رضایت شوهر یا مادر

مجله اینترنتی فهادان

برای گفتگویی آزادتر با دوستانتان
به انجمن ما مراجعه کنید
قالب جدیدی برای وبلاگتان نیاز دارید؟!!
شهرقالب !
دنبال مطالب تفریحی هستید؟!
بخش تفریحی!
آگهی محصولات

درج آگهی فروش کلیه


فهادان نیوز


فهادان عربیک


فهادان انگلیش


داستان و حکایت


قصه های کافی


پزشکی و سلامت


راهنمای حل جدول


با دیدن این ویدئوی 3 دقیقه‌ای، سیگار را برای همیشه، ترک خواهید کرد!

جهت نمایش این ویدئو در جعبه اصلی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

کلیک»»ورود به صفحه فهرست کتاب

 

رضایت شوهر یا مادر

 

دختر مادامی که در خانه پدر و مادرش زندگی می‌کند باید رضایت آن‌ها را فراهم سازد، ولی وقتی پیمان زناشویی را امضا کرد و به خانه شوهر قدم نهاد وظیفه‌اش تغییر می‌کند.

در این جا باید شوهرداری کند و رضایت و خشنودی او را بر همه چیز مقدم بدارد، حتی در جایی که بین خواسته‌های پدر و مادرش و بین خواسته‌های شوهرش تزاحم پیداشد، صلاح در این است که از شوهرش پیروی کند و رضایت او را به دست آورد، گرچه پدر و مادرش رنجیده شوند؛ زیرا با جلب رضایت شوهر، رشته انس و محبت- که بهترین ضامن بقای عقد زناشویی است‌محکم می‌شود؛ ولی چنان چه مطابق میل مادر خود رفتار کند، ممکن است آن پیمان مقدس، متزلزل یا از هم گسیخته شود، زیرا بسیاری از مادران از تربیت صحیح و رشد فکری بهره کافی ندارند.

آنان هنوز این مطلب را درک نکرده‌اند که باید دختر و داماد را به حال خود واگذارند تا با هم انس گیرند و برنامه زندگی را بر طبق اوضاع و شرایط خودشان ترسیم کنند و اگر در این میان به مشکلی برخوردند، با مشورت و تفاهم حل کنند.

پدران و مادران چون این مطلب را که عین صلاح است، درک نکرده‌اند، از این رو، بر آن می‌شوند که به خیالشان داماد را به دل‌خواه خود بار بیاورند، بدین دلیل، مستقیم و غیر مستقیم در امور آن‌ها دخالت می‌کنند. در این راه از دخترشان که جوان است و سردو گرم روزگار را نچشیده و به همه مصالح حقیقی خود آگاه نیست، استفاده می‌کنند. او را آلت و ابزار نفوذ در داماد قرار می‌دهند، مرتباً دستور می‌دهند با شوهرت چگونه رفتار کن، چه بگو و چه نگو. دختر ساده لوح هم چون مادرش را خیرخواه و آشنای به مصالح می‌داند از او اطاعت کرده و نقشه‌هایش را پیاده می‌کند. اگر داماد، تسلیم خواسته‌های آن‌ها شد که حرفی نیست، ولی اگر خواست اندک مقاومتی نشان بدهد، کار به نزاع و کشمکش و لج‌بازی خواهد کشید، در آن صورت آن زن‌های نادان ممکن است آن قدر پافشاری کنند که دختر و داماد را فدای لج‌بازی و خیره‌سری خویشتن ساخته و زندگی آن‌ها را از هم بپاشند، به جای این که دختر را به زندگی و سازگاری تشویق نمایند و او را دل‌داری دهند، مرتباً از شوهرش بدگویی می‌کنند: دخترم را بدبخت کردم! چه شوهر بدی نصیبش شد! چه خواستگارهای خوبی برایش‌آمدند! پسر عمویش چه زندگی خوبی دارد؟ دختر خاله‌اش چه سرولباسی دارد؟ فلانی برای خانمش فلان لباس را خریده. دختر خانم من از کی کم‌تر است؟ چرا باید این طور زندگی کند؟ آه بمیرم برای دختر بدبختم!

