تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (4.1)

حمایت از ما با خرید این محصول

روند

مفهوم روند به طور قطع یکی از اصول تحلیل تکنیکی بازار می‌باشد. تمام ابزارهای تکنیکی از قبیل الگوها، میانگین‌های متحرک، حمایت و مقاومت‌ها، تنها با هدف کمک به اندازه‌گیری روند قیمت به منظور شرکت در روندها به وجود آمده‌اند.

اغلب اصطلاحات رایجی از قبیل «همیشه در جهت روند معامله کنید» «هرگز با روند نجنگید» یا «روند دوست توست» را زیاد می‌شنویم. پس لازم است وقتی را برای تعریف «روند» صرف کنیم و انواع آن را بشناسیم.

از بُعد کلی و به طور ساده، «روند» جهت حرکت قیمت را در بازار نشان می‌دهد. ولی برای به کارگیری آن می‌بایست تعریف دقیق‌تری را ارایه کنیم. پیش از هر چیز باید به یاد داشته باشیم که هرگز بازار در یک خط راست و در یک جهت خاص حرکت نمی‌کند. تغییرات بازار به صورت یکسری از حرکات زیگزاگ، مشخص می‌شود. این زیگزاگ‌ها همانند یکسری موج‌های پی در پی می‌باشند که شامل موج‌های صعودی (پیک‌ها یا رالی‌ها) و موج‌های نزولی (حفره‌ها) می‌باشند.

برآیند حرکات این موج‌های صعودی و نزولی، روند بازار را تشکیل می‌دهد که شامل روندهای صعودی و نزولی و خنثی می‌باشد. روند صعودی به عنوان یکسری از موج‌ها و حفره‌های بالارونده تعریف می‌شود و روند نزولی برخلاف آن از موج‌ها و حفره‌های پایین رونده تشکیل شده و روند خنثی شامل موج‌ها و حفره‌هایی است که جهت مستقیم دارند. (شکل‌های 4-1، الف تا د را ببینید.)

شکل ۴-۱-الف: نمونه‌ای از روند صعودی که شامل حفره‌ها و رالی‌های صعودی می‌باشد.

شکل ۴-۱-ب: نمونه‌ای از روند نزولی که شامل حفره‌ها و رالی‌های نزولی می‌باشد.

شکل ۴-۱-ج: نمونه‌ای از روند جانبی (خنثی) که شامل حفره‌ها و رالی‌های افقی می‌باشد.

شکل ۴-۱-ج: مثالی از تغییر روند نزولی به صعودی: قسمت اوّل نشان‌دهنده روند نزولی می‌باشد از آوریل 1996 تا آوریل 1997 بازار روند خنثی داشته و در تابستان 1997 تبدیل به روند صعودی شده است.

روند سه جهت دارد

همان طور که ذکر شد به طور واضح، سه روند صعودی، نزولی و خنثی داریم. اکثر مردم، فکر می‌کنند که بازار یا صعودی است یا نزولی ولی در حقیقت بازار در سه جهت، حرکت می‌کند: صعودی، نزولی و خنثی؛ که تشخیص تفاوت این سه نوع روند، بسیار مهم است. زیرا در بهترین برآورد، حداقل در یک سوم مواقع، قیمت‌ها روند خنثی (افقی) به خود می‌گیرند. روند خنثی، نمایانگر مساوی بودن عرضه و تقاضا در یک دوره زمانی می‌باشد بدین معنی که نیروی عرضه و تقاضا به یک تعادل نسبی رسیده‌اند. (در نظریه داو این الگو به عنوان «خط» نامیده شد. اگرچه ما تعریف «روند خنٹی» را به بازار بدون تغییر نسبت دادیم اما بهتر است که از آن به عنوان بازار بدون روند نام ببریم.

اکثر ابزارها و سیستم‌های تکنیکی ذاتاً به دنبال یافتن روند هستند که بدین معنی است که اساساً برای بازاری تعریف شده‌اند که در جهت بالا و پایین حرکت می‌کنند. آنها عموماً وقتی بازار در حالت بدون روند قرار دارد بسیار بد کار می‌کنند یا حتی اصلاً کار نمی‌کنند. نمی‌توان این حالت را یک مشکل در بازار یا سیستم نامید بلکه اشکال در کسانی است که اصرار دارند تا از این ابزارها در چنین موقعیت‌هایی (بدون روند) استفاده کنند در حالی که این ابزارها اصولاً برای چنین شرایطی طراحی نشده‌اند.

سه انتخاب کلی برای هر معامله‌گری وجود دارد – وارد بازار شود (خرید) – از بازار خارج شود (فروش) یا اینکه نظاره‌گر بازار باشد.

زمانی که بازار رو به رشد است خرید، ارجح است. وقتی بازار در حال نزول و افت است، دومین انتخاب یعنی فروش درست‌تر به نظر می‌رسد و در وضعیت خنثی، عاقلانه‌ترین کار بیرون رفتن و نظاره کردن بازار است.

روندها به سه دسته تقسیم می‌شوند

علاوه بر اینکه روند، داری سه جهت می‌باشد به سه دسته نیز، تقسیم می‌شود:

١- روند بزرگ ؛ ۲- روند متوسط ؛ 3- روند کوتاه

در حقیقت، تعداد نامحدودی روند وجود دارد که در فعل و انفعال با یکدیگر هستند. از روندهای کوتاهی که فقط چند دقیقه تا چند ساعت را در بر می‌گیرند گرفته تا روندهای بسیار بلندمدت ۵۰ تا ۱۰۰ ساله.

