اخلاق خوش شوهر

مجله اینترنتی فهادان

برای گفتگویی آزادتر با دوستانتان
به انجمن ما مراجعه کنید
قالب جدیدی برای وبلاگتان نیاز دارید؟!!
شهرقالب !
دنبال مطالب تفریحی هستید؟!
بخش تفریحی!
آگهی محصولات

درج آگهی فروش کلیه


فهادان نیوز


فهادان عربیک


فهادان انگلیش


داستان و حکایت


قصه های کافی


پزشکی و سلامت


راهنمای حل جدول


کانال رسمی سایت مجله اینترنتی فهادان

کانال فهادان کلیه


ورود به صفحه فهرست کتاب

 

اخلاق خوش شوهر

 

دنیا در مسیری معین و بر اساس نقشه‌ای منظم می‌چرخد. حوادث روزگار با نظم و ترتیب مرموز، یکی پس از دیگری خودنمایی می‌کند. وجود ناچیز انسان در این جهان پهناور، به منزله ذره کوچکی است که هرلحظه به سویی حرکت می‌کند و با ذرات دیگر در تصادم است. اداره جهان به دست بشر نیست. و حوادث گیتی بر طبق میل انسان‌ها واقع نمی‌شوند. بامداد که از منزل خارج می‌شوید تا دوباره برگردید، ممکن است با ده‌ها ناملایم‌کوچک یا بزرگ- برخورد نمایید. در میدان زندگی و صحنه کسب و کار- که به میدان نبرد بی‌شباهت نیست- با مشکلات فراوانی مواجه شوید؛ برای پیدا کردن تاکسی لنگ می‌شوید، فلان کس به شما توهین می‌کند، مورد عیب‌جویی و سرزنش قرار می‌گیرید، آقای فلانی در کسب و کار، با شما رقابت می‌کند، رئیس شما ایراد و بهانه‌جویی می‌کند، چک شما برگشت می‌خورد و ....

ممکن است از وجود ناملایمات چنان خشمگین و ناراحت شوید که مانند بمب آتش‌زا هر لحظه در معرض انفجار قرار گیرید.

یقیناً به چرخ‌گردون و مردم متجاوز که زورتان نمی‌رسد، اما وقتی به خانه وارد می‌شوید، قدرت‌نمایی می‌کنید و انتقام چرخ و فلک و مردم کج رفتار را از زن و فرزند بی‌گناهتان گرفته و بدین وسیله دق‌دلی خالی می‌کنید.

با ورود شما در خانه، گویا عزرائیل وارد شده است. بچه‌ها مانند کبوتر فرار می‌کنند، خدا نکند کوچک‌ترین بهانه‌ای به دست شما بیفتد. غذا شور یا بی‌نمک شده‌باشد، چای آماده و حاضر نباشد، یکی از بچه‌ها سر و صدا کند، وضع منزل نامرتب باشد، حرف ناپسندی از دهان همسر بیرون بیاید، وامصیبتا! در این جاست که مانند بمبی منفجر خواهید شد. به سر این داد می‌زنید، به آن یکی دشنام می‌دهید، بدین‌وسیله محیط با صفای خانه را که به منظور استراحت بدان‌جا پناه آورده بودید به جهنمی سوزان مبدّل می‌کنید و در آن دوزخ خود ساخته، هم خود خواهید سوخت، هم زن و فرزند بی‌گناه شما! اگر بچه‌ها بتوانند از آن محیط رعب و وحشت بگریزند، بازباید در کوچه و خیابان سرگردان شوند. از این رو خداخدا می‌کنند که مالک دوزخ زودتر از منزل خارج گردد تا از شرّش رهایی یابند.

وضع رقت‌بار و سرنوشت شوم چنین خانواده‌ای به خوبی روشن است. همیشه دعوا و اوقات تلخی برپاست، آب خوش از گلوی‌شان پایین نخواهد رفت، وضع منزل رضایت بخش نخواهد بود، زن از محیط منزل و دیدن صورت عبوس شوهر بیزار است.

