زن و شکایت‌های آزار دهنده

مجله اینترنتی فهادان

برای گفتگویی آزادتر با دوستانتان
به انجمن ما مراجعه کنید
قالب جدیدی برای وبلاگتان نیاز دارید؟!!
شهرقالب !
دنبال مطالب تفریحی هستید؟!
بخش تفریحی!
آگهی محصولات

درج آگهی فروش کلیه


فهادان نیوز


فهادان عربیک


فهادان انگلیش


داستان و حکایت


قصه های کافی


پزشکی و سلامت


راهنمای حل جدول


کانال رسمی سایت مجله اینترنتی فهادان

کانال فهادان کلیه


ورود به صفحه فهرست کتاب

 

زن و شکایت‌های آزار دهنده

 

هیچ کس نیست که ناراحتی و گرفتاری و درددل نداشته باشد. هر کسی دوست دارد غم‌خوار و محرم رازی پیدا کند، گرفتاری‌های خویش را برایش شرح بدهد و حس ترحمش را برانگیزد تا بدین وسیله، غمی را از دل خود برداشته، آرامش خاطری به‌دست آورد؛ اما هر سخن جایی و هر نکته مقامی دارد. برای درددل نیز موقعیت مناسب لازم است. در هرجا و هر زمان و هر شرایطی نباید شکایت را آغاز کرد. خانم‌هایی که نادان و خودخواهند و از رموز معاشرت و آداب شوهرداری بی‌اطلاعند، آن قدر ظرفیت و حوصله ندارند که درددل‌ها را تا وقت مناسب به تأخیر بیندازند. هنگامی که شوهر با تن خسته و اعصاب ناراحت وارد منزل می‌شود تا دمی بیاساید، ازهمان ابتدا با شکایت‌ها و درددل‌های همسر نادانش مواجه می‌شود و از خانه و کاشانه بیزار می‌گردد و فریاد برمی‌آورد:

مرا با این بچه‌های جوان‌مرگ شده رها کردی و رفتی. احمد شیشه در اتاق را شکست. منیژه با پروین دعوا کرد. از سر و صدای بچه‌ها و مردم، ضعف اعصاب گرفتم، دیوانه شدم. تکلیف مرا با این بچه‌های شیطان معلوم کن. آخ از دست بهرام که اصلًا درس نمی‌خواند. حیف از من که برای این‌ها زحمت می‌کشم. از صبح تا حال به‌قدری کار کرده‌ام که از پا افتاده‌ام. کسی به فریادم نمی‌رسد.

این بچه‌ها هم که دست به سیاه و سفید نمی‌زنند. کاش اصلًا بچه نداشتم. راستی امروز خواهرت به این جا آمد. نمی‌دانم چرا با من سردعوا داشت، خیال می‌کرد ارث پدرش را خورده‌ام. امان از دست مادرت، رفته این طرف و آن طرف، پشت سرم بدگویی کرده. من از دست این‌ها به تنگ آمده‌ام. حیف از من که در چنین خانه‌ای زندگی می‌کنم. راستی دیروز رفتم مجلس عروسی سهراب. کاش اصلًا نرفته بودم. آبرویم رفت. خانم حسن آقا آمده بود با چه سر و وضع و لباس‌هایی! خدا بخت و شانس بدهد. مردم چه قدر زن‌های‌شان را دوست دارند. چه لباس‌هایی برایش خریده‌بود. به این‌ها می‌گویند شوهر. وقتی وارد مجلس شد، همه به او احترام گذاشتند. مردم فقط به لباس نگاه می‌کنند. آخر، چه چیز من از او کم‌تر است که باید این قدر افاده کند. بله، بخت و اقبال دارد. شوهرش دوستش دارد. مثل تو نیست. من‌که دیگر نمی‌توانم در این خانه خراب‌شده، برای تو و بچه‌هایت جان بکنم.

