رشد شخصی (3) اتاق مخصوص خود

دلیل مراجعه برخی از افراد، افسردگی و داشتن روحیه غمگین است. پس از بررسی مشخص می‌شود که بسیاری از‌این افراد اکثر وقت خود را برای پیشرفت تحصیلی و موفقیت‌های فرزندانشان اختصاص داده و هیچ وقتی را برای خود نگذاشته و از همه خوشی‌های زندگی به خاطر بچه‌هایشان صرف نظر کرده‌اند. همواره کارهای فرزندانشان را زیر نظر دارند و به آن‌ها امر و نهی می‌کنند. حتی به خاطر بچه‌ها با همسر خود به تفریح و میهمانی نمی‌روند. شاید همسرشان خیلی بانشاط و سرحال است، موسیقی گوش می‌دهد، به خودش می‌رسد و اوقاتی را در اتاق خود مشغول است. وقتی همسر به تنهایی بیرون می‌رود افکار نگران کننده به سراغ وی می‌آید و گاهی‌این حرکت همسر را نمی‌توانند تحمل کنند و با عصبانیت این مسئله را با او مطرح می‌کنند.

می‌توان به مسئله‌این گونه نگاه کرد که در هر خانواده‌ای، خانه به دو طبقه تقسیم می‌شود؛ طبقه اوّل مخصوص بچه‌ها و طبقه دوم مخصوص زن و شوهر است. در طبقه مخصوص زن و شوهر، دو اتاق قرار دارد که قرینه یکدیگرند. روی هر یک از اتاق‌ها اسم زن یا شوهر نوشته شده است. در‌ این اتاق‌ها، زن یا شوهر اوقاتی را برای خودشان در نظر می‌گیرند و به خود رسیدگی می‌کنند.

برخی افراد ‌این قدر به ‌این اتاق وارد نشده‌اند که آن را لایه ضخیمی از گرد و غبار فراگرفته و گویی اصلاً این اتاق را فراموش کرده‌اند. به نظر می‌رسد نگرانی‌ها و ناخوشی بعضی مراجعان از همین مسئله ناشی می‌شود. آن‌ها در طبقه بچه‌ها قرار دارند و خودشان را دچار مشکل کرده‌اند. از بس به طبقه و اتاق خود نرفته‌اند فراموش کرده‌اند که چنین اتاقی هم وجود دارد و به همین جهت است که برخی افراد به همسر خود‌ ایراد می‌گیرند و افکار ناراحت‌کننده درباره او به ذهنشان می‌آید.

این گونه افراد اگر بتوانند از طبقه بچه‌ها خارج شوند و در طبقه خودشان قرار بگیرند و به اتاق خود وارد شوند و گرد و غبار اتاق را پاک کنند و اوقاتی را در آن جا بگذرانند، شاداب و بانشاط خواهند شد.

نشانه وارد شدن به‌ این اتاق می‌تواند ‌این باشد که به دوستان و اقوام و همسایگان خود سرکشی کنند، برای خودشان بستنی بخرند یا موسیقی مورد علاقه‌شان را گوش کنند، کتاب مطالعه کنند و لباس و آرایشی را که مناسب است در برنامه کارهای خود قرار دهند؛ برنامه مورد علاقه خود را از تلویزیون ببینند، با خدای خود لحظاتی را در شبانه‌روز خلوت و مناجات کنند و یا موارد دیگری از‌این قبیل. در‌این زمینه برخی مواقع روش همسر می‌تواند الگو باشد.

در مراجعه بعدی از او، سؤال شد که چقدر موفق بوده از طبقه بچه‌ها به طبقه مخصوص زن و شوهر رفته و در اتاق خود به علائق شخصی پرداخته و لذت ببرد.

مسعود رضانژاد فهادان

پست بعدی

رشد شخصی (4) اسب و سوارکاری

ج آگوست 2 , 2019
تشبیه چهارم: اسب و سوارکار کنترل نمودن احساسات پریشان‌ساز، کلید سلامت احساسی است. حداکثرها یعنی: “احساساتی که به شدت یا برای مدت درازی تغییر می‌کنند، ثبات ما را به خطر می‌اندازند.”[1] در دوران نوجوانی و جوانی هیجانات زیادی را افراد تجربه می‌کنند. اگر با شیوه کنترل هیجانات آشنا نباشند ممکن […]

سردبیر

مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان هستم. مدیر و نویسنده «مجله اینترنتی فهادان»

دسترسی سریع