زنی که همواره با بداخلاقی‌های شوهر مواجه است چگونه می‌تواند به زندگی دل‌گرم باشد و از روی عشق و علاقه خانه‌داری و شوهرداری کند؟

از همه بدتر وضع دل‌خراش و سرنوشت خطرناک اطفالی است که در چنین محیط ناگواری پرورش می‌یابند. اوقات تلخی‌ها و ناسازگاری‌های دایمی پدر و مادر، بی‌تردید در روح حساس آن‌ها اثر بدی خواهد گذاشت. غالباً افرادی تندخو، عصبانی مزاج، بدبین، کینه‌توز، متجاوز و پژمرده تربیت خواهند شد. چون به محیط خانه و زندگی دل‌خوشی ندارند، به ولگردی پناه می‌برند. در نتیجه، ممکن است در دام‌های گوناگون فساد که به وسیله شیادان اجتماع برای منحرف کردن این گونه افراد نهاده شده گرفتار شوند و برای همیشه بدبخت گردند. حتی امکان دارد برای حل عقده‌های درونی خویش، به کارهای بسیار خطرناکی از قبیل قتل، جنایت، دزدی و خودکشی اقدام کنند.

برای تأیید مطلب می‌توانید به پرونده‌های افراد تبه‌کار مخصوصاً اطفال مراجعه نمایید.

آماری که از این گونه حوادث نگران کننده هر روز در صفحات روزنامه‌ها و مجلات منعکس می‌شود، بهترین گواه مطلب است.

مسئولیت همه این بدبختی ها برگردن سرپرست خانواده است که اعصاب خویش را کنترل نکرده و در منزل بد اخلاق بوده است. نه تنها در این دنیا آسایش و خوشی ندارد، بلکه در سرای دیگر نیز بی کیفر نخواهد بود.

آقای عزیز! اداره جهان در اختیار شما نیست. تزاحمات، ناملایمات و مصیبات از لوازم جدایی ناپذیر این جهان هستند. هر یک از شما در مسیر زندگی خود خواه ناخواه با آن‌ها روبه‌رو خواهید شد. بنابراین، باید برای پذیرش آن‌ها آماده باشید. شخصیت انسان در این مواقع به ظهور می‌رسد. باید بدون جزع وفزع با آن ها مواجه شوید و در صدد چاره برآیید. انسان توانایی آن را دارد که صدها مشکل بزرگ و کوچک را با آغوش باز بپذیرد و خم به ابرو نیاورد.

حوادث روزگار، علت تامه ناراحتی ها نیستند، بلکه اعصاب ضعیف هستند که متأثر می‌شوند و اسباب نگرانی و ناراحتی شما را فراهم می‌سازند. اگر بر نفس خویشتن مسلط باشید و اعصابتان را کنترل کنید که در برابر پیش‌آمدها نگران نشوید ناراحتی و عصبانیت مفهومی ندارد.

امر ناگواری‌که برای‌تان اتفاق می‌افتد یا از امور ضروری این جهان و از امور حتمی ماده و مادیات است که سعی و تدبیر شما در وجود و عدم آن‌ها تأثیری نخواهد داشت و یا از اموری است که سعی و تدبیر شما می‌تواند در آن‌ها اثر داشته باشد، اگر از قسم اول باشد، جزع و فزع، عصبانیت و تندخویی بی شک سودی ندارد، بلکه یک امر صددرصد غیرعقلایی است؛ زیرا در این گونه موارد کاری از شما ساخته نیست. چه‌بخواهید و چه نخواهید جهان ماده این گونه لوازم را در پی دارد. باید برای وقوع آن‌ها آماده بود و با لب خندان استقبال نمود و اگر از قسم دوم باشد، باید با سعی و تدبیر در صدد چاره بر آمد.