با این قبیل سخنان که به عنوان دل سوزی و خیر خواهی بیان می‌شود دختر ساده‌لوح را از شوهر و زندگی‌اش دل سرد می‌کنند و اسباب نارضایتی و بهانه‌گیری او را فراهم می‌سازند. به وسیله این تلقینات سوء، و ادارش می‌کنند ناسازگاری و بهانه‌جویی کند، و کار را به شوهرش سخت بگیرد، در موارد لازم خودشان نیز به حمایت بر خاسته قولاً و عملًا او را تأیید می‌نمایند، و برای پیروزی، به همه چیز حتی طلاق گرفتن و بدبخت‌کردن دخترشان حاضرند.

به داستان‌های زیر توجه فرمایید:

زن سی ساله‌ای به نام ... مادر پنجاه ساله‌اش را که باعث جدا شدن او از شوهرش شده بود کتک زد. او گفت: از بس مادرم نزد من از شوهرم بدگویی کرد و او را به بی‌اعتنایی نسبت به خانواده متهم کرد، با شوهرم اختلاف پیدا کردم، و حاضر شدم از او طلاق بگیرم؛ ولی فوراً پشیمان شدم؛ اما این پشیمانی سودی نداشت؛ زیرا شوهرم شش ساعت پس از جدا شدن از من، دختر خاله‌اش را نامزد کرد و من از فرط ناراحتی مادرم را کتک زدم.[1]

مرد 39 ساله‌ای به نام ... از دست زن و مادر زنش فرار کرد و در نامه‌ای که به‌جای‌گذاشته نوشته است: به خاطر این که زنم راضی نشد به آبادان بیاید و با رفتار ناشایست خود مرا آزار می‌داد، از دست او فرار کردم. مسئول مرگ من زن و مادر زنم می‌باشند.[2]

مردی که از دخالت‌های مادرزنش ناراحت بود خودکشی کرد.[3]

مردی که از دخالت‌های بی‌جای مادرزنش به تنگ آمده بود او را از تاکسی بیرون انداخت.[4]

ناگفته پیداست دختری که از این قبیل مادران نادان و خودخواه اطاعت کند و از افکار غلطشان سر مشق بگیرد، بدون تردید به سعادت و خوش‌بختی خود ضربه جبران‌ناپذیری وارد خواهد آورد.

بنابراین، هر زنی که به سعادت خویشتن و ادامه پیمان زناشویی علاقه‌مند است، نباید هیچ گاه تحت تأثیر افکار مادرش قرار گیرد و سخن آن ها را صددرصد صحیح و بر طبق مصالح واقعی بپندارد.

یک زن دانا و باهوش، هرگز احتیاط و عاقبت اندیشی را از دست نمی‌دهد، در گفتار و پیشنهادهای مادر و پدرش خوب دقت می‌کند و عواقب و نتایج آن ها را بررسی می‌کند و بدین وسیله مادرش را می‌شناسد، اگر دید اورا به زندگی، سازگاری و انتخاب یک روش عقلایی تشویق می‌کند، می‌فهمد که آدم فهمیده، کاردان و خیرخواهی است، در این صورت می‌تواند رضایتش را فراهم کند و از راهنمایی‌های عاقلانه‌اش بهره‌مند شود، ولی اگر دید با گفتار جاهلانه و پیشنهادات غیر عقلایی‌اش اسباب دل سردی و ناسازگاری او را فراهم می‌سازد، یقین پیدا می‌کند که شخص نادان، کج سلیقه و بداخلاقی است.

در این جا می‌تواند یکی از دو راه را برگزیند: یا بر اساس دستورات و راهنمایی‌های مادرش، ناسازگاری و بهانه جویی کند و با شوهرش اعلان جنگ و ستیز بدهد، و یا این‌که به حرف مادرش گوش ندهد و رضایت شوهرش را فراهم آورد. یک زن دانا و باهوش هرگز شیوه نخست را انتخاب نخواهد کرد؛ زیرا می‌فهمد که اگر به حرف مادرش گوش دهد، یکی از این نتیجه‌ها برایش عاید خواهد شد: یا باید تا پایان عمر با شوهرش در حال نزاع، کشمکش، قهر و دعوا باشد و آب خوش از گلوی او و شوهر و فرزندانشان پایین نرود، و یا این که باید طلاق بگیرد و به خانه پدر و مادرش برگردد.

