کارمزد معاملات بورس سهام چیست؟

کارمزد معاملات بورس سهام چیست؟

کارمزد معاملات بورس سهام چیست؟

کارمزد خرید سهام چیست؟

کارمزد خرید و فروش سهام چگونه محاسبه می‌شود؟

برای اینکه ما در بورس اوراق بهادار بتوانیم خرید و فروش سهام انجام بدهیم نمی‌توانیم به صورت مستقیم وارد معامله با شخصی شویم که دارد سهامش را می‌فروشد یا اینکه می‌خواهد سهام ما را بخرد، اما کارمزد خرید و فروش سهام چیست و کارگزاری‌ها چه می کنند؟

در این بین یک سری واسطه‌ها وجود دارند که ما باید از طریق آنها اقدام کنیم، کارگزاران بورس افرادی هستند که ما مستقیما با آنها در ارتباط هستیم کارگزاران خودشان به سازمان بورس و هسته مرکزی معاملات بورس متصل هستند تمام معاملاتی که ما روزانه می‌توانیم به صورت آنلاین و در یک لحظه انجام دهیم از یک مسیری عبور می‌کند که این مسیر یک کارمزدی دارد و یک هزینه‌ای را ما بابت این معاملات پرداخت می‌کنیم، برای خرید سهام ما حدودا باید مبلغ نیم درصد خرید معامله را به عنوان کارمزد پرداخت کنیم و برای فروش حدودا یک درصد از مبلغ فروش را باید به عنوان کارمزد پرداخت کنیم.

در خرید این کارمزد ما حدودا به ۵ قسمت تقسیم می‌شود این نیم درصد بین شرکت بورس، شرکت سپرده‌گذاری، سازمان بورس، شرکت فناوری بورس و شرکت کارگزاری تقسیم می‌شود و هنگام فروش این شش دهم درصد بین این ۵ شرکت و اداره مالیات تقسیم می‌شود در نتیجه خرید سهام مالیاتی ندارد ولی فروش آن دارای مالیات می‌باشد که مجموعاً می‌شود خرید سهام نیم درصد باید کارمزد پرداخت کنیم و موقع فروش سهام حدودا  یک درصد پس اگر ما یک سهمی را بخریم و حدودا ۱/۵ درصد بالاتر، اون سهم را بفروشیم در واقع ما بدون اینکه هیچ سودی بدست آوریم یک خرید و فروش سهام انجام داده‌ایم،
البته که قطعا باید نیت ما موقع ورود به سهام و موقع خریدن یک سهم سود خیلی بیشتری باشد که دیگر این کارمزد درون آن دیده نشود.

 

مسعود رضانژاد فهادان

پست بعدی

حکایت بی‌هوش شدن میرداماد

ش مه 2 , 2020
بی هوش شدن «میرداماد» با تصرّف «میرفندرسکی» روزی میرداماد(رحمة‌اللّه‌‌‌علیه) در مدرسه درس می‌داد. ناگهان روی منبر حالت اغما به ایشان دست داد و بی‌هوش شد. او را به منزل بردند، یک هفته گذشت. همه أطبا شهر به عیادتش آمدند، ولی او به هوش نیامد. به شاه عباس خبر دادند. شاه […]

سردبیر

مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان هستم. مدیر و نویسنده «مجله اینترنتی فهادان»

دسترسی سریع