اگر در برابر سختی ها خودتان را نبازید و بتوانید بر اعصابتان مسلط باشید و با فکر و تدبیر وارد کار شوید، بیش‌تر مشکلات قابل حل هستند. عصبانیت و بداخلاقی، نه تنها در حل مشکلات مؤثر نیست، بلکه ممکن است مشکلی بر مشکلات بیفزاید.

بنابراین، انسان عاقل و هوشیار باید همیشه بر اعصاب خویشتن مسلط باشد و نگذارد از حوادث و ناملایمات روزگار متأثر گردند.

انسان موجود نیرومند و توانایی است که با بردباری، کوشش و تدبیر می‌تواند بر مشکلات بزرگ پیروز گردد. آیا حیف نیست که در مقابل حوادث کوچک خود را ببازد و داد و فریاد و اوقات تلخی راه بیندازد؟!

از همه این‌ها گذشته، اگر حوادث و ناملایمات روزگار و رفتار ناپسند مردم، اسباب ناراحتی شما را فراهم می‌سازند، همسر و فرزند شما چه تقصیری دارند؟

همسر شما از صبح تا شام در خانه زحمت کشیده، غذا پخته، لباس شسته، خانه را تمیز و مرتب نموده، با بچه‌ها سروکله زده و با تنی خسته و اعصابی کوفته در انتظار شما نشسته تا به منزل برگردید و با مهربانی و خوش‌اخلاقی دلش را گرم و خستگی اعصابش را برطرف سازید.

فرزندان شما نیز از بامداد تا حال در مدرسه و خانه مشغول درس‌خواندن و یا کارکردن بوده و با اعصاب و مغز خسته در انتظار پدر به‌سر می‌برند که او با سخنان شیرین، اخلاق خوش و اظهار محبت، خستگی اعصابشان را برطرف سازد و برای کار و کوشش بیش‌تر تقویتشان کند.

آقای محترم! همسر و فرزندان تو با صدها امید و آرزو در انتظارت بوده‌اند، آیا سزاوار است با چهره عبوس و اخلاق تند و صورت درهم‌کشیده تو روبه‌رو شوند؟!

آنان انتظار دارند تو فرشته رحمت باشی و با اخلاق خوش و چهره شکفته محیط خانه را نور باران کنی و با سخنان گرم و دل‌پذیرت اعصاب خسته آنان را آرامش بخشی، نه این که با اخلاق تند و صورتِ درهم‌کشیده محیط خانه را تاریک گردانی و با عصبانیت و اوقات تلخی اعصاب خسته آن‌ها را خسته‌تر سازی! آیا می‌دانی که تندی‌ها و بداخلاقی‌های تو چه آثار بدی در روح و جسم آن‌ها خواهد گذاشت که نتیجه‌اش دامن‌گیر تو خواهد شد؟ اگر به آن‌ها رحم نمی‌کنی، به خودت رحم کن. آیا با این بداخلاقی‌های دایمی، جسم و اعصاب سالم برایت باقی می‌ماند؟

با این وضع چگونه می‌توانی به کسب و کار ادامه دهی و بر مشکلات زندگی و مصایب روزگار پیروزگردی؟ چرامحل استراحت خود، همسر و فرزندت را به زندانی اختیاری تبدیل می‌کنی که نتیجه منفی آن عاید خودت نیز شود؟

آیا بهتر نیست که همیشه خوش و خندان باشی و اگر مشکلی برایت اتفاق افتاد، بدون عصبانیت و جزع و فزع، بلکه با عقل و تدبیر در صددچاره برآیی؟