خانم محترم! این رسم شوهرداری نیست. تو خیال می‌کنی که همسرت برای تفریح و خوش‌گذرانی از خانه بیرون رفته است؟

خیر، برای کسب و کار و تهیه روزی بیرون رفته است. از صبح تا ال‌آن با صدها گرفتاری مواجه بوده است که تو تاب تحمل یکی از آن‌ها را نداری. از گرفتاری‌های اداری یا کسبیِ او اطلاع نداری و نمی‌دانی که با چه اشخاص بد جنس و حقه‌باز و موذی برخورد کرده و آنان چه اثر بدی در روان او گذارده‌اند. از روح پژمرده و اعصاب خسته او خبر نداری. اکنون که از گرفتاری‌های بیرون، فرار کرده و به خانه پناه آورده تا دمی استراحت کند، به جای آن که غمی را از دلش برداری، هنوز نرسیده، در شکایت و نق نق را باز می‌کنی. در بیرون از خانه با آن همه گرفتاری دست به گریبان است و در خانه هم با شکایت‌ها و ایرادها و بهانه‌جویی‌های تو. قدری هم به فکر او باش. در این حال جز این چاره‌ای ندارد که یا داد و فریاد راه بیندازد تا از شکایت‌های بی‌جا و زخم‌زبان‌های تو نجات پیدا کند و یا از خانه فرار کند و به قهوه‌خانه، سینما یا جایی دیگر، پناهنده شود و یا سرگردان در خیابان‌ها پرسه بزند.

خانم گرامی! برای رضای خدا و برای خاطر همسر و خانواده‌ات از این شکایت‌ها و نق‌و نق‌های بی جا دست بردار، زیرک و دانا و وقت شناس باش. اگر هم واقعاً درد دل داری، قدری صبر کن تا همسرت استراحت کند و اعصابش آرامش یابد، آن گاه در وقت مناسبی مطالب لازم و ضروری را به عنوان مشورت و نه اعتراض، با او در میان بگذار و با هم در صدد چاره‌جویی برآیید. اگر به شوهر و خانواده‌ات علاقه داری، از بیان وقایع و حوادث جزئی و غیر ضروری خودداری کن. و با نق نق‌های دایمی، روانِ‌شوهرت را خسته نکن.

به داستان زیر توجه کنید:

خانمی به نام ... می‌گوید: من از همان ابتدای ازدواج، انسانِ نق‌زنی بودم. هرروز نق‌های من بیش‌تر می‌شد. تا آن جا که پس از هشت سال زندگی مشترک، چندجمله بود که تقریباً هر شب بین من و همسرم تکرار می‌شد: وای خسته‌شدم. پدرم در آمد.

- چرا؟

- از بس کار کردم. کارهای این خانه هم که تمام نمی‌شود. هر طرفش را بگیری باز یک طرفش روی زمین است.

- آخر این کارهای تو چیست که تمام نمی‌شود؟

- چه می‌دانم. همین کارهای همیشگی، آب، جارو، ظرف‌شستن، لباس‌شستن، غذا پختن، مرتب کردن خانه، تروخشک کردن بچه‌ها و ....

- عزیزم این کارها که تو می‌گویی، همه جا هست، توی همه خانه‌ها، همه زن‌ها این کارها را می‌کنند. تو چرا سر من منّت می‌گذاری؟

- وای منّت، چه منّتی؟ جانم به لب رسیده، پدرم در آمده، تو چه می‌فهمی؟ فقط می‌روی و پشت میز اداره می‌نشینی و پول می‌گیری و می‌آیی خانه. دیگر چه می‌دانی که خانه چه طور مرتب و نظافت شده است.

- ای وای خانم جان! بس کن.

- بله آقا! حوصله شنیدنش را هم نداری. من پدرم در آمده، مریض شده‌ام، دارم می‌میرم.

- عزیزم! مریض شده‌ای، برو دکتر.

- با کدام پول؟

- ای ناشکر! این همه پول از من می‌گیری باز هم ....

- کدام پول، چه پولی؟ همه‌اش خرج زندگی‌ات می‌شود. آن هم چه زندگی‌یی! همه‌اش پر از بدهکاری و قسطهای عقب افتاده.

امروز مجبور شدم از مغازه‌های سرمحله نسیه خرید کنم.

و بعد، شوهر بیچاره‌ام وقتی از این همه نق‌نق جانش به لب می‌آمد، لحاف را روی‌سرش می‌کشید و می‌خوابید. مادرم غالباً در جریان زندگی ما بود و بارها مرا نصیحت می‌کرد که دست از این نق‌نق‌ها بردار؛ اما من گوش نمی‌دادم تا این که یک روز وقتی شوهرم به سر کار رفته بود، به من گفت: هر چه نصیحت کردم گوش ندادی.

حالا بکش که سزایت همین است. شوهرت ....

من مثل دیوانه از جا پریدم. نه، باور نمی‌کنم.

