تقریر درس «قواعد فقهیّه» آیت الله العظمی شیخ جعفر سبحانی

دروس حوزه

تقریر درس «قواعد فقهیّه» آیت الله العظمی شیخ جعفر سبحانی

تقریر درس «قواعد فقهیّه»

قابل توجه علاقه‌مندان به مباحث فقهی اعم از روحانی و طلبه و دانشجو...
بحث شیرین «قواعد فقیه» را از پورتال فهادان پیگیری نمایید. بحثی که شما را در استنباط احکام فقهی متبحّر می‌کند.

ما سالیان دراز، کتاب‌های فقهی مانند خمس، زکات، حج، صوم، حدود، قصاص، دیات و خیارات را مباحثه کردیم، امّا یک کاستی در حوزه دیده می‌شود و آن قواعده فقهیه است. یعنی در حوزه علمیه قم قواعد فقهیه بحث نمی‌شود در حالیکه قواعد اصولیه را بحث می‌کنیم ولی قواعده فقهیه بحث نمی‌شود خصوصاً قواعد فقهیه‌ای که مربوط به معاملاتند که امروز مورد ابتلاء همگان می‌باشند، خصوصاً مسائلی که مربوط به ربا و غیر ربا می‌شود.

از این رو، مصلحت را در این دیدم که قواعد فقهیه را مورد بحث قرار بدهم‌ چون مورد نیاز و حاجت است. البته تنها قواعد را بحث نخواهیم کرد بلکه نتائج آن‌ها را هم بحث می‌کنیم. و لذا بحث را از اینجا شروع می‌کنیم که ‌ائمه ما علیهم‌السلام فرموده‌اند که: «إنّما علینا إلقاء الأصول و علیکم التفریع» وظیفه ائمه اهل بیت علیهم‌السلام این است که القاء اصول کنند یعنی قواعد کلیه را بیان کنند و کار دیگران این است که از این قواعد، نتائج بگیرند.

بحث فقهی استدلالی درباره‌ شهادت به ولایت در اذان و اقامه

دروس حوزه

بحث فقهی استدلالی درباره‌ شهادت به ولایت در اذان و اقامه

بسم الله الرحمن الرحیم
بحث فقهی استدلالی درباره‌ی شهادت ثالثه

در البدایة و النهایة در ضمن وقایع سال ۵۷۰، نقل شده است که هنگامی که دمشق کاملاً به تصرّف صلاح الدین در آمد با سرعت به جانب حلب رفت و بر کوه جوشن جای گرفت. سپس اهل حلب، برای اجتماع در میدان باب‌العراق فراخوانده شدند و آن‌ها هم در آن محل اجتماع کردند پسر ملک نورالدین، آن‌ها را به جنگ با صلاح‌الدین فرا خوانده است، اهل آن سرزمین، لزوم اطاعتش را پذیرفتند و روافض، شرط کردند که دوباره در اذان عبارت «حّی علی خیر العمل» گفته شود و در بازارها همین اذان گفته شود؛ این خواسته را قبول کردند پس در مسجد جامع و سایر نقاط آن سرزمین به همین صورت اذان گفتند.(۱)

و حلبی روایت کرده است که اذان به «حّی علی خیر العمل» در زمان آل‌بویه در اذان شیعه بود تا اینکه سلجوقیان، حکومت را به دست گرفتند و شیعه را ملزم به ترک آن کردند و مؤذنِ آن‌ها را مجبور کردند که در اذان صبح بعد از «حّی علی الفلاح» دوبار بگوید: «الصلاه خیر من النوم»(2)

الجمع بینَ الآیَتَین (6 و 7 سورة الحشر)

دروس حوزه

الجمع بینَ الآیَتَین (6 و 7 سورة الحشر)

نحوه جمع میان دو آیه: 6 و 7 سوره حشر

در مورد استدلال به آیه 6 و 7 سوره مبارکه حشر و نسبت بین فیء و انفال و غنیمت، اشکالاتی وجود دارد. از جمله شیخ مرتضی بروجردی مقرِّر دروس فقهی استاد به نام المستند فی شرح العروة الوثقی در آغاز بحث انفال از تقریرات استاد، اشکالی را در حاشیه از والد خود مرحوم آیت الله شیخ محمد علی بروجردی نقل کرده و جواب استاد خوئی ره را نیز در همان پاورقی نقل می‌کند:

موارد مصرف فیء

دروس حوزه

موارد مصرف فیء

موارد مصرف فیء

خداوند در آیه 6 تا 10 سوره حشر می‌فرماید: «فماأوجفتم علیه من خیل و لا رکاب»؛ در اینجا اسب و شتری بر اینها نتاختید. یعنی چون جنگ نبوده غنیمت نیست «و لکن الله یسلط رسله علی من یشاء و الله علی کل شیء قدیر؛ لکن خدا، پیامبرانش را بر هر کس که بخواهد مسلّط می‌کند و خدا بر هر چیزی قادر است.»