بهتر آن است که وقتی می‌خواهی برای استراحت و تجدید نیرو به آسایشگاه خانه قدم بگذاری، به خودت بگویی: حال که تندخویی و بداخلاقی مشکل مراحل نمی‌کند، و بلکه اعصابم را خسته‌تر می‌کند و چه‌بسا مشکلات تازه‌ای را برایم به وجود می‌آورد، پس بهتر است فعلًا به استراحت بپردازم و تجدید نیرو کنم تا بعدها بتوانم با اعصاب راحت و فکر آزاد در صدد چاره برآیم. آن گاه با این تفکر، حوادث و گرفتاری‌های زندگی را موقتاً به دست فراموشی بسپار و با چهره‌ای گشاده و لب خندان وارد منزل‌شو، با سخنان گرم و محبت‌های بی‌شایبه، دل اهل خانه را شادمان نما، بگو و بخند، و تفریح و استراحت کن، با خوشی و لذت غذا بخور و با اعصاب آسوده بخواب و استراحت کن، بدین وسیله است که هم زن و فرزندت به خانه و زندگی دل‌گرم می‌شوند و برای کار و کوشش آماده می‌گردند و هم خودت می‌توانی با اعصاب سالم به‌کسب و کار ادامه دهی و بر مشکلات زندگی پیروز گردی.

بدین دلیل، دین مقدس اسلام اخلاق خوب را جزء دیانت و از علایم کمال ایمان می‌شمارد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید:

کامل‌ترین مردم از جهت ایمان، خوش اخلاق‌ترین آنها می‌باشد. بهترین شما کسی است که نسبت به خانواده‌اش احسان کند.[1]

و نیز می‌فرماید:

هیچ عملی بهتر از اخلاق خوب نیست.[2]

امام صادق علیه السلام می‌فرماید:

نیکوکاری و حسن خلق خانه‌ها را آباد و عمرها را زیاد می‌کند.[3]

و در سخنی دیگر می‌فرماید:

شخص بداخلاق، خود را عذاب می‌دهد.[4]

لقمان حکیم فرمود:

مرد خردمند باید در بین خانواده‌اش مانند کودک باشد و رفتار مردانه را برای خارج منزل بگذارد.[5]

رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید:

عیشی بهتر از خوش اخلاقی نیست.[6]

و در حدیثی دیگر نیز می‌فرماید:

اخلاق خوب نصف دین می‌باشد.[7]

وقتی سعد بن معاذ- از اصحاب بزرگ رسول خدا و مورد احترام آن‌جناب درگذشت رسول اکرم مانند صاحبان عزا با پای برهنه در تشییع جنازه‌اش شرکت کرد، به‌دست مبارک خویش جنازه را در قبر نهاد و روی آن را پوشاند. در آن هنگام مادر سعد که آن همه احترام را از رسول خدا مشاهده کرد، فرزندش سعد را مخاطب قرار داد و گفت: ای سعد! بهشت گوارایت باد.

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:

ای مادر سعد! این چنین مگو؛ زیرا سعد را در قبر، فشار سختی وارد شد.

بعدها وقتی علت فشار قبر سعد را از آن حضرت پرسیدند، فرمود:

علتش آن بود که با خانواده‌اش بداخلاقی می‌کرد.[8]


[1]. بحارالأنوار، ج 103، ص 226
[2]. شافى، ج 1، ص 166
[3]. شافى، ج 1، ص 166
[4]. همان، ص 176
[5]. محجة البيضاء، ج 2، ص 54
[6]. بحارالأنوار، ج 71، ص 389
[7]. همان، ص 385
[8]. همان، ج 73، ص 298


به دلیل به روز بودن سایت از صفحات دیگر نیز، دیدن فرمایید.

تبلیغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری و عضویت سریع

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
صفحات جداگانه

بیانات مهم رهبر انقلاب در جلسه خارج فقه
فناوری: تولید برق با یه قطعه ساده
ساخت لامپ پر نور به وسیله مداد
ویدیو جالب از بخاری روشن کردن
تولید برق با سیم سیار
با عرض پوزش بابت این صحنه‌های دلخراش
حرف زدن دختر دو سر آمریکایی با هر دو دهانش
عجیباً غریبا: نامرئی شدن مرد آفریقایی با پودری عجیب
ببینید: اقتدار نیروی انتظامی در دستگیری و جمع‌آوری اراذل و اوباش.
وقتی امام خمینی درخواست روحانی را برای ملاقات به خاطر تخلّف در شورای نظارت رد می‌کنند! (44 ثانیه)
بالاتر از خبر ۲۸ بهمن ۹۵: از سوال پرسیدنی که مجازاتش زندان است تا هواپیمای نو نیامده به تعمیرگاه رفت!
ببینید: مستند از کودک پنج ساله تا سران فتنه!
کلیپی از جفت گیری طاووس را برای شما قرار دادیم.
گنجشکی بعد از برخورد با شیشه، بیهوش شده و گنجشک دیگری با روش‌های مختلف او را به هوش می‌آورد!
ویدئوی تأثیر گذار از به آتش کشیدن یک موتور سوار ریشی توسط فتنه‌گران 88
نشانه‌گیری این دختر، دنیا را مبهوت خود کرده!
صحبت‌های دختر جوانی که چند روز پیش، پزشک ‌اصفهانی به جای غده، تنها کلیه‌اش را خارج کرد.
وعده‌های شیک و مجلسی دولتمردان!
ببینید: چینی‌ها، اینگونه فرهنگ‌سازی می‌کنند!
ببینید: شعارهای ساختار شکنانه خوزستانی‌ها مقابل درب استانداری
تفاوت فتحش معذرت‌خواهی در خارج و ایران
چند گل قشنگ و دیدنی
افشاگری بی‌سابقه و مستند دکتر علی کرمی
فیلم/ توزیع تصادفی دعوتنامه مهمانسرای امام رضا علیه‌السلام در میان زائران مسیر مشهد.
آمار دروغ اشتغال، توسط دولت راستگویان
شوخی جنسی با خبرنگار، در حین پخش زنده
کلیپی ناب از فلر پراکنی جنگنده اف ۱۶
قسمت بیست و دوم طنز سیاسی دیش و میش.
رهبر انقلاب: واقعا اگر ممكن بود، می‌رفتم همدان دیدن این مرد!
مصاحبه جنجالی جلال حسینی و مهدی رحمتی پس از دربی۸۴
دعوای هوادارن استقلال و پیروزی بیرون از ورزشگاه پس از دربی ۸۴، منجر به زخمی شده بیش از صد نفر شد.
پاره شدن شلوار مجری ایرانی در برنامه زنده! (66 ثانیه)
بیاد تمامِ قربانیانِ اسید پاشی قسمت اول (60 ثانیه)
کلیپ واقعی پرتاب کفش بر سر رئیس جمهور آمریکا (3 ثانیه)
انتقاد وزیر بهداشت از شهاب حسینی و شهرزاد
با تبر، بیضه‌ها و آلت طرف را از بیخ می‌کنه
فیلم افشاگری جدید کارمند شبکه جم
دختری که به 20 زبان صحبت می‌کند!!
فیلم طنز سیاسی دکتر سلام _ ۱۴۰
صحنه اخراج رحمتی در دقیقه‌های پایانی شهرآورد.۱
درگیری سیدجلال حسینی و سیدمهدی رحمتی
طنز؛ مضرات سیگار بدتر است یا قلیان؟!
اظهارات بسیار جنجالی و پر شور پیام مرادی از روحانی در روز دانشجو
چگونه بنویسیم چگونه بخوانیم؟ (1)
سوتی: پخش لب گرفت در برنامه زنده ورزشی
توضيحات از صادق زيبا كلام در مورد رد نشدن از روی پرچم آمريكا در برنامه زنده.
اجرای فوق العاده زیبای یه لطیفه از مجری در برنامه زنده شبکه جام جم