درآن صورت او را به عنوان یک عضو اصلی خانواده نمی‌پذیرند، بلکه وی را به عنوان یک عضو زاید و سربار می‌شمارند و همواره بر آنند که او را از زندگی‌شان بیرون کنند، پس ناچاراست با خواری و خفت زندگی کند و از خواهران و برادرانش زخم‌زبان و سرزنش بشنود، و اگر بخواهد از خانه پدری‌اش بیرون رود و تنها زندگی کند، کجا برود و چگونه زندگی کند؟ اگر شوهری برایش پیدا شود، معلوم نیست که از شوهر اولش بهتر باشد؛ زیرا معمولاً مردهایی که به خواستگاری زن‌هایی مثل او می‌آیند کسانی‌اند که یا همسرشان مرده است و یا طلاق گرفته است و غالباً بی‌بچه هم نخواهند بود، در آن‌صورت ناچار می‌شود از بچه‌هایش نیز پرستاری کند، و صدها اشکال و دردسر از این راه ایجاد خواهد شد، و اصلًا معلوم نیست این شوهر احتمالی، از آن شوهر اولش بهتر باشد، شاید این هم عیب‌های بیش‌تر و بدتری داشته باشد و ناچارشود با او بسازد، ممکن است در اثر ایرادها و ناسازگاری‌های او، شوهرش به ستوه آید و بایک تصمیم خطرناک، چشم از زندگی بپوشد و از شهر و دیارش بگریزد و یا احیاناً دست به خودکشی بزند، ممکن است در اثر لج‌بازی‌ها و کشمکش‌ها، خود او به‌ستوه آید به‌طوری که جز خودکشی چاره‌ای نجوید و با آن عمل غیر مشروع، دنیا و آخرتش را بر باد دهد.

زن هوشیار و خردمند، زنی است که وقتی در اطراف و جوانب قضیه خوب تأمل‌کرد و نتایج و آثارش را بررسی نمود و آینده‌اش را در نظر مجسم کرد، آن گاه با یک‌تصمیم قاطع، بنا می‌گذارد که به ولنگاری‌ها، بدگویی‌ها و پیشنهادهای غیر منطقی مادر یا سایر بستگان خاتمه داده و شوهرش را نگه‌داری کند.

در این هنگام به مادرش می‌گوید: مادرجان! اکنون که مقدرم بوده با این مرد پیمان زناشویی را امضا کنم، صلاحم در این است که با کوشش و جدیت تمام، این زندگی مشترک را- که می‌تواند مرا خوش بخت کند حفظ کنم، و با اخلاق و رفتار خوب، اسباب رضایت شوهرم را فراهم سازم، او است که می‌تواند مرا خوش‌بخت کند، شریک زندگی و یار غم خوار من است، کسی را بهتر از او سراغ ندارم، برنامه زندگی‌مان را خودمان باید طرح کنیم، و اگر مشکلی داشته باشیم حل خواهد شد، و دخالت‌های شما ممکن است به کلی مرا بدبخت کند، اگر می‌خواهید رفت و آمد و خویشی ما محفوظ بماند، در زندگی خصوصی ما اصلًا دخالت نکنید و از شوهرم بدگویی منمایید وگرنه ناچار می‌شوم با شما قطع رابطه کنم.

اگر با پند و اندرز دست از گفتار و رفتارشان برداشتند، می‌تواند با آن‌ها رفت و آمد کند؛ ولی اگر حاضر نشدند خودشان را اصلاح نمایند، صلاح زن در این است که به‌طور کلی با آن ها قطع رابطه کند و بدین‌وسیله خودش را از یک خطر بزرگ؛ یعنی، ازهم پاشیدن کانون خانوادگی برهاند. و با فکر آزاد به زندگی ادامه دهد.

در این صورت ممکن است در بین خویشانش از عزت و احترام او کاسته شود، اما در عوض، محبت و رضایت شوهرش نسبت به او چند برابر شده و نزد او عزیز و محترم خواهد گشت.

رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید:

بهترین زنان شما زنی است که زیاد بچه‌دار شود و شوهر دوست، عفیف و محجوب باشد. در مقابل خویشانش تسلیم نباشد، ولی مطیع شوهرش باشد، برای شوهرش زینت کند، خودش را از بیگانگان محفوظ بدارد. حرف شوهرش را بشنود و از وی اطاعت کند. وقتی باهم خلوت کردند بر طبق اراده او رفتار کند، اما در هر حال، شرم و حیا را از دست ندهد.

