1_ غفلت؛ ريشه همه مفاسد

مجله اینترنتی فهادان

برای گفتگویی آزادتر با دوستانتان
به انجمن ما مراجعه کنید
قالب جدیدی برای وبلاگتان نیاز دارید؟!!
شهرقالب !
دنبال مطالب تفریحی هستید؟!
بخش تفریحی!
آگهی محصولات

درج آگهی فروش کلیه


فهادان نیوز


فهادان عربیک


فهادان انگلیش


داستان و حکایت


قصه های کافی


پزشکی و سلامت


راهنمای حل جدول


نمایش آگهی

دسترسی به تمام قسمت‌های ماه عسل ماه رمضان 96

دسترسی به تمام قسمت‌های ماه عسل ماه مبارک رمضان 1396

 ماه عسل 1396

کانال رسمی سایت مجله اینترنتی فهادان

کانال فهادان کلیه


بسم الله الرحمن الرحيم

آن چه پيش‌رو داريد گزيده‌اي از سخنان حضرت آيت‌الله مصباح‌يزدي (دامت‌بركاته) در دفتر مقام معظم رهبري است كه در تاريخ 9/7/93، مطابق با ششم ذي‌الحجة 1435 ايراد فرموده‌اند. باشد تا اين رهنمودها بر بصيرت ما بيافزايد و چراغ فروزان راه هدايت و سعادت ما قرار گيرد.

(1)

غفلت؛ ريشه همه مفاسد

اشاره

[تقسیم‌بندی مسائل اخلاقی بر اساس قوای نفسانی به سه گروه کلی: شهویه و غضبیه و عقلانی، تقسیم‌بندی به روش فیلسوفان یونانی است.]

از ديرباز بيشتر علما، بزرگان و علاقه‌مندان به مسائل اخلاقي و معارف تربيتي، در دسته‌بندي مسائل اخلاقي از روش فيلسوفان يوناني اقتباس کرده‌اند و آن‌ها را بر اساس قواي نفساني به سه دسته کلی: شهويه، غضبيه و عقلاني تقسيم کرده‌اند.

در کتاب‌هاي بسيار خوبي چون جامع‌ السعادات، معراج السعاده، طهارة الاعراق ابن مسکويه و اخلاق ناصري نيز  از همين سبک پيروي شده است.

فيلسوفان اخلاق نيز با تأثير گرفتن از فيلسوفان يوناني، ملاک خوبي را اعتدال و حد وسط بودن بين افراط و تفريط دانسته‌‌اند و گفته‌اند: هر فضليتي محفوف به دو رذيلت است؛ مثلاً شجاعت يک فضيلت است که افراط آن تهوّر و تفريط آن جُبن است.

بنابراين در مقابل هر فضليتي، دو رذيلت وجود خواهد داشت. البته مي‌توان اين مطلب را اين‌گونه توجيه کرد که خداوند متعال استعدادها و قواي مختلفي در وجود انسان قرار داده است که همه از روي حکمت است؛ بنابراين هر کدام بايد در جايي اعمال شود و اگر اينگونه نباشد، لغو بوده است.

گاهي ممکن است انسان براي اعمال يک قوه‌ آن قدر تلاش کند که از قوه‌هاي ديگر باز بماند، مثلاً آن قدر فکر خوردن و التذاذات حيواني باشد که از مسائل عقلي باز بماند.

روشن است که اين افراط در قواي حيواني مي‌شود و خلاف حکمت الهي است. خداوند عقل را نيز به انسان داده است و اگر هميشه به فکر شکم و مافوق و مادون آن باشد، ديگر نمي‌تواند به مسائل عقلي و حقايق ديگر بپردازد. بنابراين براي اينکه از همه قوا درست استفاده شود، بايد براي هر کدام حد وسطي در نظر گرفت که مزاحم قواي ديگر و مانع کار و تکامل آن‌ها نباشد؛ اما اين حد وسط، حد وسط کمّي نيست و نمي‌توانيم مثلاً درباره علم که مطلوب است اندازه‌اي فرض کنيم و اگر صد درجه براي آن فرض شود  بگوييم پنجاه درجه‌اش مطلوب است و اگر 51 درجه يا 49 درجه شد، ديگر مطلوب نيست.

