رشد شخصی (1) آدم‌های شیشه‌ای

برخی افراد هیچ مسئله و سرّی از اسرار زندگی‌شان را نمی‌توانند پیش خود نگه دارند، تمام وقایع روزانه را برای افراد دیگر، بازگو می‌کنند. بعد از آن هم احساس ناراحتی می‌نمایند، ولی کنترلی هم بر‌این رفتار خود ندارند.

آن‌ها آن قدر به خودافشایی[1] بیش از حد می‌پردازند که دیگر هیچ‌چیز محرمانه‌ای برایشان باقی نمی‌ماند و در نتیجه، احساس می‌کنند اختيار و حریم خصوصی خود را از دست داده‌اند.[2]

می‌توان ‌اینگونه افراد را آدم شیشه‌ای نامید، آدمی که تمام پوست او از جنس شیشه شفاف باشد، خصوصأ سر و مغز او. درون سر و مغز‌این آدم را به راحتی می‌توان دید. موقع حرف زدن، راه رفتن و حتی خوابیدن، دیگران می‌توانند داخل سر آدم شیشه‌ای را ببینند.

این آدم‌ها اگر بخواهند شیشه‌ای نباشند و درون آن‌ها قابل رؤیت از طرف دیگران نباشد، باید شیشه‌ها را مشجّر کنند و به مرور لایه‌ای از جنس پلاستیک مشکی روی آن بکشند و سپس پوشش آن را بیشتر کنند. البته ‌این تغییر، سخت است، اما نتایج خوبی در پی خواهد داشت.

 

  • برگرفته از کتاب «کاربرد استعاره در مشاوره و درمان خانواده» نوشته دکتر عباس باباصفری

پاورقی __________________________

[1] self disclosure

[2] کری، ۱۳۹۵: ۱۸۱

مسعود رضانژاد فهادان

پست بعدی

رشد شخصی (2) آهن‌ربا

ج آگوست 2 , 2019
در معده برخی گاوها، آهن‌رُبای مخصوصی قرار می‌دهند تا در هنگام خوردن فلزات تیز و برنده، جذب آهن‌رُبا شود تا آسیبی به دستگاه گوارش آن‌ها وارد نشود. بعضی افراد از دوران کودکی در خانواده به شکلی پرورش می‌یابند که معده روانی آنان مجهز به آهن‌ربای مخصوص برای جذب افکار، احساسات […]

سردبیر

مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان هستم. مدیر و نویسنده «مجله اینترنتی فهادان»

دسترسی سریع