و در سخنی دیگر می‌فرماید:

آن گاه فرمود:

بدترین زنان شما زنی است که در مقابل خویشانش مطیع باشد، ولی زیر بار شوهرش نرود، عقیم و کینه‌توز باشد، از کارهای زشت پروا نداشته باشد، در غیاب شوهرش زینت و آرایش کند، در خلوتگاه ازخواسته‌های شوهرش امتناع ورزد.

عذرش را نپذیرد و گناهش را نبخشد.[5]

پاورقی:
[1]. اطلاعات هفتگى، شماره 1628
[2]. روزنامه اطلاعات، 9 آذر 1348
[3]. همان، 12 اردى‏بهشت 1349
[4]. همان، 13 اردى‏بهشت 1349
[5]. بحارالأنوار، ج 103، ص 235


به دلیل به روز بودن سایت از صفحات دیگر نیز، دیدن فرمایید.

تبلیغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری و عضویت سریع

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
صفحات جداگانه

فیلم بخیه زدن در زایمان طبیعی
سرگذشت دختر نوجوانی که توسط داعش ربوده شد
فیلم زایمان طبیعی در 10 گام با وسیله کمک کننده بدون سانسور
فیلم زایمان طبیعی واقعی
فیلم زایمان طبیعی بدون سانسور (3)
فیلم زایمان طبیعی بدون سانسور (2)
فیلم زایمان طبیعی بدون سانسور (1)
پاسخ روحانی به شایعه ردصلاحیتش در انتخابات 96
خانواده اوباما
عکس‌العمل جالب شش شیء درون مایکروفر
از ماری‌جوانا در تهران چه خبر؟ بوی تند علف در پارک‌ها
27 دی 95، صدای شدید شلیک گلوله ضد هوایی در میدان انقلاب و خیابان های اطراف شنیده شد.
روش تعیین قلمرو در زندگی خرس‌ها
بخیه زدن به صورت کودک معصوم سوری بدون بی حسی
به مناسبت یک سالگی برجام/ از امروز
توضیحات درخصوص شلیک ضد هوایی در تهران 27 دی 95
نحوه آرایش کردن خانم ها
ببینید: طنز دکتر سلام قسمت 137
لشکرکشی روحانی برای انتخابات 96
دو علت شکست جوان‌ها در زندگی
احترام به پدر و مادر :: آیت الله فاطمی‌نیا
امیرکبیر، مردی با آرمان‌های بلند
آسیب‌های اشتغال بانوان
بیرون آوردن جن از بدن دختر باکویی
بیرون کردن جن از دختر عرب (18+)
خارج کردن توده 11 کیلویی از بدن دختر 18 ساله 93
دختران جوانی که مجبورند با مردان 60 ساله ازدواج کنند!!
تجاوز جنسی و بارداری دختر 18 ساله ایرانی از مدیر شرکت!
افشاگری احمد توکلی از تخلفات وزیر هزار میلیاردی
فیلم‌های مستهجن در دسترس کودکان!
شگفت زدگی وزیر خارجه آلمان از کاخ اشرافی هاشمی رفسنجانی
کاخ هاشمی رفسنجانی
پیش بینی یک خانم کوچولو درباره برجام و انتخابات96
مستند تأثیر گذار دانستنی‌های روغن (3)
مستند تأثیر گذار دانستنی‌های روغن (2)
مستند تأثیر گذار دانستنی‌های روغن (1)
رهبر انقلاب، در نماز میّت رفسنجانی، کدام فراز را نخواندند؟
بازخوانی بیانات رهبری درباره هاشمی در نماز جمعه سال 88
آیت الله حسن صانعی موقع دفن آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی، در ضریح امام، از حال رفت.
آزمایش ادرار در برنامه ظنز شوخی کردم!
ازدواج در قدیم و امروز (مهران مدیری)
شعار مردم در تشیع جنازه هاشمی: وصیت هاشمی حمایت از خاتمی
اولین دختر موتور ریس سوار ایران و اولین سازنده دیجیریدو
هاشمی رفسنجانی؛ سیاستمدار ماندگار
امتحانِ ما، امتحانِ هاشمی