تقسيم‌ مسايل اخلاقي طبق سليقه اسلامي

به نظر مي‌رسد که مي‌توان مباحث اخلاقي را به گونه‌اي ديگر تقسيم کرد که با سليقه اسلامي، ديني و قرآني مناسب‌تر باشد.

به اينگونه که مسائل اخلاقي را به سه يا چهار بخش تقسيم کنيم:

اوّل: مسايلي که محور اصلي آن‌ها را ارتباط با خدا تشکيل مي‌دهد.

دوم: مسايلي با محور اصلي خود انسان

سوم: مسايلي که محور اصلي آن‌ها را ارتباط با انسان‌هاي ديگر

و چهارم: مسايلي که محور اصلي آن‌ها را ارتباط با همه مخلوقات تشکيل مي‌دهد.[1]

در سال گذشته محور بحث‌ها ارتباط با خدا بود. امسال ان‌شاءالله بخش دوم، که همان ارتباط با خود است، را موضوع بحث قرارمي‌دهيم. البته ممکن است از نظر منطقي اين بخش بر بخش گذشته مقدم باشد؛ زيرا پيش از طرح مسائلي که درباره ارتباط با خداست، بايد وجود خدا، فضيلت ارتباط با خدا و... اثبات شده باشد؛ اما ارتباط با خود، طبيعي‌ترين چيزي است که براي هر انساني مطرح است و نياز زيادي به مقدمات برهاني ديگر ندارد. البته روشن است که از جهت شرافت بحث، ارتباط با خدا اولي است و مقدم بر مسايل ديگر است.

نکته ديگري که در اين‌جا ذکر آن را ضروري مي‌دانم اين است  که اين سه بخش از مسائل اخلاقي را نمي‌توان آنچنان از هم تفکيک کرد که هيچ ارتباطي با هم پيدا نکنند. بين اين‌ سه دسته نوعي ارتباط، اتصال، مقدميت، ملازمه، يا استلزام وجود دارد. به عنوان مثال: نماز با اينکه از مسايلي است که درباره ارتباط با خداست، اما در اسلام روي نماز جماعت  بسيار تأکيد شده است و ارتباط با انسان‌هاي ديگر در آن لحاظ شده است که گاهي ثواب نماز را چندين برابر مي‌کند. بنابر برخي از روايات وقتي تعداد افراد در نماز جماعت به ده نفر برسد، فرشتگان از نوشتن ثواب آن نماز عاجز مي‌شوند. يا در خطبه نماز جمعه  بايد مسائل اجتماعي و سياسي مطرح شود و ارتباط با انسان‌ها و اقوام ديگر و چه بسا دوستان و دشمنان کشور مطرح شود. از اين‌رو در تقسيم‌بندي، براي محور، صفت «اصلي»‌ را ذکر کرديم. قيد اصلي در اين تعريف بدان معناست که هر کدام از اين مسايل مي‌تواند محورهاي فرعي نيز داشته باشد و به مناسبت‌هاي بالعرضي با خلق خدا و با خود انسان ارتباط پيدا کند.

ريشه همه مفاسد

از نظر قرآن کريم ريشه همه مفاسد اخلاقي به يک چيز بر مي‌گردد و در مقابل، ريشه مبارزه با مفاسد اخلاقي و معالجه آن‌ها نيز يک چيز است.

