کندل برگشتی Shooting star یا ستاره دنباله‌‌دار

کندل برگشتی Shooting star یا ستاره دنباله‌‌دار

ستاره‌ی دنباله‌دار کندلی خرسی است که سایه‌ی بالای بلندی دارد ولی سایه‌ی پایین آن کوتاه است یا در بخش پایین اصلا سایه‌ای ندارد. بدنه‌ی این کندل کوچک و نزدیک به حد پایین قیمت روز سهم است. کندل ستاره‌ی دنباله‌دار پس از روندهای صعودی ظاهر می‌شود.
ستاره‌ی دنباله‌دار نوعی کندل است که به هنگام باز شدن اوراق بهادار و رشد چشمگیر سهام به وجود می‌آید، اما در انتهای روز کاری دوباره به همان قیمت آغازین خود بر می‌گردد. کندلی از نوع ستاره‌ دنباله‌دار به حساب می‌آید که شکل‌گیری آن در طول دوره‌ی رشد قیمت صورت گرفته باشد.
علاوه بر این، فاصله‌ی میان بالاترین قیمت روز و قیمت آغازین باید حداقل دو برابر بدنه‌ی ستاره‌ی دنباله‌دار باشد. در زیر بدنه نیز باید کمترین میزان سایه به چشم بخورد یا اصلا سایه‌ای وجود نداشته باشد.

نکات کلیدی:

  1. ستاره‌ی دنباله‌دار بعد از رشد قیمت به وجود می‌آید و نشان‌گر این است که احتمال افت قیمت وجود دارد.
  2. شکل‌گیری این کندل به صورت خرسی است چون قیمت سعی دارد در آن روز رشد چشمگیری داشته باشد، ولی فروشندگان دوباره کار را در دست خود می‌گیرند و قیمت سهم را به نزدیکی محدوده‌ی آغازین می‌رسانند.
  3. معامله‌گران معمولا منتظر می‌مانند تا ببینند کندل (دوره) بعدی چه شرایطی دارد. اگر قیمت در طول دوره‌ی بعدی افت پیدا کند، آن‌ها ممکن است سهام خود را بفروشند.
  4. اگر قیمت پس از کندل ستاره‌ی دنباله‌دار افزایش یابد، شکل‌گیری این کندل احتمالا سیگنالی غلط بوده یا کندل مذکور در حال ایجاد منطقه‌ای مقاومتی در محدوده‌ی قیمتی خودش است.

کندل ستاره دنباله‌دار چه چیزی به ما می‌گوید؟

ستاره‌های دنباله‌دار سقف یا برگشتی بالقوه را نشان می‌دهند. کندل ستاره‌ی دنباله‌دار زمانی بیشترین اثرگذاری را دارد که تعداد کندل‌های صعودی آن سه یا بیشتر باشد و هر کدام سقف قبلی را بشکند.
علاوه بر این، کندل‌های مذکور ممکن است در دوره‌ افزایش کلی قیمت به وجود بیایند، حتی اگر چند کندل آخر خرسی باشد. ستاره‌ی دنباله‌دار به دنبال رشد قیمت باز شده و بعد در طول آن روز با قدرت بالا می‌رود. اما در نهایت فروشندگان وارد می‌شوند و سهم را به محدوده‌ قیمت آغازین بر می‌گردانند.
این اتفاق نشان می‌دهد که خریداران در پایان روز کنترل را از دست داده و فروشندگان جای آن‌ها را گرفته‌اند. هرچه سایه‌ی بالای کندل بلندتر باشد، تعداد خریدارانی که در طول روز خرید کرده و حالا به ضرر رسیده‌اند بیشتر است، چون قیمت به نقطه‌ی آغازین برگشته است.
کندلی که پس از ستاره‌ی دنباله‌دار شکل می‌گیرد همان چیزی است که سیگنال کندل ستاره‌ی دنباله‌دار را تایید می‌کند. سقف کندل بعدی باید پایین‌تر از سقف کندل ستاره‌ی دنباله‌دار قرار بگیرد، و قیمت پایانی آن هم پایین‌تر از قیمت پایانی ستاره‌ی دنباله‌دار تعیین شود.
در حالت ایده‌آل، کندلی که پس از ستاره‌ی دنباله‌دار به وجود می‌آید پایین‌تر یا همسطح قیمت پایانی کندل قبلی باز می‌شود و بعد با حجم‌های سنگین به سطح‌های پایین‌تر می‌رود. اگر پس از ستاره‌ی دنباله‌دار روزی نزولی را داشته باشیم، این اتفاق برگشت قیمت را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که قیمت همچنان سقوط خواهد کرد. بنابراین معامله‌گران به فروش یا فروش استقراضی روی می‌آورند.
اگر قیمت پس از یک ستاره‌ی دنباله‌دار بالا برود، رنج قیمت ستاره‌ی دنباله‌دار می‌تواند همچنان به عنوان مقاومت عمل کند. اگر قیمت نهایتا به بالا رفتن ادامه دهد، روند صعودی همچنان بدون تغییر می‌ماند و معامله‌گران باید به فکر فروش سهام یا فروش استقراضی باشند.

