غنائم در جنگ بدون اذن امام

مجله اینترنتی فهادان

برای گفتگویی آزادتر با دوستانتان
به انجمن ما مراجعه کنید
قالب جدیدی برای وبلاگتان نیاز دارید؟!!
شهرقالب !
دنبال مطالب تفریحی هستید؟!
بخش تفریحی!
آگهی محصولات

درج آگهی فروش کلیه


فهادان نیوز


فهادان عربیک


فهادان انگلیش


داستان و حکایت


قصه های کافی


پزشکی و سلامت


راهنمای حل جدول


با دیدن این ویدئوی 3 دقیقه‌ای، سیگار را برای همیشه، ترک خواهید کرد!

جهت نمایش این ویدئو در جعبه اصلی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

کلیک»»موضوع: غنائم در جنگ بدون اذن امام

«و أما إذا كان الغزو بغير إذن الإمام ع فإن كان في زمان الحضور و إمكان الاستيذان منه فالغنيمة للإمام ع»[1]

در جلسات قبل، گفته شد در صورتی به غنائم جنگی خمس تعلق میگیرد و باقیمانده یعنی چهار پنجم، میان مقاتلین تقسیم خواهد شد که جنگ به اذن امام،‌رخ داده باشد اما اگر در زمان حضور امام جنگی اتفاق بفتد بدون اینکه امام اجازه ای برای این جنگ صادر کرده باشد به قول سید ماتن و مشهور بلکه نقل اجماع- تمام غنیمت از آنِ امام معصوم میباشد. مثل جنگهایی که در زمان خلفا صورت میگرفت و اصحاب امیر المومنین هم در آن شرکت میکردند از جمله جنگ اعراب با ایرانیان؛ با مبنای فوق اگر اصحاب با اجازه حضرتش در جنگ حاضر شده باشند خمس آن را باید بپردازند و اگر سر خود به جنگ رفته باشند در حالیکه امکان اجازه گرفتن هم داشته اند باید همه غنیمت را به امام بدهند.
اقوال اصحاب در این مساله
مرحوم حکیم در مستمسک به نقل ابن ادریس ادعای اجماع میکند. در کتاب الخلاف شیخ طوسی اقوال متعددی از عامه آمده است ولی شیخ به تبع فقهای شیعه، همه غنیمت را مال امام میداند:« دلیلنا اجماع الفرقة و اخبارهم.» مرحوم شهید ثانی در مسالک و روضه به اشتهار این قول و عدم اختلاف در آن اشاره میکند.
نقد اجماع
همانطور که میدانید اجماع در میان امامیه به عنوان دلیل مستقلی مطرح نیست بلکه زمانی امکان ارجاع به اجماع وجود دارد که کاشف از سنت(اعم از قول و فعل و تقریر امام معصوم) باشد. با این مقدمه اگر مدرک و دلیل اجماع معلوم باشد خود آن دلیل باید مورد ارزیابی قرار گیرد و اجماع از حجیت در آن مورد ساقط میشود چرا که اصطلاحا اجماع مدرکیست و اجماع معلوم المدرک و حتی محتمل المدرکیة،‌ از درجه اعتبار ساقط میباشد. اجماع در مانحن فیه نیز از قبیل اجماعات معلوم یا محتمل المدرکیة است که اجماع، نمیتواند به عنوان دلیل مستقلی در اثبات مطلب بشمار آید و باید به بررسی دیگر ادله پرداخت.
روایات وارده
اما روایات در مقام:اولین روایت، روایتیست که مرحوم شیخ طوسی در تهذیب آورده اند که ما متن آن را از وسائل الشیعه نقل میکنیم:
«وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحَسَنِ الصَّفَّارِ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ أَحْمَدَ بْنِ يَسَارٍ عَنْ يَعْقُوبَ عَنِ الْعَبَّاسِ الْوَرَّاقِ عَنْ رَجُلٍ سَمَّاهُ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: إِذَا غَزَا قَوْمٌ بِغَيْرِ إِذْنِ الْإِمَامِ فَغَنِمُوا- كَانَتِ الْغَنِيمَةُ كُلُّهَا لِلْإِمَامِ- وَ إِذَا غَزَوْا بِأَمْرِ الْإِمَامِ فَغَنِمُوا كَانَ لِلْإِمَامِ الْخُمُسُ.» (باب1 از ابواب انفال ح16)[2]