خداوند در آيه 179 سوره اعراف مي‌فرمايد:

وَ لَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِيرًا مِّنَ الْجِنِّ وَ الإِنسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لاَّ يَفْقَهُونَ بِهَا وَ لَهُمْ أَعْيُنٌ لاَّ يُبْصِرُونَ بِهَا وَ لَهُمْ آذَانٌ لاَّ يَسْمَعُونَ بِهَا أُوْلَـئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ؛

توضیح آیه: ما بسياري از جنيان و انسيان را براي جهنم پديد آورديم.  لام در جمله «وَ لَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ» براي غايت است و به اين معناست که ما بسياري از جنيان و انسان‌ها را پديد آورديم که نهايت سيرشان جهنم خواهد بود. اين‌ها کساني هستند که نيروي عقلاني، تفکر و فهم صحيح به آن‌ها داده شده، اما از آن استفاده نمي‌کنند. به آن‌ها چشم داده شده که با آن حقايق را ببينند و از آن استفاده کنند، اما در راه صحيح آن‌ها را به کار نمي‌گيرند. گوش‌هايي به آن‌ها داديم که با آن حقايق را بشنوند و از آن استفاده کنند، ولي از آن بهره نمي‌برند. نهايت‌ کار چنين کساني عذاب ابدي است. اين‌ها همانند چهارپايانند. البته چهارپايان به جهنم نمي‌روند، ولي انسان است که اگر چهارپاوار شد به جهنم مي‌رود. چهارپايان از آن‌جا که عقل ندارند، تکليف نيز ندارند. خدا چشم و گوشي به ما داده است که با آن، حقايق را درک کنيم، اما حيوانات اين‌ها ندارند. وقتي ما فقط امور حسي ظاهري را ‌بينيم، همانند حيوانات مي‌شويم.  

سپس مي‌فرمايد: أُوْلَـئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ؛ ريشه اينکه اين‌ها همانند چهارپايان و مستحق جهنم شدند، اين است که غفلت داشتند. روز قيامت نيز به آن‌ها مي‌گويند: لَقَدْ كُنتَ فِي غَفْلَةٍ مِّنْ هَذَا فَكَشَفْنَا عَنكَ غِطَاءكَ فَبَصَرُكَ الْيَوْمَ حَدِيدٌ[2]؛ وقتي انسان عذاب‌هاي آخرت را مي‌بيند به او مي‌گويند: اين همان چيزي است که ما بيان کرديم و حجت را برايت تمام کرديم، ولي تو در پرده غفلت بودي. اکنون آن پرده را از جلوي چشمانت بر داشتيم و چشمت تيزبين است، ببين![3]

آگاهي؛ لازمه انسانيت انسان

در قرآن روي مفاهيمي مانند غفلت، نسيان، جهل و مشابهات آن‌ها بسيار تأکيد شده است و ما انسان‌ها نيز از سر غفلتي که داريم، از اين‌ مفاهيم نيز غفلت مي‌کنيم!

از اين آيات و روايات مي‌توان استفاده کرد که: انسانيت انسان به اين است که غافل نشود؛ أُوْلَـئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ؛ اين‌که باعث شد اين‌ها از چهارپايان بدتر بشوند، غفلت بود. اگر بخواهيم اين‌گونه نشويم بايد ضد غفلت را دنبال کنيم. بايد کاري کنيم که کمتر به غفلت مبتلا بشويم.

توجيه عقلاني‌ اين مسأله اين است که اصلاً انسانيت انسان، به همين آگاهي‌اش است و گرنه اين چشم حسي را حيوانات نيز دارند و همان چيزهايي که حيوان با چشم خودش مي‌بيند، ما نيز با اين چشممان مي‌بينيم. منظور از اين‌که مي‌فرمايد لهم أَعْيُنٌ لاَّ يُبْصِرُونَ بِهَا، اين نيست که چشم‌شان را مي‌بندند و هيچ‌چيز نمي‌بينند. آن‌چه حيوانات حس مي‌کنند ما نيز ـ البته با فرکانس‌هاي مختلف، اندکي کمتر يا بيشتر ـ درک مي‌کنيم. اين لاَّ يُبْصِرُونَ و لا يسمعون به اين معناست که آن هدفي که از اين ديدن و شنيدن است، برايشان حاصل نمي‌شود. خداوند به حيوانات چشم و گوش داده‌ است تا علفي ببينند و آن‌را بخورد، اما خداوند چشم و گوش را فقط براي اين به ما نداده است.