سوتی جواد خیابانی رو آنتن زنده میگه موقعیت تاکتیکی بگا رفت!!!
وقتی محافظان ظریف «محسن تنابنده» را هم خودی نمی‌دانند!
واقعاً دیدنی: لحظه جرقه و از مدار خارج شدن ايستگاه برق در اهواز.
فیلمی از اوضاع اهواز از زبان مردم؛ اینجا خبری از گرد و غبار نیست! ارسالی توسط علیرضا
کلیپ با حال تبلیغ موزیکال بخاری در افغانستان
واکنش نخست وزیر ژاپن به دست دادن عجیب ترامپ
خودارضایی پسری در حضور مردم
روايت امام خامنه‌ای از برنامه يک روز كاری خود
ویدئوی دیدنی از گفتگوی تلویزیونی رفسنجانی در انتهای دوره ریاست جمهوری
رفسنجانی را بهتر بشناسیم! (قسمت هشتم)
جدال لفظی سنگین ایوبی و افخمی در برنامه هفت (4)
جدال لفظی سنگین ایوبی و افخمی در برنامه هفت (3)
جدال لفظی سنگین ایوبی و افخمی در برنامه هفت (2)
جدال لفظی سنگین ایوبی و افخمی در برنامه هفت (1)
فیلم: دروغ‌های ۲۰۰ درجه علیه قالیباف!
50 گل برتر و زیبای رونالدو برای رئال مادرید
فیلم: درگیری لفظی در نشست خبری فیلم قاتل اهلی
ندا یاسی! برایت متأسفم تو از یک حیوان پست‌تری!
علت ناراحتی همسر ترامپ در مراسم تحلیف چه بود؟
هدیه همسر ترامپ، اوباما را گیج کرد!
گزارش جنجالی از زندگی مسئولین
وقتی ترامپ به قرآن گوش می‌کند
کلیپ کامل دعوای خفن دونالد ترامپ سر شرط‌بندی در کشتی کج
اعتراض یک زن خوزستانی به بی تفاوتی ابتکار به وضع مردم!
تشکر رسمی و عمومی آیت الله خامنه‌ای از ترامپ
رفسنجانی و مصرف اشیاء لوکس
طنز سیاسی دکتر سلام قسمت ۱۳۹
رفسنجانی و خطبه‌های نماز جمعه
رفسنجانی را بشناسیم: سازندگی به هر قیمتی
کوتاه از هاشمی رفسنجانی (4): بازنگری ارزش‌ها در دهه 70
هاشمی رفسنجانی و حوادث سال 88
هاشمی را بشناسید! (2): چرا هاشمی در انتخابات 84 شکست خورد؟
هاشمی را بشناسید! (1): تنها رئیس‌جمهوری که می‌دانست چه می‌خواهد بکند!
چپ کردن ماشین رهبر انقلاب توسط محافظ جدیدش
یک پیشنهاد ساده - آموزش سکس
سند مخالفت روحانی با رهبری افشا شد!
شبکه خبر: فروش گوشت مرغ رنگ شده به جای گوشت قرمز!
پربازدیدترین ویدئوی سایت روشنگری در سال 95: اسیری در دستان داعش
سگ‌های فوق‌العاده با هوش
گفتگوی ویژه حمله ناو امریکایی به هواپیمای مسافربری ایران
آهنگ تصویری هم‌شاگردی سلام آهنگ خاطره انگیز و زیبای هم‌شاگردی سلام دهه شصت
اقدام تحسین بر انگیز داماد با مادر خدمتکار خود
لحظه وحشتناک مرگ ناگهانی افراد مشهور جلوی دوربین!
ویدئوی طنز سیاسی دکتر سلام 138(نسخه اصلی)
راه رفتن مردی به صورت کاملاً برهنه در قزوين
کلیپ مردی که لخت در اسفراین دوچرخه سواری میکرد
سخنان جنجالی حسن عباسی درمورد روحانی
سخنرانی جنجال برانگیز سردار قاسمی درباره چگونگی فوت هاشمی رفسنجانی
انتقال فناوری سه خودرو روز کره ای به ایران
دندان گرفتن دست داماد توسط عروس
حمله گوریل به انسان
سوتي هاي مردم در مصاحبه هاي تلويزيوني آخر خنده بزور پیدا کردم
فیلم کوتاه روابط زناشویی
پیام‌های بازرگانی

آگهی بهترین محصولات