مهدی هاشمی اجازه نداد رییس صداوسیما زیر تابوت پدرش برود
شوخی و خنده هاشمی رفسنجانی با جوانان همراه با پاسخ‌های رک و پی‌پرده
صحنه دردناک گریه‌های دختر در کنار جنازه پدر
اوّلین خبر اعلان فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی (خبری که در تاریخ، جاوید شد)
مهدی هاشمی رفسنجانی بر سر جنازه پدر
آخرین سخنرانی منتشر شده هاشمی رفسنجانی
تولید برق از باد شکم
این ویدیو مجبورتان می کند سیگار را ترک کنید
فیلم پخش نشده ی جلسه تاریخی سپردن وصیّتنامه امام به آستان قدس و خبرگان - 19 آذر 1366
کدام هاشمی رفسنجانی؟
حرکات نمایشی با موتور سیکلت
کلیپی متفاوت از صحبتهای امین حیایی در داخل قبر با همسرش!
واقعیتی وحشتناک در مدارس دخترانه کشور
5 تکنولوژی خلاقانه که حتی فکر نمی کردید وجود دارند!
دابسمش جدید 19 دی 95
سخنان جنجالی شهید دکتر بهشتی در مورد حقوق نجومی در لااقل سی سال قبل
دکتر عبدالکریم سروش دلیل نماز خواندش را بازگو می‌کند
پنج قسمت از وحشتناک‌ترین سکانس‌های فیلم‌هایی با موضوع جن‌
سخنان جنجالی شهید دکتر بهشتی در مورد حقوق نجومی و فقر
اعتراف وزیر رفاه به اشتباه دولت در برآورد طرح تحول سلامت
سخنان جنجالی دکتر حسن عباسی در مورد دولت و لیبرال‌ها
تکه تکه شدن یک هواپیما در حین پرواز
آزمایشی واقعی برای نمایش کاری که سیگار با ریه می‌کند!
اجرای کمدین حامد آهنگی در سری جدید خندوانه
شکار ببر (بهترین صحنه ممکن از شکار یک ببر)
ناهار خوردن مزرعه دار با حیواناتش سر میز
انتقادات تند و جنجالی مایلی کهن علیه کی روش
وقتی مایلی کهن تو نشست خبری گریه اش میگیره
تقلید صداى چهره‌هاى معروف توسط احسان کرمى در خندوانه
در دوران عقد رابطه زناشویی تا چه حد مجاز هست؟
مقایسه گوشی های گلکسی galaxy J5 prime و Galaxy J7 prime
خندوانه: استند آپ علی مسعودی درباره دعوا
این 1+5 را رعایت کنید تا دچار دردسر نشوید
ویدئوی آموزشی: فرهنگ ترافیک - قسمت اوّل
درگیری لفظی شدید مشحون با مجری رسانه ملی
دابسمش فوق العاده باحال و خنده دار دختر خواننده دیوانه!
افشاگری از سفر مخفیانه زن آلمانی به تهران و چمدان مشکوکش
افشاگری از سفر مخفیانه زن آلمانی به تهران و چمدان مشکوکش
افشاگری از سفر مخفیانه زن آلمانی به تهران و چمدان مشکوکش
افشاگری از سفر مخفیانه زن آلمانی به تهران و چمدان مشکوکش
افشاگری از سفر مخفیانه زن آلمانی به تهران و چمدان مشکوکش
بازدید رئیس دفتر روحانی از گورستان نصیرآباد شهریار
چالش آب داغ بایرام در خندوانه
دختری که سحرگاه کنار قبر پدر شهیدش، رهبری را ملاقات کرد
ببینید: خفن‌ترین جوک درباره‌ی پراید و فیلمای چرت ایرانی
دختری که قربانی شهوت پدر شد!
ضجه‌های دختری که در توالت عمومی یک باغ، قربانی تجاوز شد!
احتباك و آثار معنايي آن در تفسير قرآن
منطق تعلیمی به صورت درس به درس
شرح إبن عقیل
006_ بررسی تنبیهات قاعده
005_ بررسی ادلّه قاعده
آموزش زبان عربی با لهجه عراقی-2 (+فیلم)
آموزش زبان عربی با لهجه عراقی-1 (+فیلم)
004_ تفسیر مفردات قاعده
پیام‌های بازرگانی