در جهان آخرت نيز جهنميان مي‌گويند:

لَوْ كُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ مَا كُنَّا فِي أَصْحَابِ السَّعِيرِ؛[4] اگر اهل شنيدن بوديم، اکنون در جهنم نبوديم. در جهنم بودنمان براي اين است که آن‌گونه که بايد بشنويم، نشنيديم. تفاوت اصلي انسان با حيوان در همين توجه‌، آگاهي، بيداري و هوشياري اوست.

مفاهيم غفلت، غرور، سکرت و مستي، نقطه مقابل اين آگاهي است.

خداوند در آيه 72 سوره حجر، از اين حالت تعبير به مستي مي‌کند و مي‌فرمايد: إِنَّهُمْ لَفِي سَكْرَتِهِمْ يَعْمَهُونَ. در روايات نيز همين تعبير در مورد غفلت به کار رفته است. در روايتي از اميرمؤمنان عليه‌السلام نقل شده است که فرمودند: سُكْرُ الْغَفْلَةِ وَ الْغُرُورِ أَبْعَدُ إِفَاقَةً مِنْ سُكْرِ الْخُمُور؛[5] مستي‌  غفلت و غرور، ديرتر از مستي‌  شراب بر طرف مي‌شود.

کساني که شراب مي‌خورند، مست مي‌شوند و پس از چند ساعت، کم‌کم مستي‌شان رفع مي‌شود و به حالت عادي برمي‌گردند، اما کساني که به غفلت مبتلا هستند ممکن است هشتاد سال زندگي کنند و بيدار نشوند. اين تعبيرات نشانه اين است که آن‌چه از انسان انتظار مي‌رود و او را از حيوانات جدا مي‌سازد، آگاهي است.

حيوان نيز علف را مي‌بيند و مزه‌اش را مي‌چشد و آن را مي‌خورد، ولي آدميزاد بايد همه رفتارهايش با هوشياري باشد و بفهمد که چه کار مي‌کند، کيست، کجاست، کجا مي‌خواهد برود و مي‌خواهد چه کار کند. اگر انسان اين‌گونه نشد و صرفاً تابع غريزه[6] شد، با حيوان تفاوتي نمي‌کند.

در آيه‌اي ديگر خداوند خطاب به پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله مي‌فرمايد: ذَرْهُم يَأْكُلُواْ وَ يَتَمَتَّعُواْ وَ يُلْهِهِمُ الأَمَلُ فَسَوْفَ يَعْلَمُونَ؛[7]  خيلي وقت صرف کساني که به دنبال چيزي جز لذت‌هاي دنيا  نيستند نکن! رهايشان کن و  بگذار تا بخورند، بچرند و بازي کنند. بگذار آرزوها، آن‌ها را سرگرم و غافل ‌کند!

يکي ديگر از تعبيرات قرآني در اين رابطه، مفهوم لهو است. لهو، انسان را سرگرم مي‌کند. مثلاً وقتي انسان برخي فيلم‌ها و سريال‌ها را تماشا يا برخي موسيقي‌ها را گوش مي‌کند غافل مي‌شود، مثل اين‌که در همان صحنه تئاتر يا فيلم است.