بسیار خوب، حالا که باور نمی‌کنی، تحقیق کن تا باور کنی. وقتی که او به خانه آمد، نخست با عصبانیت و سپس با گریه مسئله را مطرح کردم. او گفت: تو زندگی را برای من کوفت می‌کردی. هیچ گاه فکر نمی‌کردی که من روزی دو مرحله کار می‌کنم تا چرخ زندگی‌مان بگردد. شب خسته و کوفته به خانه می‌آیم و حوصله‌نق‌نق‌را ندارم. آن قدر خسته بودم که تو دیگر نمی‌بایست با سخن گفتن از کارهای خانه، مرا از زندگی بیزار کنی؛ اما تو این کار را می‌کردی و هنوز هم می‌کنی. تو واقعاً مرا از زندگی بیزارکرده‌ای.

گاهی با خود فکر می‌کنم که اگر صاحب بچه نبودیم، بهتر بود از هم جداشویم. از این رو، تصمیم گرفته‌ام در جایی آرامش پیدا کنم و این کار را نیز کرده‌ام.

- من دقیقاً شش ماه تلاش کردم تا شوهرم را دوباره به زندگی علاقه‌مند ساختم؛ اما این تجربه را آموختم که دیگر همسرم را که در بیرون از خانه به اندازه کافی خسته می‌شود در خانه با شرح حال خود، خسته‌تر نکنم. اکنون دریافته‌ام که خانه جای استراحت مرد است نه جای عذاب او.[1]

پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله می‌فرماید:

هر زنی که به وسیله زبان، شوهرش را اذیت کند، نمازها و دیگر اعمالش قبول نمی‌شود، اگر چه هر روز روزه باشد و شب‌ها برای تهجد و عبادت برخیزد، و برده‌هایی را آزاد کند و ثروتش را در راه خدا انفاق نماید. زنی که بد زبان باشد و بدین وسیله شوهرش را بیازارد نخستین کسی است که داخل دوزخ می‌شود.[2]

و در روایتی دیگر می‌فرماید:

هر زنی که شوهرش را در دنیا بیازارد، فرشته‌ها به او می‌گویند: خدا تورا بکشد.

شوهرت را اذیت نکن. این مرد از شما نیست و شما لیاقت او را ندارید. به‌زودی از شما مفارقت نموده، به سوی ما می‌آید.[3]

به راستی هدف این خانم‌ها از این غرغر کردن‌ها چیست؟ اگر می‌خواهند توجه همسرشان را به خود جلب نموده و خود را محبوب ساخته و زحمت‌کش و خیرخواه جلوه دهند، مطمئن باشند که نتیجه‌ای معکوس خواهند گرفت. نه تنها محبوبیتی پیدانمی‌کنند، بلکه مورد تنفر همسرشان قرار خواهند گرفت و اگر هدفشان این است که شوهرشان را ناراحت کنند تا از کار و زندگی سیر شود و به بیماری‌های اعصاب مبتلا گردد و از خانه فرار کند و برای تخدیر اعصاب به اعتیادهای خطرناک گرفتار شود، البته بدانند که موفقیت و پیروزی آنها حتمی است.

خانم محترم! اگر به همسر و زندگی‌ات علاقه داری، از این رفتار زشت و غیرعقلایی دست بردار. آیا احتمال نمی‌دهی که شکایت‌های بی‌جای تو باعث قتل و جنایتی شود و یا کانون خانوادگیِ شما را متلاشی سازد؟ به داستان زیر توجه کن:

وقتی ... به خانه آمد، همسرش در حالی که دختر سه ساله‌اش را در بغل داشت، به‌او گفت: دو نفر از همکاران او به منزل آمده و ناسزا گفتند. مرد سخت ناراحت شد و در اثر جنونِ آنی، چاقویش را در شکم فرزند خرد سالش فرو کرد و او را به قتل رساند. مرد به چهار سال زندان محکوم شد.[4]

 

[1]. اطلاعات هفتگى، شماره مخصوص نوروز، سال 1352
[2]. بحارالأنوار، ج 76، ص 363
[3]. محجة البيضاء، ج 2، ص 72
[4]. روزنامه اطلاعات، شماره 13651، 27 آبان 1350


به دلیل به روز بودن سایت از صفحات دیگر نیز، دیدن فرمایید.

تبلیغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری و عضویت سریع

عضو شويد
فراموشی رمز عبور؟

نام کاربری :
رمز عبور :


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
صفحات جداگانه

طنز سیاسی دکتر سلام، قسمت ۱۴۳ در دوران روحانی متشکریم!!
بیانات مهم رهبر انقلاب در جلسه خارج فقه
فناوری: تولید برق با یه قطعه ساده
ساخت لامپ پر نور به وسیله مداد
ویدیو جالب از بخاری روشن کردن
تولید برق با سیم سیار
با عرض پوزش بابت این صحنه‌های دلخراش
حرف زدن دختر دو سر آمریکایی با هر دو دهانش
عجیباً غریبا: نامرئی شدن مرد آفریقایی با پودری عجیب
ببینید: اقتدار نیروی انتظامی در دستگیری و جمع‌آوری اراذل و اوباش.
وقتی امام خمینی درخواست روحانی را برای ملاقات به خاطر تخلّف در شورای نظارت رد می‌کنند! (44 ثانیه)
بالاتر از خبر ۲۸ بهمن ۹۵: از سوال پرسیدنی که مجازاتش زندان است تا هواپیمای نو نیامده به تعمیرگاه رفت!
ببینید: مستند از کودک پنج ساله تا سران فتنه!
کلیپی از جفت گیری طاووس را برای شما قرار دادیم.
گنجشکی بعد از برخورد با شیشه، بیهوش شده و گنجشک دیگری با روش‌های مختلف او را به هوش می‌آورد!
ویدئوی تأثیر گذار از به آتش کشیدن یک موتور سوار ریشی توسط فتنه‌گران 88
نشانه‌گیری این دختر، دنیا را مبهوت خود کرده!
صحبت‌های دختر جوانی که چند روز پیش، پزشک ‌اصفهانی به جای غده، تنها کلیه‌اش را خارج کرد.
وعده‌های شیک و مجلسی دولتمردان!
ببینید: چینی‌ها، اینگونه فرهنگ‌سازی می‌کنند!
ببینید: شعارهای ساختار شکنانه خوزستانی‌ها مقابل درب استانداری
تفاوت فتحش معذرت‌خواهی در خارج و ایران
چند گل قشنگ و دیدنی
افشاگری بی‌سابقه و مستند دکتر علی کرمی
فیلم/ توزیع تصادفی دعوتنامه مهمانسرای امام رضا علیه‌السلام در میان زائران مسیر مشهد.
آمار دروغ اشتغال، توسط دولت راستگویان
شوخی جنسی با خبرنگار، در حین پخش زنده
کلیپی ناب از فلر پراکنی جنگنده اف ۱۶
قسمت بیست و دوم طنز سیاسی دیش و میش.
رهبر انقلاب: واقعا اگر ممكن بود، می‌رفتم همدان دیدن این مرد!
مصاحبه جنجالی جلال حسینی و مهدی رحمتی پس از دربی۸۴
دعوای هوادارن استقلال و پیروزی بیرون از ورزشگاه پس از دربی ۸۴، منجر به زخمی شده بیش از صد نفر شد.
پاره شدن شلوار مجری ایرانی در برنامه زنده! (66 ثانیه)
بیاد تمامِ قربانیانِ اسید پاشی قسمت اول (60 ثانیه)
کلیپ واقعی پرتاب کفش بر سر رئیس جمهور آمریکا (3 ثانیه)
انتقاد وزیر بهداشت از شهاب حسینی و شهرزاد
با تبر، بیضه‌ها و آلت طرف را از بیخ می‌کنه
فیلم افشاگری جدید کارمند شبکه جم
دختری که به 20 زبان صحبت می‌کند!!
فیلم طنز سیاسی دکتر سلام _ ۱۴۰
صحنه اخراج رحمتی در دقیقه‌های پایانی شهرآورد.۱
درگیری سیدجلال حسینی و سیدمهدی رحمتی
طنز؛ مضرات سیگار بدتر است یا قلیان؟!
اظهارات بسیار جنجالی و پر شور پیام مرادی از روحانی در روز دانشجو
چگونه بنویسیم چگونه بخوانیم؟ (1)
سوتی: پخش لب گرفت در برنامه زنده ورزشی
توضيحات از صادق زيبا كلام در مورد رد نشدن از روی پرچم آمريكا در برنامه زنده.