دلالت روایت روشنست و تصریح دارد که اگر جنگی بین کفار و مسلمانان بدون اذن امام باشد و غنیمتی بدست مسلمانان افتد، همه غنائم،‌تعلق به امام معصوم دارد.
عمده اشکال این رواین در جانب سند مرسل آن میباشد و عمن سماه در سند روایت معلوم نیست.ضمنا مرسِل هم از اصحاب اجماع نیست تا بتوان ازین رهگذر اعتباری برای روایت جست.
عده ای از فقها ادعا کرده اند که ضعف سندی این روایت منجبر به عمل اصحاب میباشد.
انجبار ضعف سندی به عمل اصحاب
مناسبست اجمالی از بحث و مبنای خود در این بحث را به جهت کاربرد فقهی فراوان آن، یک بار مطرح کرده تا از طرح دوباره آن در مباحث بعدی، بی نیاز باشیم.
این مساله از قدیم بین فقها مورد اختلاف بوده است. مرحوم شهید ثانی در کتاب درایة الحدیث، ضعف سند را منجبر به عمل اصحاب نمیداند اما در مواضعی از کتاب مسالک، به این مبنا تمسک میکند.(از جمله در بحث ما نحن فیه)
 استاد خوئی انجبار ضعف سند به عمل اصحاب را منکرند و از نظر صغری و کبری، در آن خدشه میکنند:
اشکال استاد از نظر صغری: معلوم نیست که عمل اصحاب یا شهرت فتوائی، مستند به حدیث مخدوش سندی باشد بلکه احتمال میرود مستند این شهرت فتوائیه، روایات دیگری باشد که در دسترس فقها-به خصوص در زمانهای متقدم- بوده و در طول زمان، آن کتابها و روایاتشان به نابودی رفته است.خب! با کمال اسف شنیده ایم چه جنایاتی در طول تاریخ واقع شده و چگونه کتب اصحاب ائمه ع از بین رفته است. شخصیتی مثل ابن ابی عمیر که از اصحاب امام رضا ع بود و از بسیاری از اصحاب امام صادق و باقر علیهما السلام هم به نقل حدیث میپردازد علیرغم این کوشش فراوان که در جمع آوری روایات داشت خلفای جور او را به زندان افکندند و کتابهایش نیز مدفون و در طول زمان از بین رفت. یا کتاب مدینة العلم شیخ صدوق-که کتاب جامعی چون بحار الانوار در حدیث بود- امروز در دسترس ما نیست.داستان کتابخانه شیخ طوسی و آتش سوزی آن نیز معروفست که آن را با چهارصد هزار کتاب، در مقابل چشمان شیخ سوزاندند. در کتب فقهیه ای هم که از قدما بدست ما رسیده است-و درمجموعه تراث فقهیه مولف بزرگوار حاج شیخ علی اصغر مروارید گرد آمده است- نوعا متن فتاوای آنهاست که از احادیث اهل بیت عاری میباشد. لذا در مجموع نمیتوان به ضرس قاطع ادعا کرد که منشا فلان فتوای فقهی، فلان حدیث معین بوده است.
اشکال استاد از نظر کبری:از جهت کبرا هم استناد اصحاب موجب نمیشود که ضعف سندی حدیث، جبران شود، زیرا ممکنست روایتی که مورد عمل آنها قرار گرفته است از جهت مبانی آنها قابل قبول باشد ولی از نظر ما این مبنا و به تبع امکان عمل بدان حدیث ناممکن شود، مثلا در کتب روایی و فقهی شیعه، فراوان مشاهده میشود که از اعتبار روایاتی سخن گفته میشود در حالیکه در سند آن افراد ثقه قرار ندارند بلکه برخی وضاع و کذاب، روایت را نقل میکنند از جمله مرحوم کلینی که در مقدمه کتاب شریف کافی، میفرماید در این کتاب، آثار صحیحه صادقین را جمع کردم، فراوان از افراد ذیل نقل حدیث میکند:
-علی بن ابی حمزه بطائنی(سارق اموال امامت بعد از امام کاظم و منکر امامت حضرت رضا علیه السلام)
-سهل بن زیاد قندی(که نجاشی در موردش گوید انه ضعیف فی الحدیث)
-وهب بن وهب ابوالبختری ( که به تعبیر برخی رجالیین اکذب البریة‌ بوده است.)
