تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (3)

حمایت از ما با خرید این محصول

مقدمه 

این فصل اساساً طوری نوشته شده که برای خوانندگانی که هیچ آشنایی با ساختار نمودارها ندارند قابل فهم باشد.

در ابتدا درباره انواع مختلف نمودارها به بحث خواهیم پرداخت و سپس رایج‌ترین نوع نمودار یعنی نمودار میله‌ای[1] روزانه را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ادامه به نحوه ترسیم و خواندن اطلاعات از روی نمودار می‌پردازیم و سپس انواع دیگر نمودار، شامل نمودارهای هفتگی و ماهانه را معرفی می‌کنیم. در فصل‌های بعدی ابزارهای تحلیل تکنیکی را بر روی نمودارها به کار خواهیم گرفت.

انواع نمودارهای موجود 

امروزه نمودار میله‌ای به عنوان رایج‌ترین نوع نمودار در تحلیل تکنیکال شناخته شده، هر چند انواع دیگر نمودارها مانند نمودارهای خطی با نقطه و رقم و اخيراً نمودارهای شمعی نیز به کار برده می‌شوند.

  • نمودار میله‌ای

شکل ۳-۱ یک نمودار میله‌ای روزانه استاندارد را نمایش می‌دهد. به این دلیل، نمودار میله‌ای نامیده می‌شود که تغییرات قیمت هر روز توسط یک میله نمایش داده می‌شود.

شکل ۳-۱ نمودار میله‌ای روزانه. هر قسمت از میله در شکل معرفی شده است.

نمودار میله‌ای قیمت‌های باز شدن، بالایی، پایینی و پایانی را نشان می‌دهد و آن خط کوچکی که در سمت راست میله قرار دارد نشان‌دهنده قیمت پایانی و خط کوچک سمت چپ میله بیانگر قیمت باز شدن می‌باشد.

  • نمودار خطی

در شکل ۳-۲ همان نمودار قبلی به وسیله نمودار خطی نمایش داده شده است. در نمودار خطی تنها قیمت‌های پایانی رسم می‌شوند. اکثر معامله‌گران بر این باورند که قیمت پایانی از اهمیت بالایی در معاملات روزانه، برخوردار است از این رو نمودار خطی برای بررسی حرکات قیمت، دارای اعتبار زیادی است.

شکل ۳-۲ نمودار خطی. این نوع نمودار از اتصال قیمت‌های نهایی متوالی تشکیل شده است.

  • نمودار نقطه و رقم

نوع سوم، نمودار نقطه و رقم می‌باشد که در شکل ۳- ۳ نمایش داده شده است. ملاحظه می‌کنید که نمودار نقطه و رقم همان حرکات قیمت را در قطع متراکم‌تر نمایش می‌دهد.

در این نمودار، ستون‌های X نشان‌دهنده افزایش قیمت و ستون،های O نشان‌دهنده کاهش قیمت می‌باشند. در نمودارهای نقطه و رقم، اخطارهای خرید و فروش را بسیار ساده‌تر و دقیق‌تر می‌توان یافت.

شکل ۳- ۳ نمودار نقطه و رقم. ستون X نشان‌دهنده افزایش قیمت و ستون O نشان‌دهنده کاهش قیمت می‌باشد. اخطار‌های خرید و فروش در این نوع نمودار بسیار دقیق بیان می‌شود.

این نوع نمودار از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است. در فصل ۱۱ نمودارهای نقطه و رقم را معرفی خواهیم کرد.

  • نمودارهای شمعی

نمودارهای شمعی نسخه ژاپنی نمودارهای میله‌ای هستند که در سال‌های اخیر، طرفداران زیادی در بین تحلیلگران غربی پیدا کرده‌اند. نمودارهای شمعی ژاپنی، همانند نمودارهای میله‌ای، چهار قیمت پایانی، باز شدن، بالایی و پایینی را نشان می‌دهند. اما تفاوت اصلی در نحوه نمایش آن‌هاست.

در نمودارهای شمعی، خط‌های باریک (که سایه نامیده می‌شود) بیانگر محدوده نوسان قیمت در طول روز، بین پایین‌ترین و بالاترین نقطه می‌باشد.

قسمت پهن و کلفت شکل (که بدنه نامیده می‌شود) فاصله بین قیمت باز شدن و قیمت پایانی را نمایش می‌دهد. اگر قیمت پایانی، بالاتر از قیمت باز شدن بود بدنه نمودار سفیدرنگ می‌باشد (توخالی) و اگر قیمت پایانی کمتر از قیمت باز شدن بود بدنه نمودار سیاه رنگ می‌باشد.[2] (تو پُر) (شکل ۳- ۴ را ببینید.)

مهمترین نکته در نمودارهای شمعی ارتباط بین قیمت پایانی و قیمت باز شدن است. به این دلیل که اکثر چارتیست‌ها بیشترین توجه خود را به این قیمت‌ها معطوف می‌کنند.

تمام ابزارها و‌اندیکاتورهایی که برای نمودارهای میله‌ای در فصل‌های بعدی به شما آموزش خواهیم داد برای نمودارهای شمعی نیز کاربرد دارند.

شکل ۲-۴ نمودار شمعی شرکت شپلی. رنگ شمع‌ها به ارتباط بین قیمت پایانی و قیمت باز شدن بستگی دارد. شمع‌های سفید یا سبز، بیانگر افزایش قیمت و شمع‌های سیاه یا قرمز، بیانگر کاهش قیمت هستند.

در ادامه به شما نحوه ترسیم یک نمودار هفتگی یا ماهانه را نشان خواهیم داد. همان روش را برای ترسیم نمودار شمعی نیز می‌توانید به کار ببرید. در فصل «نمودارهای شمعی» تفصیل درباره این نوع نمودار، بحث خواهیم کرد.

نمودارهای حسابی در مقابل نمودارهای لگاریتمی

نمودارها را می‌توان در مقیاش لگاریتمی (درصدی) یا حسابی رسم کرد. برای بعضی از تحلیل‌گران مخصوصاً تحلیلگران بلندمدت استفاده از نمودارهای لگاريتمی مزایای بیشتری دارد. (شکل‌های 3-5 و 3-6 را ببینید.)

در مقیاس حسابی با افزایش قیمت فاصله بین اعداد، ثابت باقی می‌ماند. در حالی که در مقیاس لگاریتمی هرچه قیمت بیشتر می‌شود فاصله بین اعداد کوتاه‌تر می‌شود.

( شکل ۳- ۵) در مقیاس لگاریتمی فاصله بین عدد ۱و۲ برابر فاصله عدد ۵ تا ۱۰ است زیرا در هر دو مورد، اعداد اولیه دو برابر شده‌اند. مثال دیگر اینکه فاصله بین ۵ تا ۱۰ در نمودار حسابی برابر فاصله ۵۰ تا ۵۵ است هرچند که در اولی قیمت در برابر شده اما در دومی فقط ۱۰٪ تغییر کرده است. در رسم نمودارهای لگاریتمی، فاصله‌های مساوی نشان‌دهنده درصد تغییر مساوی در قیمت است. به عنوان مثال، فاصله بین ۱۰ تا ۲۰ (یعنی تغییر ۱۰۰%) مساوی فاصله تغییر بین ۲۰ تا ۴۰ و یا ۴۰ تا 80 است.

در مقیاس لگاریتمی حرکات قیمت به صورت درصد بیان می‌شود. بسیاری از تحلیل‌گران تکنیکی از نمودارهای لگاریتمی استفاده می‌کنند.

ساختار نمودار میله‌ای روزانه

ساختار نمودار میله‌ای روزانه، بسیار ساده است. در این نمودار هر دو پارامتر زمان و قیمت موجود می‌باشد. محور عمودی، نشان‌دهنده قیمت و محور افقی نشان‌دهنده زمان می‌باشد.

تاریخ در زیر محور افتی مشخص شده است. کاربران می‌بایست با کشیدن یک خط عمودی (به اصطلاح یک میله) محدوده قیمتی که در طول روز نوسان می‌کند (بین بالاترین و پایین‌ترین قیمت) را مشخص کنند و همچنین می‌بایست یک خط افقی کوچک در سمت راست میله که مشخص‌کننده قیمت پایانی و یک خط کوچک در سمت چپ میله که بیانگر قیمت باز شده می‌باشد رسم نمایند. سپس به ترتیب از چپ به راست هر روز نمودار خود را کامل کنند.

خلوط میله‌ای شکلی که در پایین نمودار قرار دارد نمایانگر حجم معاملات در هر روز می‌باشد.

حجم معاملات

بخش مهمی که با نمودارهای میله‌ای همراه می‌شود حجم معاملات است. حجم معاملات هر چیز، بیانگر میزان معاملاتی که در طول یک روز بر روی آن انجام شده می‌باشد. به بیان ساده‌تر یعنی اینکه چقدر از آن در طول روز، دست به دست شده است. حجم معاملات در جهت روند، افزایش یا کاهش می‌یابد. به بیان ساده‌تر، حجم معاملات در جهت روند که در اصطلاح به آن جنبش گفته می‌شود، افزایشی و در جهت اصلاح همان روند که به آن اصلاح اطلاق می‌شود کاهشی و نزولی خواهد بود.

