تصاویری زیبا از مراسم جشن مذهبی عید پاک در رومانی

جریان شناسی اجتماعی

تصاویری زیبا از مراسم جشن مذهبی عید پاک در رومانی

 

 

تصاویری زیبا از مراسم جشن مذهبی عید پاک در رومانی

 

هر سال که می‌گذرد مراسم سنتی و آیینی در سراسر دنیا با گرایشات جدید و مدرن گره می‌خورد. عید پاک یا Easter نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در کشور رومانی با حدود ۱۹ میلیون مسیحی ارتدوکس که اکثریت غالب جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، صنایع دستی کهن مانند تخم‌مرغ‌هایی که با طرح‌های پیچیده دکور و تزیین می‌شوند و نمادهای مذهبی روی آنها شکل می‌گیرد در هفته مقدس مختوم به عید پاک طرفداران زیادی دارد. اما این صنایع دستی و این جشن‌ها به تدریج رنگ‌ و بوی تجاری و مدرنیته را به خود گرفته است. تصاویری از این مراسم را در کشور رومانی مشاهده کنید.

سیک‌های افغانستان

جریان شناسی

 سیک‌های افغانستان

سیک‌های افغانستان

سیک کلمه‌ای پنجابی به معنی شاگرد است. سیک به افرادی گفته می‌شود که به دین سیک ایمان دارند. دین سیک یک دین یکتاپرستی است.

باورهای بنیادین دین سیکی باور و مراقبه به نام یک خالق، یگانگی و برابری همه نوع بشر، درگیری در خدمت عاری از خودپرستی، تلاش برای عدالت اجتماعی برای منفعت و شکوفایی برای همه و رفتار و زندگی صادقانه و زیست یک حیات خانوادگی است. این آیین با بیش از ۲۵ میلیون پیرو، پنجمین دین سازمان‌یافته جهان است.
برخی از کارهایی که برای پیروان دین سیک ممنوع است، عبارتند از:
 • کوتاه کردن موی سر
 • مصرف مواد مخدر، الکل، تنباکو یا هر ماده دیگری که بدن را مسموم کند.
 • خیانت به همسر: در دین سیک افراد باید به صورت فیزیکی و روانی به همسر خود وفادار بمانند.
 • تقلید کورکورانه مذهبی مانند خرافات، روزه گرفتن، تطهیر مذهبی، ختنه کردن، عبادت گور مردگان و بت‌پرستی در دین سیک ممنوع است.
 • توجه بیش از حد به مال و مادیات در این دین توصیه نمی‌شود.
 • قربانی کردن جانوران: مراسم قربانی کردن حیوانات برای جشن گرفتن مناسبت‌های مذهبی در این دین ممنوع است.
 • پیرو دین سیک نباید به صورت منزوی، گدا یا یوگی یا راهب و تارک دنیا زندگی کند.
 • حرف‌های بیهوده: لاف زدن، دروغ گفتن، تهمت زدن، غیبت کردن و غیره... در دین سیک ممنوع است.
 • طبقه راهبان یا روحانیون در دین سیک وجود ندارد. دهمین راهنمای بزرگ سیک به این رسم پایان داد.
 • خوردن گوشت حیوانی که طی مراسم مذهبی کشته شده باشد، ممنوع است. مانند گوشت حیوانی که ذبح شده یا به روش «کوتا» کشته شده است.
 • هر گونه رابطه جنسی قبل از ازدواج یا خارج از ازدواج برای پیروان دین سیک ممنوع است.

 

۱. دو سیک افغانستانی در داخل گورودوارا یا همان معبد سیک‌ها، طی مراسمی مذهبی‌ که در کابل، پایتخت کشور افغانستان در حال برگزاری است، در حال گفت‌و‌گو هستند.

۲. در این تصویر یک سیک را مشاهده می‌کنید که در داخل گورودوارا نشسته و مشغول نوشیدن است.

۳. یک سیک افغانستانی در حال دریافت کاراه پراساد (نوعی پودینگ شیرین) است که بعد از اتمام عبادت و در طول مراسم مذهبی به مردم داده می‌شود.

۴. خانواده‌های سیک و هندوی افغانستانی داخل یک گورودوارا جمع شده‌اند و منتظر ناهار هستند.

۵. یک سیک افغانستانی در ‌طول مراسم مذهبی در داخل معبد گورودوارا کودکش را در آغوش گرفته است.

۶. یک سیک افغانستانی در داخل گورودوارا نشسته و مشغول دعا خواندن است.

۷. یک زن هندوی افغانستانی برای شرکت در مراسم مذهبی در حال ورود به داخل معبد گورودوارا است.