یا - به قول استاد خوئی- گاهی استناد اصحاب به روایت افرادی که از نظر ما راویان غیر ثقه دارد به خاطر اصلی بوده که نزد قدما، حال افراد ضعاف یا مجهول را به وثاقت بلکه عدالت،‌تبدیل میکرده است. این اصل عبارت بود از اصالة العدالة بدین معنا که هرکسی که موصوف به تشیعست، اصل اولی در وی‌عدالت او میباشد مگر آنکه خلاف آن با فسق عملی مکشوف، احراز شود مثل همان اصل عدالت صحابی که البته در طول زمان وهن این مبنا روشن شده است. با این مقدمات، روشن میشود که این روایات ضعیف ولو از پشتوانه عمل اصحاب هم برخوردار باشد نمیتواند برای ما اعتباری ایجاد کند.
اقول: اولا به نظر ما برداشتی که ایشان از اصالة‌العدالة(شبیه عدالت صحابی) دارد با برداشت صدوق و استادش ابن ولید متفاوت باشد. مقصود قدما ازین اصل - که بدان استناد میکرده اند- یعنی آنکه از مسلمان یا شیعه ای، مادامی که گناه و فسق آشکاری سر نزند نمیتوان وی را رمی به بی عدالتی کرد و شاید حسن ظاهر وی، کافی برای حکم به عدالت او باشد همانگونه که اشتراط عدالت در امام جماعت با حسن ظاهری حال وی، احراز میشود و مادامی که کبیره ای ازو سر نزند یا اصرار بر صغائر در وی مشاهده یا گزارش نشود حکم به وثاقت وی میشود. شاید مقصود قدما ازین اصل چیزی شبیه اصالة الصحة بلکه بالاتر بوده است که همگان بدان قائلند. رجالی معاصر،‌جناب آقای شیخ مسلم داوری در کتاب «اصول علم الرجال» در این رابطه و اعتبار اصالة‌ العدالة نزد صدوق و استاد او مرحوم ابن الولید، بحث مبسوطی کرده است(فلیراجع) با این برداشت ما هم به مبنای قدما قائلیم و ازین جهت نمیتوان در مبنای آنها خدشه کرد.
ثانیا استاد مدار در حجیت روایات را به وثوق شخصی صدور یا وثاقت راوی میدانند و از نظر ما این حرف کامل است ولی میتوان با درج روایت در کتب معتبره مثل دو کتاب از دو نفر از مشایخ ثلاثه، وثوق به صدور را کشف کرد زیرا در زمانی که کتب اربعه تدوین شده،  اصول اربعمائة عمدتا موجود بوده در حالیکه آن اصول، امروزه از دسترس ما خارج شده است. اینکه می بینیم مرحوم کلینی، بیست سال وقت صرف میکند تا کتاب با عظمتی چون کافی را به یادگار گذارد؛ یا شیخ در عده میفرماید آنچه در کتب حدیثی نقل کردیم از کتب معتبر و مشهور بوده است؛ یا صدوق در مقدمه من لایحضر، مدعی میشود هر روایتی که در این  کتاب آورده، حجت بین خود و خدایش بوده است؛ نتیجه می گیریم که عمل اصحاب قدما به احادیث با استناد به مبانی مخدوش یا گتره نبوده و تا حجتی برایشان اقامه نمیشد بدان فتوا نمیدادند. و لذا وثوق به صدور مخصوصا برای ما که 14 قرن از زمان صدور روایات متاخریم و تحصیل قطع بلکه اطمینان برای ما عادتا در همه موارد مشکل بلکه عسری عادتا حاصل میشود.
چنانکه از برداشت قدما از روایات، نمیتوان به سادگی گذشت و گاهی استظهار قدمای متاخر از روایات، میتواند جابر ضعف دلالی آنها نیز باشد. به تعبیر مرحوم آیت الله بروجردی،قدمای اصحاب به خاطر قرب زمانی به فرمایشات ائمه ع و احاطه به عرف زمانه معصوم، شم الروایه و فقه اللغه بالاتری داشته اند. حال چگونه میتوان بعد از هزار و چهار صد سال با قطعیت فهم قدما از روایات را تخطئه و فهم-انتزاعی و ذهنی- از روایات را تصویب کرد؟
نتیجه نهایی: عمل اصحاب و شهرت فتوائی در یک مساله فقهی، بعید نیست که هم ضعف سندی و هم ضعف دلالی روایات را جبران کند.(که البته احراز و تطبیق این مبنا،‌ نیاز به فحص و تتبع و مهارت های خاص فقهی دارد که از هر مدعی برنیاید.)


[1] عروة الوثقى، سيد محمد كاظم طباطبائی، ج4، ص231، ط جامعه مدرسین.

[2] وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، ج9، ص529، ط آل البیت.


به دلیل به روز بودن سایت از صفحات دیگر نیز، دیدن فرمایید.

تبلیغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری و عضویت سریع

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
صفحات جداگانه

فیلم بخیه زدن در زایمان طبیعی
سرگذشت دختر نوجوانی که توسط داعش ربوده شد
فیلم زایمان طبیعی در 10 گام با وسیله کمک کننده بدون سانسور
فیلم زایمان طبیعی واقعی
فیلم زایمان طبیعی بدون سانسور (3)
فیلم زایمان طبیعی بدون سانسور (2)
فیلم زایمان طبیعی بدون سانسور (1)
پاسخ روحانی به شایعه ردصلاحیتش در انتخابات 96
خانواده اوباما
عکس‌العمل جالب شش شیء درون مایکروفر
از ماری‌جوانا در تهران چه خبر؟ بوی تند علف در پارک‌ها
27 دی 95، صدای شدید شلیک گلوله ضد هوایی در میدان انقلاب و خیابان های اطراف شنیده شد.
روش تعیین قلمرو در زندگی خرس‌ها
بخیه زدن به صورت کودک معصوم سوری بدون بی حسی
به مناسبت یک سالگی برجام/ از امروز
توضیحات درخصوص شلیک ضد هوایی در تهران 27 دی 95
نحوه آرایش کردن خانم ها
ببینید: طنز دکتر سلام قسمت 137
لشکرکشی روحانی برای انتخابات 96
دو علت شکست جوان‌ها در زندگی
احترام به پدر و مادر :: آیت الله فاطمی‌نیا
امیرکبیر، مردی با آرمان‌های بلند
آسیب‌های اشتغال بانوان
بیرون آوردن جن از بدن دختر باکویی
بیرون کردن جن از دختر عرب (18+)
خارج کردن توده 11 کیلویی از بدن دختر 18 ساله 93
دختران جوانی که مجبورند با مردان 60 ساله ازدواج کنند!!
تجاوز جنسی و بارداری دختر 18 ساله ایرانی از مدیر شرکت!
افشاگری احمد توکلی از تخلفات وزیر هزار میلیاردی
فیلم‌های مستهجن در دسترس کودکان!
شگفت زدگی وزیر خارجه آلمان از کاخ اشرافی هاشمی رفسنجانی
کاخ هاشمی رفسنجانی
پیش بینی یک خانم کوچولو درباره برجام و انتخابات96
مستند تأثیر گذار دانستنی‌های روغن (3)
مستند تأثیر گذار دانستنی‌های روغن (2)
مستند تأثیر گذار دانستنی‌های روغن (1)
رهبر انقلاب، در نماز میّت رفسنجانی، کدام فراز را نخواندند؟
بازخوانی بیانات رهبری درباره هاشمی در نماز جمعه سال 88
آیت الله حسن صانعی موقع دفن آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی، در ضریح امام، از حال رفت.
آزمایش ادرار در برنامه ظنز شوخی کردم!
ازدواج در قدیم و امروز (مهران مدیری)
شعار مردم در تشیع جنازه هاشمی: وصیت هاشمی حمایت از خاتمی
اولین دختر موتور ریس سوار ایران و اولین سازنده دیجیریدو
هاشمی رفسنجانی؛ سیاستمدار ماندگار
امتحانِ ما، امتحانِ هاشمی
مهدی هاشمی اجازه نداد رییس صداوسیما زیر تابوت پدرش برود
شوخی و خنده هاشمی رفسنجانی با جوانان همراه با پاسخ‌های رک و پی‌پرده
صحنه دردناک گریه‌های دختر در کنار جنازه پدر