اجرای فوق العاده زیبای یه لطیفه از مجری در برنامه زنده شبکه جام جم
سوتی جواد خیابانی رو آنتن زنده میگه موقعیت تاکتیکی بگا رفت!!!
وقتی محافظان ظریف «محسن تنابنده» را هم خودی نمی‌دانند!
واقعاً دیدنی: لحظه جرقه و از مدار خارج شدن ايستگاه برق در اهواز.
فیلمی از اوضاع اهواز از زبان مردم؛ اینجا خبری از گرد و غبار نیست! ارسالی توسط علیرضا
کلیپ با حال تبلیغ موزیکال بخاری در افغانستان
واکنش نخست وزیر ژاپن به دست دادن عجیب ترامپ
خودارضایی پسری در حضور مردم
روايت امام خامنه‌ای از برنامه يک روز كاری خود
ویدئوی دیدنی از گفتگوی تلویزیونی رفسنجانی در انتهای دوره ریاست جمهوری
رفسنجانی را بهتر بشناسیم! (قسمت هشتم)
جدال لفظی سنگین ایوبی و افخمی در برنامه هفت (4)
جدال لفظی سنگین ایوبی و افخمی در برنامه هفت (3)
جدال لفظی سنگین ایوبی و افخمی در برنامه هفت (2)
جدال لفظی سنگین ایوبی و افخمی در برنامه هفت (1)
فیلم: دروغ‌های ۲۰۰ درجه علیه قالیباف!
50 گل برتر و زیبای رونالدو برای رئال مادرید
فیلم: درگیری لفظی در نشست خبری فیلم قاتل اهلی
ندا یاسی! برایت متأسفم تو از یک حیوان پست‌تری!
علت ناراحتی همسر ترامپ در مراسم تحلیف چه بود؟
هدیه همسر ترامپ، اوباما را گیج کرد!
گزارش جنجالی از زندگی مسئولین
وقتی ترامپ به قرآن گوش می‌کند
کلیپ کامل دعوای خفن دونالد ترامپ سر شرط‌بندی در کشتی کج
اعتراض یک زن خوزستانی به بی تفاوتی ابتکار به وضع مردم!
تشکر رسمی و عمومی آیت الله خامنه‌ای از ترامپ
رفسنجانی و مصرف اشیاء لوکس
طنز سیاسی دکتر سلام قسمت ۱۳۹
رفسنجانی و خطبه‌های نماز جمعه
رفسنجانی را بشناسیم: سازندگی به هر قیمتی
کوتاه از هاشمی رفسنجانی (4): بازنگری ارزش‌ها در دهه 70
هاشمی رفسنجانی و حوادث سال 88
هاشمی را بشناسید! (2): چرا هاشمی در انتخابات 84 شکست خورد؟
هاشمی را بشناسید! (1): تنها رئیس‌جمهوری که می‌دانست چه می‌خواهد بکند!
چپ کردن ماشین رهبر انقلاب توسط محافظ جدیدش
یک پیشنهاد ساده - آموزش سکس
سند مخالفت روحانی با رهبری افشا شد!
شبکه خبر: فروش گوشت مرغ رنگ شده به جای گوشت قرمز!
پربازدیدترین ویدئوی سایت روشنگری در سال 95: اسیری در دستان داعش
سگ‌های فوق‌العاده با هوش
گفتگوی ویژه حمله ناو امریکایی به هواپیمای مسافربری ایران
آهنگ تصویری هم‌شاگردی سلام آهنگ خاطره انگیز و زیبای هم‌شاگردی سلام دهه شصت
اقدام تحسین بر انگیز داماد با مادر خدمتکار خود
لحظه وحشتناک مرگ ناگهانی افراد مشهور جلوی دوربین!
ویدئوی طنز سیاسی دکتر سلام 138(نسخه اصلی)
راه رفتن مردی به صورت کاملاً برهنه در قزوين
کلیپ مردی که لخت در اسفراین دوچرخه سواری میکرد
سخنان جنجالی حسن عباسی درمورد روحانی
سخنرانی جنجال برانگیز سردار قاسمی درباره چگونگی فوت هاشمی رفسنجانی
انتقال فناوری سه خودرو روز کره ای به ایران
دندان گرفتن دست داماد توسط عروس
حمله گوریل به انسان
سوتي هاي مردم در مصاحبه هاي تلويزيوني آخر خنده بزور پیدا کردم
پیام‌های بازرگانی

آگهی بهترین محصولات