کتاب پرواز روح (1) مقدمه مترجم

روح، ‌این همراه همیشگی بشر، ‌این جزء و پاره مبارك وجود، ‌این ناشناخته بزرگ که جویندگان بسیاری را از دیرباز تا کنون به تلاشی پویا واداشته است، ولی کمتر راه به منزل مقصود برده‌اند، مقوله‌ای است که از گذشته‌ای بسیار دور مطرح نظر بوده است. فلاسفه، حکما، روانشناسان و روانکاوان به تلاشی سخت دست باز زده‌اند تا ماهیت آن را بشناسند و پرده از شگفتی‌های آن بردارند.

هر يك با دیدگاه خاص خود به آن نگریسته و سعی در شناخت آن کرده‌اند. و عجب است که همچنان ناگشوده باقی مانده است، چرا که بخشی از اسرار ربانی است که هرگز به طور کامل بر بشر کشف نخواهد شد، مگر اندکی.

برای ما مسلمانان که کلام استوار خداوند را در قرآن سرلوحه افکار و کردارمان قرار داده‌ایم، حقیقت روح همان است که در سوره فوق آمده است. بنابر‌این تلاش پژوهشگرانی همچون نگارنده با درك كامل این حقیقت بوده است که این علم و معرفت اندک و ناچیز خود را به کار گیریم، چرا که هر چه دامنه ‌این پژوهش، گسترش می‌یابد، درستی کلام پروردگار از حیث پیچیدگی و شگفتی‌های روح، ظاهر می‌شود و انسان را به تحسین وا می‌دارد. به گفته همکار صاحبدل و دانشمندم جناب آقای دکتر هادی منافی، سرپرست سازمان نظام پزشکی و ریاست هیئت مدیره انجمن هیپنوتیزم ‌ایران: «آنچه که در خطاب الهی «قليل» است، برای ما انسان‌ها بسیار عظیم و کثیر می‌باشد و شایسته است از این عطیه الهی در راستای شناسائی خالق و مخلوقات او، بیشتر و بهتر استفاده شود.»

انگیزه مترجم در بر گرداندن کتاب حاضر به زبان فارسی، چند هدف بوده است:

  • آگاهی‌ها و تجربه‌های علمی و عملی نگارنده درباره روح و مسائل مربوط به آن، که نیاز به تکامل بیشتری داشت.
  • «دانستن» از نیاز‌های اولیه بشر است و ارضاء ‌این احساس و کسب اطلاعات درباره روح و تظاهرات آن، یکی از قدیمی‌ترین تمایلات بشری است که می‌بایست در جهت شناخت آن گام برداشت.
  • جمع‌آوری و ارائه اطلاعات عملی و تجربی درباره روح [هر قدر قلیل و ناچیز باشد] در شرایطی که وطن ما در زمره معدود کشورهائی است که شالوده فکری مردم آن بر اساس عقیده به معنویت، معاد، روح و زندگی پس از مرگ بنا شده است.
  • وفاداری به اساسنامه انجمن هیپنوتیزم پزشکی‌ایران، که تحقیقات و بررسی‌هائی در زمینه مقولات فراحسی را توصیه و تأکید کرده است.
  • تبیین و روشنگری پیرامون مضمون «احساس خروج از بدن» که به به شهادت کتب عرفانی ما که در قسمت‌های بعدی این مقدمه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود، در هزار سال گذشته بارها مورد توجه، بحث و نقد بوده و هست.
  • از لحاظ پزشکي، از آنجا که بیشتر بیماران به خاطر تسکین درد به پزشک مراجعه می‌کنند؛ و پیدا کردن راه‌های ساده و عملی برای مقابله با درد از اهداف هیپنوتیزم پزشکی است. تدارك و تکمیل روش‌هایی برای احساس خروج روح یا آگاهی از بدن، بسبار مهم و با اهمیت است؛ زیرا در‌ این شرایط، دیگر بیمار، کوچکترین احساس دردی در جسمی که فکر می‌کند روح یا آگاهی از آن خارج شده ندارد. اینجانب در یکی از کتاب‌هائی که ترجمه کرده‌ام اهمیت و کاربرد علمی آن را در جراحی‌های بسیار وسیع [همین‌طور در تسکیں انواع دردها و از جمله رفع آلام بیماران سرطانی] به وضوح نشان داده‌ام.