مفهوم غفلت، بسيار با لهو نزديک است. از روايات نيز استفاده مي‌شود که اصل مشکلات ما غفلت است و با آن شبيه حيوانات مي‌شويم. قرآن نيز مي‌گويد: فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ؛[8]مَثَلُ الَّذِينَ حُمِّلُوا التَّوْرَاةَ ثُمَّ لَمْ يَحْمِلُوهَا كَمَثَلِ الْحِمَارِ.[9] اصل بدبختي‌ها چيزهايي است که انسان را غافل مي‌کند از اين‌که بداند کجاست، چيست، چه کار مي‌کند، از کجا آمده، به کجا مي‌رود، چه خواهد شد و چه مسئوليتي دارد. اين بن‌مايه همه مفاسد است. در مقابل اگر انسان بخواهد که از اين چاه ويل نجات پيدا کند يا در اين چاه نيفتد، بايد به هوشياري، توجه، ذِکر، ذُکر، علم و معرفت پناه ببرد. اکنون سؤال مي‌شود: حال که ما الحمدلله از اين غفلت درآمده‌ايم و توجهي پيدا کرده‌ايم که بايد از غفلت دور شد، به چه چيزي بايد توجه بکنيم؟ چه غفلت‌هايي مذموم است؟ آيا هر غفلتي، در هر شرايطي، از هر کسي مذموم است يا غفلت‌هاي خاصي مذموم است و ممکن است بعضي غفلت‌ها عيبي نداشته باشد، يا لااقل موجب جهنم نشود. ان‌شاءالله در جلسات آينده به اين مباحث مي‌پردازيم.

لینک دانلود فایل صوتی این جلسهو صلي ‌الله علي محمد و آله‌ الطاهرين.


[1]. در اين دسته اگر محور را انسان‌هاي ديگر بگيريم، عنوان دسته چهارم ساير مخلوقات قرار مي‌گيرد، اما اگر عنوان اين دسته را خلق قرار بدهيم کل تقسيم‌بندي سه بخش مي‌شود.

[2]. ق، 22.

[3]. برخي حديد را در اين‌جا به آهن معنا کرده‌اند در صورتي که اين‌گونه نيست و حديد در اين‌جا از حدت به‌معناي تيزبيني است.

[4]. ملک، 10.

[5]. غرر الحكم ودرر الكلم، 405.

[6]. غريزه  به معناي عامل ناهوشياري است که انسان را به طرف امري حرکت مي‌دهد.

[7]. حجر، 3.

[8]. اعراف، 176.

[9]. جمعه، 5.

 

به دلیل به روز بودن سایت از صفحات دیگر نیز، دیدن فرمایید.

تبلیغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری و عضویت سریع

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
صفحات جداگانه

دلال‌هایی که پول سفره‌شان، کارمزد خرید و فروش کلیه مردم است!
🎥آمارهای غلط دولت
انتشار اولین ویدئو از بمب در مسیر اتوبوس دورتموند
رانندۀ مست در یکی از خیابان‌های انگلیس با ماشینش پرواز کرد!
پیاده کردن زوری مسافر از هواپیما رشته به خدا نکنید آقا این کارا رو
طنز نامزدهای ریاست‌جمهوری ۷ -- جوان ۱۹ ساله سوژه عکاسان
طنز با نامزدهای ریاست جمهوری - 6 -- من زنی هستم که همه رؤسای جمهور، حامی من هستم!! میگید نه به تلگرامم سر بزنید و ممبراشا ببینید
طنز با نامزدهای ریاست جمهوری - 5 -- کلیددار جدید ریاست جمهوری رسید! -- کلید من قفل‌هایی را که نگذاشتند روحانی بگشاید می‌گشاید!
طنز با نامزدهای ریاست جمهوری - 4 -- میرسلیم با لباس کار و کلاه ایمنی آمد -- به نفع هیچ نامزدی کنار نمی‌روم آمده‌ام تا بمانم!
طنز با نامزدهای ریاست جمهوری - 3 -- کاندیدای ریاست جمهوری، پیغمبر از آب در آمد
طنز سیاسی دکتر سلام، قسمت ۱۴4 - پس از یکماه غیبت
سوتی ضایع و خنده‌دار عنایتی و پسرانش در برنامه نود!
طنز با نامزدهای ریاست جمهوری - 2
طنز با نامزدهای ریاست جمهوری - 1
نجات معجزه آسای پیرمرد پس از زیرگرفته شدن توسط مترو
گیر کردن سر یک زن، میان درهای مترو +ویدیو
تصاویری از حمله هوایی به یک داعشی
آخرین صداهای شهید علیزاده وقتی داشت شهید میشد از بیسیم با پسر کوچکش درد دل کرد اگه دلشا نداری گوش نده
لحظه ای از خندوانه که خیلی ها را گریاند
عجائب هفت‌گانه یکیش اینه: مقایسه حجم نقدینگی در سال 92 و 95
افشاگری بی‌سابقه فائزه هاشمی از دولت روحانی
مدیر سابق انرژی اتمی از نحوه اخراجش می‌گوید!! (فقط یک دقیقه)
ببینید مدیر سابق انرژی اتمی الان چه کارست!!!
صحنه تصادف وحشتناک با یک پرنده در ترن هوایی
سؤال مجری رادیو: با توجه به اینکه وضع مردم خوب شده تفریحشون چیه و پاسخ‌های جالب مردم
اعلام خبر مرگ و تشییع فردین در صدا و سیما سال ۷۹
صدا و سیما حسابی از خجالت آخوندی در آمد!
ببینید: سوتی عجیب شهرداری در نصب یک بیلبورد!
انتقاد از زیاد بودن تعطیلات در کشور
ببینید: وحشت مردم استکلهم از زیر گرفتن عابران پیاده
تحلیل خبرنگار CNN از پیام حمله آمریکا علیه ایران
اولین تصویر از حمله موشکی آمریکا به سوریه!
حاشیه پس از کنفرانس خبری دکتر احمدی‌نژاد
هشدار: دزدیدن بچه ها مثل آب خوردن
جنگ روسیه و اوکراین بر سر یک خواننده زن
تیزر مستندجنجالی جدید عربستان علیه ایران که قرار است از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا پخش شود!(زیرنویس فارسی)
تیکه کلفت مدیری به بازیگر زنی که با اصرار از او عیدی گرفت
سخنرانی جنجالی دانشمند درباره انتخابات 96
احمدی نژاد و دور زدن توصیه رهبری!
شکلک در آوردن خبرنگاری برای احمدی‌نژاد در حضور خود احمدی‌نژاد
توهین اکبر ترکان، مشاور حسن روحانی به مردم
چرا تعداد پسرها بیشتر از دخترهاست؟
کشاورز نگون بخت در شکم مار پیتون
خروج موجود عجیب الخلقه بلعیده شده از شکم مار پیتون!
مجموعه طنز نعلبکی - قسمت اول : کمیته حقیقت یاب
آیت الله جوادی حق دخالت در سیاست را ندارد
فیلم کوتاه «ضد نژاد پرستی»
