سندرم داون چیست

پزشکی و سلامت

سندرم داون چیست

افراد با سندرم دان نسبت به جنبه‌های اجتماعی محیط خویش بسیار حساسند. آنها عواطف و نیازهای همچون سایرین دارند و باید از فرصت‌های یکسانی بهره‌‌مند شوند.

سندرم یعنی مجموعه علائم بدنی و ذهنی عارضه ای خاص و دان نام پزشک انگلیسی است که در حدود 200 سال قبل این مجموعه علائم را کشف نمود. علت این پدیده نوعی بی نظمی در ترتیب کروموزومی است که در مراحل جنینی و هنگام تقسیم سلولی رخ می‌دهد.

کسانی که سندرم دارند در سلولهای بدن خود به جای 46 کروموزوم، 47 کروموزوم دارند. کروموزوم بخش بسیار کوچکی از سلول است که ژنها در آن جمع شده و حاوی اطلاعاتی است که بدن ما را شکل می دهد. به عنوان مثال رنگ پوست چشم، موها، مونث یا مذکر بودن در همین بخش کوچک مشخص می گردد. کروموزوم اضافی در بدن فردی که سندرم دان دارد در روال شکل گیری موارد یاد شده تاثیر می نهد و موجب تغییرات بدنی و ذهنی می شود، افراد با سندرم دان تفاوتهایی با دیگران دارند.

بخشی از این تفاوت ها مربوط به خصوصیات ظاهری افراد و بخشی دیگر مربوط به ویژگیهای ذهنی می گردد مهم آن است که بدانیم سندرم دان مانند سرماخوردگی نیست که کسی به آن مبتلا گردد بلکه در قبل از تولد بروز می کند. گر چه این افراد اغلب به اندازه افراد عادی توانا نیستند اما استعداد آنان در انجام برخی از امور ما را شگفت زده می کند.

سندرم دان چگونه در رشد اثر می‌گذارد؟

افراد با سندرم دان مراحل رشد ذهنی و جسمی را نسبت به دیگر افراد با تاخیر سپری می کنند آنها نسبت به هم سالان خود نشستن، راه رفتن، صحبت کردن، بازی کردن و فعالیتهای دیگر را دیرتر می آموزند. اما امروزه با کمک علم توانبخشی (کار درمانی، گفتاردرمانی، بازی درمانی و....) می توان در سرعت رشد حرکتی و ذهنی کودکان با سندرم دان بسیار موثر بود. از این رو باید به نیازهای توانبخشی این کودکان از بدو تولد توجه نمود.

 

محدوده سنی

سندرم دان

محدوده سنی

معمول

نشستن بدون تکیه:6 تا 30 ماهگی5 تا 9 ماهگی
چهار دست و پا رفتن:8 تا 22 ماهگی6 تا 12 ماهگی
ایستادن:1 تا 3 سالگی8 تا 17 ماهگی
راه رفتن به تنهایی:1 تا 4 سالگی9 تا 18 ماهگی
تک کلمه:1 تا 4 سالگی8 تا 23 ماهگی
عبارتهای دو کلمه ای:2 تا 7 سالگی15 تا 22 ماهگی
غذا خوردن با انگشتان:1 تا 24 ماهگی7 تا 14 ماهگی
نوشیدن با لیوان:12 تا 32 ماهگی9 تا 17 ماهگی
استفاده از قاشق:13 تا 39 ماهگی13 تا 20 ماهگی
کنترل ادرار:2 تا 7 سالگی16 تا 42 ماهگی

مراقبتهای اولیه مورد نیاز که باید در مدت کوتاهی پس از تولد کودک ارائه گردد، زمینه ای فراهم می کند تا کودک با سندرم دان حداکثر استعداد خود را بروز دهد.
برنامه های مناسب آموزشی و مراقبتهای پزشکی است که بدون شک افراد با سندرم دان را عضو مفید و موثر خانواده و جامعه میسازد.

سندرم دان چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص قطعی سندرم دان با اتکا به مشخصات ظاهری نوزاد قدری دشوار است. به همین دلیل با انجام کاریوتیپ (karyo type) تشخیص قطعی ممکن می شود. برخی خصوصیات ظاهری نوزاد با سندرم دان که با شدت و ضعف متفاوتی بروز می کند و الزاما همه آنها در این نوزادان وجود ندارد عبارت است از:

  • شل بودن عضلات بدن
  • نرمی مفاصل و قابلیت خم شوندگی بیش از حد معمول
  • نیم رخ تخت، بینی کوچک و چشم ها کشیده و بادام
  • بزرگی عضله زبان نسبت به دهان
  • تک شیار عمیق در کف دست
  • فاصله بیش از معمول بین انگشت شصت پا و انگشتان کناری

آیا کودکان با سندرم دان مشکلات پزشکی خاصی دارند؟

مشکلاتی که ممکن است در برخی از نوزادان باسندرم دان بروز کند عبارت است از: ناراحتی های قلبی مادرزادی، ابتلا سریع به بیماریهای عفونی، مشکلات تنفسی و برخی ناراحتیهای گوارشی.

باید توجه داشت که موارد یاد شده در حد احتمال است و پیشرفتهای علم پزشکی درمان اکثر آنها را امکان پذیر ساخته است به گونه ای که افراد با سندرم دان تا سنین بالا (حدود 55 سالگی) می توانند به سلامت زندگی کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

شبکه های اجتماعی