مثالی برای استفاده از ستاره دنباله‌دار Shooting Star

در این مثال، قیمت سهم در یک روند صعودی کلی در حال افزایش است و این روند درست تا قبل از کندل ستاره‌ی دنباله‌دار ادامه دارد. این کندل نشان می‌دهد که در یک روز سهم باز شده و بالا رفته اما در انتها دوباره به همان قیمت ابتدایی خود بازگشته است. در روز بعد قیمت سهم پایین‌تر آمده و به این ترتیب تایید می‌شود که قیمت به زودی از این هم پایین‌تر خواهد آمد. اگر معامله‌گر به این نمودار توجه کرده باشد، می‌دانسته که باید سهام خود را بفروشد.

تفاوت ستاره دنباله‌دار و چکش معکوس

کندل چکش معکوس و ستاره‌ی دنباله‌دار شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند. سایه‌ی بالای هر دوی آن‌ها بلند و بدنه‌شان کوچک است و نزدیک قسمت پایینی کندل شکل می‌گیرد. سایه‌ی پایینی این کندل خیلی کوتاه است یا اصلا سایه‌ای وجود ندارد. تفاوت این دو کندل در موقعیت آن‌هاست.
ستاره‌ی دنباله‌دار زمانی رخ می‌دهد که قیمت بالا رفته و بعد انتظار افت آن را داریم. در حالی که چکش معکوس در شرایطی به وجود می‌آید که شاهد افت قیمت بوده‌ایم و حالا باید منتظر روند صعودی آن باشیم.

محدودیت‌های ستاره دنباله‌دار

کندل‌های تنها در روندهای صعودی بلند مدت نقش بسزایی ندارند. قیمت همیشه در حال بالا و پایین رفتن است، بنابراین کنترل سهام توسط فروشندگان در یک دوره‌ی زمانی مشخص – مثل ستاره‌ی دنباله‌دار – به معنای این نیست که لزوما قرار است تغییر شگرفی رخ دهد. به همین دلیل است که به کندل‌های تاییدکننده نیاز داریم.
فروش دارایی‌ها معمولا پس از کندل ستاره‌ی دنباله‌دار به وجود می‌آید اما حتی با وجود کندل‌های تاییدکننده هم هیچ تضمینی وجود ندارد که افت قیمت ادامه‌دار باشد یا به نحوی بتوانیم گستره‌ی آن را مشخص کنیم، زیرا ممکن است پس از یک افت کوتاه قیمت دوباره هم‌راستا با روند بلندمدت سهم بالا برود.
در هنگام استفاده از الگوهای کندلی از حد ضرر استفاده کنید تا ریسک‌های احتمالی را تحت کنترل داشته باشید. به‌علاوه، همیشه از کندل‌ها در کنار تحلیل‌های تکنیکال کمک بگیرید تا بتوانید بهترین تصمیم‌گیری را در مورد سرمایه گذاری‌های خود داشته باشید.

مسعود رضانژاد فهادان

پست بعدی

دستورالعمل امام رضا علیه‌السلام درهنگام موفقیت‌ها: «اللهم سلّم و تمّم»

پ آوریل 23 , 2020
دستورالعمل امام رضا علیه‌السلام درهنگام موفقیت‌ها: «اللهم سلّم و تمّم» شکر نعمت و روح سپاسگزاری ویژگی مردان بزرگ خداست و ازاین رو زمانی که خداوند حکمت را به لقمان عطا کرد، او را به شکرگزاری این نعمت توصیه کرد. [1] امام رضا علیه‌السلام بسیاری از اوقات این شعر را می […]

سردبیر

مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان هستم. مدیر و نویسنده «مجله اینترنتی فهادان»

دسترسی سریع