انواع موت

انواع موت

ریاضت بر چهار پایه متکی است که عبارتند از:

 1. موت ابیض؛
 2. موت اسود؛
 3. موت اخضر؛
 4. موت احمر

به عبارت روشن‌تر، مرگ یا اضطراری است و یا اختیاری؛ مرگ اضطراری یا اجباری، عبارت است از سیر طبیعی جبری از صلب پدران به رحم مادران و از آنجا به منزلگه دنیا و از آنجا به عالم برزخ و از آنجا به قیامت و از آنجا به سرای ابدی بهشت نعمت‌ها یا آتش دوزخ.

شیخ بهایی رحمة الله علیه می‌فرماید: مردم مسافرانی هستند و شش منزلگه دارند:

 1. صلب پدر؛
 2. رحم مادر؛
 3. عالم دنیا؛
 4. عالم قبر؛
 5. عالم قیامت؛
 6. عالم آخرت

موت اختیاری نیز چهار گونه است؛ موت ابیض؛ موت اسود؛ موت اخضر؛ موت احمر.

 1. موت ابیض یا “مرگ سفید” عبارت است از گرسنگی و تشنگی را متحمل شدن؛ چون گرسنگی و تشنگی قلب را روشن و منور می‌کند و سیری شکم، قلب را تاریک می‌سازد. یکی از اسرار وجوب روزه و استحباب روزه در اسلام این است که روزه، قلب را منور و باطن را نورانی می‌کند.
 2. موت اسود یا “مرگ سیاه” عبارت است از تحمل اذیت‌ها و شنیدن کلام تلخ از مردم، برای رضایت الهی؛ یعنی در راه خدا. تحمل اذیت و ملامت، گرچه در کام انسان ناخوشایند است، اما درون قلب انسان را روشن می‌کند. به همین جهت، أمیر مؤمنان حضرت علی علیه‌السلام می‌فرمایند؛ از کنار شخصی پست می‌گذشتم؛ مرا فحش می‌داد و ناسزا می‌گفت از آنجا رد شدم و با خود می‌گفتم مقصودش من نیستم بلکه دیگری است.
 3. موت اخضر یا “مرگ سبز” عبارت است از همان پوشیدن لباس وصله‌داری است که بسیار بی‌ارزش، ولی پاکیزه است. علی علیه‌السلام فرمود؛ آن‌قدر لباس مخصوص خود را و صله زدم که دیگر از وصله‌زننده آن شرم می‌کنم.
 4. موت احمر یا “مرگ سرخ” عبارت است از جنگ با نفس اماره که جهاد اکبر نامیده شده و آن مرگی است که جامع همه انواع دیگر مرگ است.

اگر سالک راه حق و اهل ریاضت، این مراحل چهارگانه را کنار بگذارند، دیگر مرگ طبیعی جبری برایش آسان و از عمل شیرین‌تر می‌شود. علی علیه‌السلام فرمود؛ به خدا قسم علی به مرگ مأنوس‌تر از کودک به پستان مادر است. (نهج‌البلاغه/خطبه 5)

آیت الله حق شناس: اولین مرحله موت!

تحمل اذیت مردم، اولین مرحله از چهار مرحله موت است؛ در حدیث است که  عمل بنی آدم خالص نمی‌شود مگر اینکه چهار مرحله موت را طی کند اولین مرحله موت، موت أسود است موت أسود، تحمل اذیت مردم است مقامی که فقط با تحمل اذیت می‌توان به آن رسید.

مسعود رضانژاد فهادان

پست بعدی

الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال

ج آوریل 24 , 2020
الگوهای کلاسیک الگوهای زیادی در تحلیل تکنیکال وجود دارند که شناخت آن‌ها می‌تواند کمک زیادی به تحلیل و در نتیجه معاملات بهتر کنند. هفت الگوی کلاسیک در بازارهای سرمایه شناسایی شده که به دلیل استفاده زیاد کاربران از آن‌ها از اعتبار بالایی برخوردار هستند، این الگوها در بازار سرمایه به‌راحتی […]

سردبیر

مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان هستم. مدیر و نویسنده «مجله اینترنتی فهادان»

دسترسی سریع