت خوب است که با پیش‌بینی و بررسی شخصیتی فرد وارد شده در میدان گفتگو پیامدهای پریدن وسط حرف او را بررسی کرده و پیش از شروع کلامشان از وی بپرسیم که چه بازخوردی خواهد داشت.

بعضی از افراد، شراکت ناگهانی دیگران در کلامشان را دوست داشته و از آن استقبال می‌کنند. برخی دوست دارند تا پایان صحبتشان کسی حرفشان را قطع نکند. پس با شناخت شخصیت هر فرد می‌توان اقدام صحیحی را اتخاذ نمود تا به بهترین شکل ممکن، بدون بد جلوه نشان دادن شخصیت خود، حرف واجبی را که داریم به سمع دیگران برسانیم.

منبع: فراحرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code