انتقادات صریح حمید گودرزی از سینما در برنامه دورهمی
جنجال خوردن گوشت یک دانشجو در هند
تکان خوردن تکه گوشت در قصابی
توضیح مبلغ مصری درباره حلال بودن خوردن گوشت سگ
شکار گاو توسط ببر بنگال
خوردن وحشتناک گوشت سگ زنده در چین
خوردن زنده زنده انسان توسط سگ وحشی
اعترافات تکان دهنده قاتلی که دختر همسایه شان را به جرم خیانت تکه تکه کرد!
برنامه تیتر امشب شبکه خبر بخاطر انتقاد یک استاد دانشگاه به دولت، نیمه‌کاره قطع و تکرار آن هم!
دابسمش گزارش عادل فردوسی پور بازی ایران قطر
پلیس وظیفه شناس و عادل فردوسی پور تنها 8 دقیقه قبل ازبازی ایران و چین
سؤال بی‌شرمانه به توان بی‌نهایتِ مجری مشهور از زن مصاحبه شونده در حضور شوهرش و پاسخ بی‌شرمانه‌تر آن زن
قسمتی از فیلم تازه منتشر شده داعش بزبان فارسی
توضیحات بسیار عجیب علوی درباره وزیر شدنش
طنز سیاسی دکتر سلام، قسمت ۱۴۳ در دوران روحانی متشکریم!!
بیانات مهم رهبر انقلاب در جلسه خارج فقه
فناوری: تولید برق با یه قطعه ساده
ساخت لامپ پر نور به وسیله مداد
ویدیو جالب از بخاری روشن کردن
تولید برق با سیم سیار
با عرض پوزش بابت این صحنه‌های دلخراش
حرف زدن دختر دو سر آمریکایی با هر دو دهانش
عجیباً غریبا: نامرئی شدن مرد آفریقایی با پودری عجیب
ببینید: اقتدار نیروی انتظامی در دستگیری و جمع‌آوری اراذل و اوباش.
وقتی امام خمینی درخواست روحانی را برای ملاقات به خاطر تخلّف در شورای نظارت رد می‌کنند! (44 ثانیه)
بالاتر از خبر ۲۸ بهمن ۹۵: از سوال پرسیدنی که مجازاتش زندان است تا هواپیمای نو نیامده به تعمیرگاه رفت!
ببینید: مستند از کودک پنج ساله تا سران فتنه!
کلیپی از جفت گیری طاووس را برای شما قرار دادیم.
گنجشکی بعد از برخورد با شیشه، بیهوش شده و گنجشک دیگری با روش‌های مختلف او را به هوش می‌آورد!
ویدئوی تأثیر گذار از به آتش کشیدن یک موتور سوار ریشی توسط فتنه‌گران 88
نشانه‌گیری این دختر، دنیا را مبهوت خود کرده!
صحبت‌های دختر جوانی که چند روز پیش، پزشک ‌اصفهانی به جای غده، تنها کلیه‌اش را خارج کرد.
وعده‌های شیک و مجلسی دولتمردان!
ببینید: چینی‌ها، اینگونه فرهنگ‌سازی می‌کنند!
ببینید: شعارهای ساختار شکنانه خوزستانی‌ها مقابل درب استانداری
تفاوت فتحش معذرت‌خواهی در خارج و ایران
چند گل قشنگ و دیدنی
افشاگری بی‌سابقه و مستند دکتر علی کرمی
فیلم/ توزیع تصادفی دعوتنامه مهمانسرای امام رضا علیه‌السلام در میان زائران مسیر مشهد.
آمار دروغ اشتغال، توسط دولت راستگویان
شوخی جنسی با خبرنگار، در حین پخش زنده
کلیپی ناب از فلر پراکنی جنگنده اف ۱۶
قسمت بیست و دوم طنز سیاسی دیش و میش.
رهبر انقلاب: واقعا اگر ممكن بود، می‌رفتم همدان دیدن این مرد!
مصاحبه جنجالی جلال حسینی و مهدی رحمتی پس از دربی۸۴
دعوای هوادارن استقلال و پیروزی بیرون از ورزشگاه پس از دربی ۸۴، منجر به زخمی شده بیش از صد نفر شد.
پاره شدن شلوار مجری ایرانی در برنامه زنده! (66 ثانیه)
بیاد تمامِ قربانیانِ اسید پاشی قسمت اول (60 ثانیه)
کلیپ واقعی پرتاب کفش بر سر رئیس جمهور آمریکا (3 ثانیه)
انتقاد وزیر بهداشت از شهاب حسینی و شهرزاد
با تبر، بیضه‌ها و آلت طرف را از بیخ می‌کنه
فیلم افشاگری جدید کارمند شبکه جم
دختری که به 20 زبان صحبت می‌کند!!
پیام‌های بازرگانی

آگهی بهترین محصولات