رشد شخصی (5) انواع روابط

روان‌شناسان، روابط افراد را به سه گروه اصلی تقسیم می‌کنند:

  1. رئیس و مرئوسی؛
  2. تجاری و صمیمانه؛
  3. خانوادگی

هر کدام از این روابط، باید دارای مرز باشد. هرگاه یکی از این رابطه‌ها با نوع دیگر آن تداخل کند، موجب نارضایتی و ناخوشی را فراهم می‌کند.

مثلاً انتظار رئیس یا کارفرما از مرئوس که بابت خودرویی که ارزش ده میلیون تومان دارد، به او نه میلیون تومان بپردازد. در این جا مرئوس، احساس می‌کند مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

انواع دیگر سوء استفاده ممکن است در روابط صمیمانه و رئیس و مرئوسی به این شکل صورت گیرد که پسری که کارمند یا کارگر پدر است، دیرتر به محل کار برود و یا زودتر خارج شود و هم چنین در مدل تجاری – صمیمانه، ممکن است پدر، دستمزد فرزند را پایین‌تر از حد معمول، نسبت به بقیه افراد پرداخت کند. مراجعانی داشته‌ام که مورد سوءاستفادهی مالی از سوی والد و یا برادر بزرگتر و همین‌طور افراد نزدیک قرار گرفته‌اند و در طول سالیان، حقوق آنان پایمال شده است. برخی از زن و شوهرها نیز در یک محل کار می‌کنند و به عبارتی همکار می‌شوند؛ اما برخی از آن‌ها نمی‌توانند بین رابطه صمیمانه و رئیس و مرئوسی یا تجاری، تفکیک قائل شوند. شاید از بعد مالی، حقوق و مزایای همسر را به طور کامل پرداخت نمی‌کنند و یا دستورات مافوق را نادیده می‌گیرند و مواردی از این قبیل.

شفاف‌سازی و همچنین قرار گذاشتن و حتی مکتوب کردن قرارها، موجب می‌شود دو طرف تکلیف خود را در رابطه بدانند که چه هست و چه باید بکنند.

حمایت از ما با خرید این محصول

“از مُراجع خواسته شد این سه رابطه را به خوبی بشناسد و میان آن تمیز قائل شود و اگر در این میان، تداخلی صورت گرفته تلاش شود تا جلسه بعد این تداخل را اصلاح کرده، برطرف نماید. در جلسه بعد از او پرسیده می‌شود چقدر توانسته تداخل میان این سه رابطه را اصلاح کند و میان هر رابطه تفکیک قائل شود.”[1]

[1] مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان

پست بعدی

آموزش تحلیل تکنیکال (1): معرفی نرم افزار تحلیلی

ی آگوست 4 , 2019
قسمت 1 آموزش تحلیل تکنیکال: معرفی نرم افزار تحلیلی مدرس: مهندس احسان کامیابی  

سردبیر

مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان هستم. مدیر و نویسنده «مجله اینترنتی فهادان»

دسترسی سریع