هر چند غالب تحلیل‌گران به وجود سه دسته روند اصلی اعتقاد دارند اما قطعاً ابهاماتی در مورد تعاریف مختلف تحلیلگران از هر روند وجود دارد.

به عنوان مثال، داو روند یک‌ساله یا بیشتر را روند بزرگ نامیده است. (من شخصاً تمایل دارم که روندهای بالاتر از شش ماه را روند بلند بنامم.) داو، مدت زمان روند متوسط را از سه هفته تا سه ماه می‌دانست و هر روند کمتر از سه هفته را نیز روند کوتاه می‌نامید.

هر روند (از کوتاه تا بلندمدت) قسمتی از روند بزرگ‌تر را تشکیل می‌دهد.

هر روند می‌تواند جزئی از روند بزرگ بعدی محسوب شود. برای مثال روند متوسط می‌تواند یک تصحیح در روند بزرگ پنس از خودش شناخته شود. در روندهای بزرگ صعودی به طور معمول، روند قبل از ادامه مسیر صعودی خود، در حدود یک یا دو ماه، خود را تصحیح می‌کند.

این روندِ تصحیح نیز می‌تواند خود شامل روندهای کوتاه مدت‌تر که همان موج‌های صعود و نزولی کوتاه مدت هستند باشد. در این کتاب به طور مداوم با این عبارت روبه رو می‌شوید که «هر روند، جزئی از روند پس از خودش می‌باشد و در همان حال، خودش می‌تواند شامل روندهای کوچک دیگری نیز باشد».

شکل ۴-۲ نمونه‌ای از انواع روند: بزرگ، متوسط کوتاه‌مدت. نقاط 1 و ۲ و ۳ و ۴ نشان‌دهنده روند بزرگ صعودی است موج ۲-۳ نشان‌دهنده روند ثانویه است که در داخل روند بزرگتر، باعث تصحيح آن شده است. خودِ روندِ ثانویه نیز به روندهای کوتاه‌مدت تقسیم می‌شود به عنوان مثال روند ثانویه ۳. ۲ به سه موج B،C،A تقسیم می‌شود.

در شکل ۴ – ۲ روند بزرگ شامل موج‌های صعودی (رالی صعودی) و نزولی (حفره‌ها) می‌باشد که برآیند آن صعودی می‌باشد (نقاط ۱، ۲، ۳ و ۴). و مرحله تصحیح (۲ و ۳) در واقع یک روند متوسط می‌باشد که در داخل روند بزرگ، جای گرفته است. اما توجه کنید که موج ۲ تا ۳ در خود، سه موج کوچک‌تر دارد (A, B, C). تحلیلگران در نقطه C اشاره می‌کنند که روند بزرگ، همچنان صعودی است ولی روند ثانویه و کوتاه‌مدت نزولی می‌باشند. در نقطه ۴ هر سه روند، صعودی می‌باشند. تشخیص نوع روند و تفاوت‌های آنها با هم از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی کسی درباره نوع روند یک بازار سؤال می‌کند در درجه اوّل باید بدانید که منظور او چه نوع روندی است، و این دقیقاً باز می‌گردد به توضیحات ارائه شده درباره طبقه‌بندی روندها.

رسیدن به یک اجماع کلی درباره روند، تقریباً غیرممکن است زیرا معامله‌گران برداشت‌های متفاوتی از یک روند دارند.

برای معامله‌گران بلندمدت، حرکت قیمت در چند روز یا چند هفته شاید، بی‌اهمیت باشد ولی برای کسانی که قصد انجام معاملات کوتاه‌مدت دارند حرکات قیمت در دو یا سه روز، روند اصلی را تشکیل می‌دهد.

به بیان کلی، اکثر روش‌هایی که بر اساس تعقیب روند کار می‌کنند بر روند متوسط که اغلب، چندین ماه طول می‌کشد تأكید بیشتری دارند. از روند کوتاه‌مدت می‌توان برای تنظیم زمان ورود و خروج از بازار استفاده کرد. در یک روند متوسط صعودی، روندهای کوتاه‌مدت کاهشی، فرصت خوبی برای ورود به بازار می‌باشند.

پایین ترین قیمت در موج نزولی را حمایت می‌نامیم. منظور از حمایت محدوده یا سطحی است که در آن تمایل به خرید به اندازه کافی قوی هست که بر فشار فروش غلبه کند. نتیجه این امر این است که شیب نزول به صفر می‌رسد و قیمت درباره افزایش میابد. سطح حمایت را در اغلب اوقات می‌توان از روی موج نزولی پیش از آن تشخیص داد.

 

  • منبع: کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه نوشته جان مرفی با تلخیص و ویرایش مجدد توسط مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان

پست بعدی

تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (۴.2)

ج آگوست 2 , 2019
حمایت از ما با خرید این محصول در مبحث پیشین گفتیم که قیمت به صورت یکسری از امواج نزولی و صعودی حرکت می‌کند که برآیند حرکت این امواج، روند قیمت را مشخص می‌کند. حال می‌خواهیم این امواج صعودی و نزولی را نامگذاری کنیم و همزمان مفهوم مهم مقاومت و حمایت […]

سردبیر

مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان هستم. مدیر و نویسنده «مجله اینترنتی فهادان»

دسترسی سریع