این کتاب، شامل انبوهی از کلی‌گویی‌ها و ذکر مطالب حیرت‌انگیز برای رضایت خاطر عوام مردم نیست بلکه نه تنها متن اصلی کتاب، بلكه ذکر تجربیات عملی اینجانب. با وضوح و قطعیّت کامل می‌تواند به پیدایش‌این پدیده جالب که از صدها سال قبل عرفای ما آن را «خلع بدن» می‌نامیده‌اند بینجامد. و‌ اینجانب در اینجا اعلام می‌کنم و متعهد می‌شوم که در هر محفل علمی از جمله در دانشگاه‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، مامایی و روانشناسی آماده‌ام اصالت موضوع و روش ارائه آن را در حضور تعداد زیادی از افراد، تقدیم دانشجویان و اساتیدی کنم که به جای قبول و رد بی‌دلیل، شوق‌آلود یا عنادانگیز به مشاهده و نقد عینی و عملی آن در شرایط دانشگاهی و پزوهشی علاقه دارند.

« ادراک خروج از بدن»[1] و احساس اینکه روح با آگاهی فرد از جسمش جدا شده و از خارج دارد به جسمش می‌نگرد و یا دور از کالبدش به کارهای دیگری مشغول است، در بسیاری از کشورهای جهان، مقوله‌ای شناخته شده است و از صدها سال قبل، بشر در بیشتر تمدن‌ها با آن آشنایی داشته است. به طوری که در درس بیست و هفتم این کتاب، ملاحظه می‌فرمایید: کسانی که عملاً به این تجربه و احساس رسیده‌اند، آن را نوعی تخیّل و توهم نمی‌انگارند، بلکه با ارائه مواردی از روش‌بینی و کسب اطلاعات عینی از مناطق دور دست، به آن جنبه واقعی و علمی می‌دهند، و به باور آنان، بسیاری از تجربیات و مشاهدات معتبر، از اصالت استنباط آنان حمایت می‌کند.

برای آنکه خوانندگان گرامی بیشتر با این مضمون جالب و اسرارآمیز آشنا شوند، در این مقدمه شما را با  شرح و گزارش‌های بیشتری آشنا می‌سازم و در ضمن به ذکر تعدادی از مشاهدات و تجربیات شخصی خودم در این زمینه اشاره می‌کنم که نه تنها شاهدان عینی این مشاهدات، که خوشبختانه افراد متعدد و موجهی هستند، بر وقوع آن‌ها شهادت می دهند، بلکه در قسمت‌های تجربی، در هر موقع و در هر شرایطی، حاضر به تکرار و انجام مجدد آن‌ها هستم.

دکتر سیدرضا جمالیان

پاورقی __________________

[1] Out of Body Experience

 

تهیه شده توسط مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان

پست بعدی

جریان‌شناسی فکری، فرهنگی، سیاسی (1)

ج آگوست 2 , 2019
هر موضوع و مبحثی را می‌توان در سه قالب بیان کرد: سخنرانی؛ کرسی آزادی‌اندیشی؛ به صورت علمی و دانشگاهی یعنی مبحثی که دارای مقدمه و مؤخره است. ویژه‌گی‌ جلسات سخنرانی‌، غلبه احساسات بر مبانی علمی است. سخنرانی، اغلب به منظور القاء و انتقال سریع مطالب به ضمیر ناخودآگاه شنوندگان همراه […]

ممکن است بپسندید

سردبیر

مسعود رضانژاد فهادان

مسعود رضانژاد فهادان هستم. مدیر و نویسنده «مجله اینترنتی فهادان»

دسترسی سریع