خطوط بلندتر نشان‌دهنده حجم بیشتری از معاملات و خطوط کوتاه‌تر، حجم کمتری از معاملات را نشان می‌دهد.

نمودار هفتگی و ماهانه

تا به حال تأکید ما بر روی نمودارهای میله‌ای روزانه بود. اما مطلع باشید که دوره‌های زمانی مختلفی را با استفاده از نمودارهای میله‌ای می‌توان نشان داد. نمودارهای میله‌ای میان روزه، قیمت‌های باز شدن، پایانی، بالایی، پایینی در فاصله‌های زمانی حتی کوتاه‌تر از مثلاً ۵ دقیقه را می‌توانند نشان دهند. با استفاده از نمودارهای میله‌ای روزانه به طور میانگین حرکات قیمت را به مدت ۳ تا ۹ ماه می‌توان نشان داد. برای دیدن روند بلند مدت (بیشتر از ۹ ماه) می‌بایست از نمودارهای میله‌ای هفتگی یا ماهانه استفاده کرد که نحوه استفاده از آن در فصل ۸ بیان شده است.

اما روش رسم کردن و بروز کردن اطلاعات همانند نمودار میله‌ای روزانه می‌باشد.

در نمودار هفتگی هر میله یا خط عمودی، نمایانگر محدوده نوسان قیمت در طول یک هفته می‌باشد و در نمودار ماهانه نیز هر خط عمودی یا هر میله، نشان‌دهنده محدوده نوسان قیمت در طول یک ماه می‌باشد.

نمودار هفتگی می‌تواند به ۵ سال عقب‌تر باز گردد و نمودار ماهانه تا ۲۰ سال قبل را نیز پوشش می‌دهد. ترسیم این نمودارها روش ساده‌ای است که به تحلیل‌گر کمک می‌کند تا دورنمای یک سهم را بررسی کند در حالی که این بررسی با استفاده از نمودارهای روزانه امکان پذیر نیست.

نتیجه‌گیری

حال که ما توانستیم یک نمودار میله‌ای روزانه را رسم کنیم و با داشتن دو منبع اطلاعاتی اساسی یعنی قیمت و حجم معاملات آماده‌ایم که ببینیم چگونه می‌توان این اطلاعات را تفسیر کرد. به خاطر داشته باشید که نمودار، تنها اطلاعات را ثبت می‌کند و به تنهایی ارزشی ندارد. نمودارها همانند قلم و بوم رنگ می‌باشد که به تنهایی ارزشی ندارند ولی این ابزار، یک هنرمند بااستعداد را در کشیدن یک تصویر زیبا، یاری می‌کنند. شاید مقایسه آن با چاقوی جراحی بهتر باشد که در دستان یک جراح ماهر می‌تواند نجات‌دهنده زندگی باشد اما در دست بیشتر افراد، فقط یک ابزار خطرناک است.

در صورتی که قوانین و اصول آن را فراگرفته باشیم، نمودار می‌تواند یک ابزار بسیار سودمند برای هنر یا مهارت پیش‌بینی جریانات بازار باشد.

حال می‌خواهیم این فرآیند را آغاز کنیم. در فصل بعد ما به بررسی مفاهیم مقدماتی روند می‌پردازیم و مبنای تحلیل تکنیکال را پایه‌ریزی می‌کنیم.

 

  • منبع: کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه نوشته جان مرفی با تلخیص و ویرایش مجدد توسط مسعود رضانژاد فهادان

پاورقی ________________________________

[1] در حال حاضر، نمودارشمعی رواج یافته است.

[2] البته در بخش تنظیمات، می‌توان از رنگ‌های دلخواه مثل قرمز و سبز نیز استفاده کرد.

مسعود رضانژاد فهادان

پست بعدی

تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (4.1)

ج آگوست 2 , 2019
حمایت از ما با خرید این محصول روند مفهوم روند به طور قطع یکی از اصول تحلیل تکنیکی بازار می‌باشد. تمام ابزارهای تکنیکی از قبیل الگوها، میانگین‌های متحرک، حمایت و مقاومت‌ها، تنها با هدف کمک به اندازه‌گیری روند قیمت به منظور شرکت در روندها به وجود آمده‌اند. اغلب اصطلاحات رایجی […]

سردبیر

مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان هستم. مدیر و نویسنده «مجله اینترنتی فهادان»

دسترسی سریع