سوء استفاده جنسی شاه از یک دختر دبیرستانی

مباحث تاریخی جریان شناسی مسائل جنسی

سوء استفاده جنسی شاه از یک دختر دبیرستانی

فساد اخلاقی شاه در آیینه خاطرات علم (داستان شاه و گیلدا)

فساد اخلاقی و سیاسی، یکی از ویژگی‌های ساخت قدرت در بسیاری از نظام‌ها و یا رژیم‌های غیرمردمی محسوب شده و عاملی جهت سنجش کارآمدی سیاسی می‌باشد. بهره‌گیری از جایگاه سیاسی، جهت برآورده ساختن اهداف و امیال شخصی از عواملی بود که شخص محمدرضا شاه؛ پادشاه مخلوع ایرانی نیز از آن در طول دوران سلطنت خود استفاده نمود.

علاوه بر فساد سیاسی که طیف وسیعی از اقدامات خودسرانه شاه اعم از انتصاب افراد دست نشانده و یا وابستگان و اطرافیان وی را شامل می‌شد، فساد اخلاقی از دیگر ویژگی‌های بارز وی در نظام پهلوی دوم می‌باشد.

گرچه شاه تلاش فراوانی جهت انکار و یا پنهان ماندن اقدامات غیراخلاقی خود نمود، اما این موارد از دید برخی از نزدیکان وی پنهان نمانده و بعدها در آثار مختلف از جمله کتب خاطرات بدان اشاراتی گردید. از جمله افرادی که به شرح برخی از این مفاسد پرداخته، می‌توان به اسدالله اعلم اشاره کرد که در کتاب خاطرات5 جلدی خود به این موضوع اشاره کرده است.

بی‌حرمتی خبرنگار روزنامه منتسب به فائز‌ه هاشمی به امام‌حسین علیه‌السلام

سیاسی جریان شناسی

بی‌حرمتی خبرنگار روزنامه منتسب به فائز‌ه هاشمی به امام‌حسین علیه‌السلام
بی‌حرمتی خبرنگار روزنامه منتسب به فائز‌ه هاشمی به امام‌حسین علیه‌السلام
«شادی صدر» دبیر سرویس حقوقی روزنامه زن به مدیرمسئولی فائزه هاشمی در صفحه اینستاگرام خود عکسی از هتاکی به ساحت مقدس امام‌حسین علیه‌السلام را منتشر کرد.

به گزارش فهادان نیوز، «شادی صدر» بهایی‌مسلک و دبیر سرویس حقوقی روزنامه زن به مدیرمسئولی فائزه هاشمی بود، در صفحه اینستاگرام عکسی از هتاکی به ساحت مقدس امام حسین علیه‌السلام را منتشر کرد.

ترویج «خود کشی»

تألیفات مدیر جریان شناسی

ترویج «خود کشی»

ترویج «خود کشی»

این روزها تو این شبکه‌های اجتماعی، موجی راه افتاده که داره «خودکشی» را ترویج می‌کنه؛ من مطمئنم این یک طرح هدف‌داره؛ برای تبدیل «خودکشی» به یک فرهنگ؛ گر چه برخی ندانسته به اون دامن زدند؛ پس...

بیشتر از قبل، مراقب «لایک‌» کردن‌هامون باشیم...

شیخ یوسف صانعی از مرجعیّت تا خلع

سیاسی جریان شناسی

شیخ یوسف صانعی از مرجعیّت تا خلع

شیخ یوسف صانعی

در سال 1316 به دنیا آمد و در سال 1325، در حوزه علمیه اصفهان، تحصیل دروس حوزوی را شروع کرد و در سال 1330 وارد حوزه علمیه قم شد و در درس‌های آیت الله بروجردی و حضرت امام و دیگر علماء شرکت کرد. بعد از پیروزی انقلاب در مشاغل متعددی به خدمت پرداخت؛ مثل:

_ دادستان کل کشور
_ عضویت در شورای نگهبان

_ امامت جمعه قم

سرانجام در تاریخ 1388/10/12 جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، طی نامه‌ای عدم صلاحیت وی را برای تصّدی عنوان مرجعیت بیان نمود که این نامه با واکنش‌های متعددی روبرو شد.

جملاتی که اصلاح‌طلبان را به نابودی کشاند

جریان شناسی

 جملاتی که اصلاح‌طلبان را به نابودی کشاند
محمد خاتمی در اولین سالگرد دوم خرداد در دانشگاه تهران: اگر دین هم در برابر آزادی قرار بگیرد این دین است که باید محدود شود نه آزادی!

به گزارش پورتال فهادان، نویسنده وبلاگ معبر سایبری فندرسک در آخرین پست وبلاگ خود نوشت: اظهارات، جملات و سخنانی که نشانه نیت درونی و ذات واقعی مدعیان اصلاحات بود از سوی بانیان این جریان و فتنه گران و اصلاح طلبان دوره اصلاحات بیان شد موجب نابودی آنها شد. برخی از آن جملات را به اختصار مرور می‌کنیم: