سه شنبه 04 اردیبهشت 1397

مجله اینترنتی فهادان

جدیدترین مطالب

جستجوگر پیشرفته سایت

تبلیغات ویژه

سایت اسکینک دات آی آر

بازار فهادان


آخرين ارسال هاي تالار گفتمان

loading...
عنوان پاسخ بازدید توسط
1 819 sajad1111
0 21 bahramshah
0 27 sitecup1
0 34 start11
0 32 sitecup1
0 36 start11
0 39 sitecup1
0 45 sitecup1
0 46 start11
0 52 sitecup1
0 64 sitecup1
0 58 sitecup1
0 60 start11
0 53 sitecup1
0 60 nafas7
0 60 sitecup1
0 57 sitecup1
0 53 sitecup1
0 51 sitecup1
0 53 nafas7


 

 

تعريف انحراف جنسي

 

انحراف جنسي عبارت است از: منحرف شدن از حالت هنجار رفتار جنسی؛ به عبارت ديگر اگر رفتار جنسي از چهارچوب موازين مقبول خود خارج شود (از آن) به انحراف تعبير مي شود.

البته انحراف مسأله اي نسبي است به عبارت ديگر آنچه در يك فرهنگ و جامعه انحراف خوانده مي شود ممكن است در فرهنگ و جامعه ديگر انحراف تلقي نشود موازين اخلاقي، فرهنگي و عرض جامعه تعيين كننده حوزة روابط جنسي سالم است.

 

نكته حائز اهميت آن است كه رفتارهاي جنسي به صورت يك طيف نمي باشد و نمي توان افراد را به دو گروه سالم يا منحرف تقسيم كرد دامنه حالات جنسي از رفتارهاي سالم تا منحرف گسترده بوده و در بين آن، افراد با درجات انحراف مختلف ديده مي شود. در برخی، انحرافِ خفيف و در بعضي (دیگر) شديد بوده و گاهي چند انحراف باهم ديده مي شود[1].

در تببين انحراف جنسی، عقايد مختلفي ابراز شده عده‌اي معتقدند چون ترشح غدد جنسي امري طبيعي محسوب می‌شود پس اتخاذ هر روشي از جمله همجنس‌بازي براي ارضاي انحراف جنسي سلسله وسيعي از رفتارهاي جنسي است كه تعدادي از آن‌ها شايع بوده و اجتماع در مقابل آن به تجاهل متوسل مي‌شود در حالي كه انحراف شديدتر، كمتر رواج داشته اما اجتماع (و قانون) آن را مذموم می‌شمارد و تقبيح مي نمايد.[2]

در علل انحراف جنسي كه به معناي تمام، شامل ساديسم، مازوخيسم حيوان بازي، بچه بازي، خودنمايي جنسي، هم جنس بازي و مي‌شود سخن بسيار رفته است زيست شناسان اختلال در جفت كروموزوم‌ها و عدم توازن غدد و مخصوصاً هورمون‌ها را در بروز انحراف مؤثر مي دانند.[3]

روان شناسان معتقدند كه اكثر منحرفان جنسي به اختلالات شخصيتي و بيماري‌هاي مختلف رواني از جمله جنون، عصبانيت، آسيب‌هاي مغزي اختلال منش (پسيكوپات) و نقص عقل مبتلا بوده و به ضعف كنترل‌هاي حقيقي، اخلاقي و پرورش معيوب روابط جنسي دچار مي باشند به عنوان مثال: شخص ساديست به علت طرد از جامعه و سرخوردگي يا خصومت و رفتار مخرب اين ناكامي را جبران مي‌كند آن طبيعي محسوب مي شود و عده اي ديگر كساني را منحرف مي دانند كه احساس لذت جنسي آنها يا رفتار اكثريت مردم عادي، متفاوت باشد[4].

خداوند متعال به طور طبيعي نياز به جنس مخالف را در غريزة آدمي نهاده است و در جهت تأمين اين نياز طبيعی، ازدواج را به عنوان عامل وحدت جسمی و روانی انسان ها براي ساختن نهاد خانواده در مسير همفكري و مساعدت در رفع نيازهاي مادي و روحي مجاز شمرده و نسبت به آن تشويق نموده است اما هدايت غلط غريزه سبب برآورده نشدن نياز واقعي و ايجاد نياز كاذب در وجود انسان مي‌گردد.

اين انحراف گاه ريشه در فقر و عدم وجود امكانات ازدواج داشته و گاهي توجه زودرس و بيش از اندازه به غريزه شهوت، موجب دلزدگی از جنس مخالف می‌شود البته از شرايط اجتماعي نيز نبايد غافل بود.

 [1]  . مطلق پيروز، مهدي. عنوان رازهاي نهفته جنسي. ص 113
[2]  . كي نيا مهدي، علوم جنايي، ص 97
[3] . اسدي ليلا سادات، مساحقه جرمي عليه زنان، ص 3
[4] . دانش . دكتر تاج زمان. مجرم كيست، جرم شناسي چيست، صفحات 183-182