اوّلین خبر اعلان فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی (خبری که در تاریخ، جاوید شد)
مهدی هاشمی رفسنجانی بر سر جنازه پدر
آخرین سخنرانی منتشر شده هاشمی رفسنجانی
تولید برق از باد شکم
این ویدیو مجبورتان می کند سیگار را ترک کنید
فیلم پخش نشده ی جلسه تاریخی سپردن وصیّتنامه امام به آستان قدس و خبرگان - 19 آذر 1366
کدام هاشمی رفسنجانی؟
حرکات نمایشی با موتور سیکلت
کلیپی متفاوت از صحبتهای امین حیایی در داخل قبر با همسرش!
واقعیتی وحشتناک در مدارس دخترانه کشور
5 تکنولوژی خلاقانه که حتی فکر نمی کردید وجود دارند!
دابسمش جدید 19 دی 95
سخنان جنجالی شهید دکتر بهشتی در مورد حقوق نجومی در لااقل سی سال قبل
دکتر عبدالکریم سروش دلیل نماز خواندش را بازگو می‌کند
پنج قسمت از وحشتناک‌ترین سکانس‌های فیلم‌هایی با موضوع جن‌
سخنان جنجالی شهید دکتر بهشتی در مورد حقوق نجومی و فقر
اعتراف وزیر رفاه به اشتباه دولت در برآورد طرح تحول سلامت
سخنان جنجالی دکتر حسن عباسی در مورد دولت و لیبرال‌ها
تکه تکه شدن یک هواپیما در حین پرواز
آزمایشی واقعی برای نمایش کاری که سیگار با ریه می‌کند!
اجرای کمدین حامد آهنگی در سری جدید خندوانه
شکار ببر (بهترین صحنه ممکن از شکار یک ببر)
ناهار خوردن مزرعه دار با حیواناتش سر میز
انتقادات تند و جنجالی مایلی کهن علیه کی روش
وقتی مایلی کهن تو نشست خبری گریه اش میگیره
تقلید صداى چهره‌هاى معروف توسط احسان کرمى در خندوانه
در دوران عقد رابطه زناشویی تا چه حد مجاز هست؟
مقایسه گوشی های گلکسی galaxy J5 prime و Galaxy J7 prime
خندوانه: استند آپ علی مسعودی درباره دعوا
این 1+5 را رعایت کنید تا دچار دردسر نشوید
ویدئوی آموزشی: فرهنگ ترافیک - قسمت اوّل
درگیری لفظی شدید مشحون با مجری رسانه ملی
دابسمش فوق العاده باحال و خنده دار دختر خواننده دیوانه!
افشاگری از سفر مخفیانه زن آلمانی به تهران و چمدان مشکوکش
افشاگری از سفر مخفیانه زن آلمانی به تهران و چمدان مشکوکش
افشاگری از سفر مخفیانه زن آلمانی به تهران و چمدان مشکوکش
افشاگری از سفر مخفیانه زن آلمانی به تهران و چمدان مشکوکش
افشاگری از سفر مخفیانه زن آلمانی به تهران و چمدان مشکوکش
بازدید رئیس دفتر روحانی از گورستان نصیرآباد شهریار
چالش آب داغ بایرام در خندوانه
دختری که سحرگاه کنار قبر پدر شهیدش، رهبری را ملاقات کرد
ببینید: خفن‌ترین جوک درباره‌ی پراید و فیلمای چرت ایرانی
دختری که قربانی شهوت پدر شد!
ضجه‌های دختری که در توالت عمومی یک باغ، قربانی تجاوز شد!
احتباك و آثار معنايي آن در تفسير قرآن
منطق تعلیمی به صورت درس به درس
شرح إبن عقیل
006_ بررسی تنبیهات قاعده
005_ بررسی ادلّه قاعده
آموزش زبان عربی با لهجه عراقی-2 (+فیلم)
آموزش زبان عربی با لهجه عراقی-1 (+فیلم)
004_ تفسیر مفردات قاعده
پیام‌های بازرگانی