رشد شخصی (4) اسب و سوارکاری

تشبیه چهارم: اسب و سوارکار

کنترل نمودن احساسات پریشان‌ساز، کلید سلامت احساسی است. حداکثرها یعنی: “احساساتی که به شدت یا برای مدت درازی تغییر می‌کنند، ثبات ما را به خطر می‌اندازند.”[1]

در دوران نوجوانی و جوانی هیجانات زیادی را افراد تجربه می‌کنند. اگر با شیوه کنترل هیجانات آشنا نباشند ممکن است آسیب‌های فراوانی را به خود و دیگران وارد سازند.

هیجانات، مانند سوار شدن بر اسب سرکش است. سوارکار آن، باید کنترل لازم بر آن سوار را داشته باشد. همچنین سوارکار باید فنون سوارکاری بداند و شناخت کافی از اسب خود داشته باشد. برخی مواقع، اسب از سوارکار خیلی بزرگ‌تر است؛ مانند دوران نوجوانی و یا جوانی که هیجان و احساسات، خیلی شدید باشد و ممکن است آن فرد نتواند برای کنترل آن‌ها اقدام کند. در این جا امکان سقوط سوارکار زیاد است. در مواردی نیز اسب، خیلی کوچکتر و لاغراندام‌تر بوده و در مقابل سوارکار بسیار ضعیف است. در این صورت اسب و سوارکار هر دو آسیب می‌بینند. پای سوار، روی زمین می‌کشد و اسب ناتوان می‌شود و هر دو به زمین می‌خورند؛ مانند وقتی که فرزندی نقش یک والد را برای اعضای خانواده اجرا می‌کند. به خود و بقیه آسیب روحی روانی وارد می‌سازد.

در جلسه دوم از مراجع سؤال کردیم آیا موفق شدی بر اسبی متناسب با سن و توانائی‌های خودت سوار شوی (یعنی از نقش والد خارج شده و خودت باشی)؛ همچنین پرسیدیم چقدر تلاش کرده مهارت اسب‌سواری (غلبه بر احساسات) را بیاموزد.

پاورقی __________________________

[1] کولمن، ۱۳۸۳: ۱۰۲

مسعود رضانژاد فهادان

پست بعدی

تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (1)

ج آگوست 2 , 2019
حمایت از ما با خرید این محصول مقدمه  پیش از آنکه مطالعه بر روی تکنیک‌های رایج و ابزارهای تحلیل تکنیکال را شروع کنیم بهتر است که یک تعریف کلی از تحلیل تکنیکال ارایه دهیم. لازم است در ابتدا تفاوت‌های اساسی میان تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال را مشخص کنیم و […]

سردبیر

مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان هستم. مدیر و نویسنده «مجله اینترنتی فهادان»

دسترسی سریع