راه از بین بردن افکار منفی

مشاوره‌ _ روانشناسی مجلّلات

راه از بین بردن افکار منفی

راه از بین بردن افکار منفی:

من می‌خواهم فرد مثبتی باشم و تفکر مثبت داشته باشم اما افکار منفی و نگران کنندهٔ فراوانی به سراغم می‌آید که حال و روحیه‌ام را خراب می‌کند. من با این فکرهای منفی که دست خودم نیست چکار کنم؟

سید مجتبی حورایی:

تصور کنید فرد مزاحمی، شماره تلفن شما را می‌گیرد و زنگ تلفن شما به صدا می‌آید. اگر تلفن را بردارید و پاسخ دهید او به این مزاحمت ادامه می‌دهد. اما اگر به آن بی‌اعتنا باشید به‌ تدریج دست از مزاحمت بر می‌دارد.

دقت کنید که افکار منفی و مزاحمی که به ذهن شما خطور می‌کند دست شما نیست اما اینکه آن را تحویل بگیرید و به آن توجه نشان دهید یا خیر، کاملاً به اراده و اختیار شما بر می‌گردد. در واقع پرش آن دست شما نیست اما پرورش آن دست شماست.

چه کنیم تا شکارچی خوبی شویم؟

مجلّلات

چه کنیم تا شکارچی خوبی شویم؟

درس‌های بی‌نظیر یک شکارچی برای موفقیت

برای دست‌یابی به موفقیت‌های بزرگ و کلان باید دقیقاً مانند یک شکارچی عمل کنید. عمدهٔ انسان‌هایی که به موفقیت‌های عظیم دست یافته‌اند آگاهانه یا ناآگاهانه هم‌چون یک شکارچی رفتار کرده‌اند. توصیه می‌کنم اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مثل من، تجربهٔ شکار را نداشته‌اید این مقاله را حتماً بخوانید تا ببینیم شکارچیان موفق، عملکردشان چگونه است تا ما نیز با مدل‌سازی از رفتار آن‌ها، خواسته‌ها و آرزوهایمان را شکار کنیم.

عهد در طوفان، نقض در آرامش

مجلّلات

عهد در طوفان، نقض در آرامش

عهدهایی که شکستم

خوانده بودم که "عهدی را که در طوفان با خدا می‌بندی در آرامش، فراموش نکن" اما من همه چیز را فراموش کرده بودم. من در بسیاری از طوفان‌ها، عهدها بستم و تصمیم‌ها گرفتم اما همین که پایم به ساحل رسیده بود همه چیز را فراموش کرده بودم!
آن روز که با مادرم تندی کردم قطعاً یاد تو نبودم اگر نه تو به من گفته بودی که به او اُف نگویم.
آن روز که دروغ گفتم بی‌تردید به یاد تو نبودم اگر نه زبان به دروغ باز نمی‌کردم.
آن روز که نگاهم به خطا رفت هرگز به یاد تو نبودم و گرنه ممکن نبود که بی‌حیایی کنم.

چرا باید نماز بخوانیم؟ حکمت نماز (2)

مجلّلات فروع دین

چرا باید نماز بخوانیم؟ حکمت نماز (2)

دقت کنید که در عالم تکوین، هر چه بیشتر نیاز بوده است فراوان‌تر در اختیار گذاشته شده است. به عنوان نمونه انسان برای تنفس به هوا نیاز دارد، بنابراین هوا در اوج فراوانی در اختیار است و یا آب که نیاز جدی انسان است بسیار فراوان است تا آنجا که زمین را کره آب خوانده‌اند.

اکنون توجه کنید که فراوانی تأکید به نماز (در عالم تشریع) نیز حکایت از شدت نیاز انسان به نماز می‌کند.

چرا باید نماز بخوانیم؟ حکمت نماز (1)

مجلّلات فروع دین

چرا باید نماز بخوانیم؟ حکمت نماز (1)

تصور کنید اداره یا شرکتی، شرایط استخدام خود را اعلام می‌کند:

  • ارائه سه قطعه عکس
  • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
  • کارت پایان خدمت
  • سه سال سابقه کار
  • و حداکثر سن 30 سال

آقایی پس از آگاهی از این شرایط، مدارک‌اش را تکمیل می‌کند و به آن اداره مراجعه می‌کند. مسئول استخدام نگاهی به این آقا می‌اندازد و می‌پرسد: ببخشید شما چند سالتونه؟ شخص اعلام می‌کند: 40 سال. مسئول استخدام می‌گوید: نمی‌شود. متقاضی اعلام می‌کند: ولی شما نگاه کنید مدارک من، همه تکمیل است. حتی من دو تا مدرک تحصیلی دارم، 5 سال هم سابقه کار دارم و... . ولی مسئول استخدام می‌گوید این‌ها همه در صورتی پذیرفته می‌شود که شما سنتان کمتر از 30 سال باشد.

من می‌خواهم به زبان فارسی، نماز بخوانم!

مجلّلات فروع دین

من می‌خواهم به زبان فارسی، نماز بخوانم!

مگر من، عرب زبان هستم که نماز را به زبان عربی بخوانم؟

گفتیم که نماز، جایگزینی ندارد و برنامه‌هایی همچون: مراقبه، یوگا، مدیتیشن، قرار گرفتن در وضعیت آلفا و خلسه، هیپنوتیزم و تلقین، هرگز نمی‌تواند جایگزین این تکلیف حکیمانه الهی باشد. امّا سؤال دیگری که برای برخی در خواندن نماز، مطرح است این است که چرا ما که عرب‌زبان نیستیم باید به زبان عربی، نماز بخوانیم؟ وقتی می‌توانیم به زبان مادری خود با خدا صحبت کنیم و احساس بهتری هم داشته باشیم چرا باید الفاظی را به زبان بیاوریم که غالباً معنای آن را هم نمی‌فهمیم؟!

چرا نماز نمی‌خوانم؟

مجلّلات فروع دین

چرا نماز نمی‌خوانم؟

نماز؛ اوّلین راز

من نماز نمی‌خوانم و می‌خواهم به شیوهٔ خودم با خدا ارتباط برقرار کنم!!

اگر چه وقتی اسم عجائب هفت‌گانه به میان می‌آید انسان به اهرام ثلاثه مصر و مواردی از این دست می‌افتد ولی واقعیت این است که این روزها گاهی، حرف‌های عجیبی به گوش می‌رسد که دست کمی از عجائب هفت‌گانه ندارد.

شبکه های اجتماعی