قوانین طلایی برای بهبود روابط مادر و دختری

مشاوره‌ _ روانشناسی

قوانین طلایی برای بهبود روابط مادر و دختری

با اینکه مادر و دختر هر دو خصوصیات ظاهری و اخلاقی جنس مونث را دارند، اما گاهی رفتار هایشان برای یکدیگر عجیب به نظر می رسد!

به طور مثال، بعضی دختران نوجوان و جوان شکایت می کنند که مادرشان فقط انتظار اطاعت محض از آن ها دارد و بعضی مادران هم شکایت می کنند که دخترشان هرگز متوجه منظور آن ها نمی شود! جالب است بدانید که گاهی روابط مادران با دختر نوجوان یا جوان خود پیچیده تر از روابط با پسرشان است بنابراین در ادامه این مطلب برای بهتر شدن روابط مادر ها و دختر ها توصیه هایی مطرح خواهیم کرد.

احترام گذاشتن بی چون و چرا

مهم ترین نکته کلیدی که می تواند یک رابطه دوستانه میان مادر ها و دختر ها ایجاد کند، احترام گذاشتن به یکدیگر است. احترام گذاشتن به یکدیگر از مواردی است که هر مادر و دختری باید در تمام طول زندگیشان رعایت کنند و هیچ وقت احترام قائل شدن برای یکدیگر را فراموش نکنند، چرا که این نکته تا حدود زیادی تضمین کننده رابطه ای مناسب بین مادر و دختر است.

آشنایی با افکار غیر منطقی و جایگزینی آن ها

بعضی مادر ها به دخترشان و دختر ها به مادرشان این حس را دارند که طرف مقابلشان باید بی عیب و نقص باشد و همین باور غیر منطقی زمینه ساز بسیاری مشکلات برای هر 2 طرف می شود. با توجه به اینکه دختر ها و مادرشان ساعت های زیادی از روز را در کنار یکدیگر می گذرانند، دختر ها باید با زیر سوال بردن افکار غیرمعقولشان و جایگزینی آن ها با افکار منطقی تر، رابطه بهتری را برقرار کنند. به طور مثال این باور که چون مادرم من را دوست دارد باید همیشه من را مورد توجه قرار دهد، باوری غیر منطقی است و باید با این باور که هرچند مادرم من را دوست دارد، اما ممکن است به دلیل گرفتاری در لحظاتی کمتر به من توجه کند جایگزین شود.

همچنین مادرم حق دارد گاهی به خاطر اشتباهات من یا مشکلات شخصی اش رابطه خوبی با من برقرار نکند و به هیچ وجه این رفتار ها به معنی دوست نداشتن من نیست. همچنین دختر ها نیاز زیادی به تایید مادرشان دارند و به همین دلیل فکر می کنند چون مادرشان را دوست دارند باید حتما هر کار خوب آن ها با تایید و تشکر مادرشان همراه باشد در حالی که ممکن است مادرشان نیازی نبیند که بابت همه رفتارهای خوب دخترش تشکر کند.

مادری که فکر می کند دخترش باید دقیقا شبیه به او رفتار کند، سخت در اشتباه است بلکه مادر ها باید علاوه بر آموزش عملی رفتار کردن به دخترشان به صورت کلامی هم با او صحبت کنند و نظرشان را به او بگویند و از داشتن توقع های بی جا خودداری کنند.

اهمیت شناخت شخصیت طرف مقابل

روابط دختر با مادرش می تواند تاثیر گذار ترین رابطه در تمام زندگی او باشد و تمامی روابط او با دیگران حتی رابطه با همسرش را تحت تاثیر قرار دهد. رابطه بین مادر و دختر همزمان با رشد دختر متحول می شود و مادر بلوغ، نوجوانی، جوانی و تبدیل شدن دختر خود را به یک زن مستقل تجربه می کند. این تغییرات می تواند به اختلاف نظرهای کم یا زیاد بین آن ها منتهی شود.

دختر ها و مادر ها برای شروع یک ارتباط خوب و درست ابتدا باید از خودشان شروع کنند تا متوجه شوند که خودشان از چه شخصیتی برخوردار هستند و چه کارهایی می توانند انجام بدهند تا یک ارتباط خوب میان آن ها برقرار شود. آیا طرف مقابل شما درونگراست یا برونگرا؟ البته طرف مقابل شما چه درونگرا باشد و چه برونگرا، شما باید به شخصیت او احترام بگذارید و او را همان گونه که هست دوست بدارید.

متاسفانه یکی از مهم ترین دلایلی که باعث ایجاد خدشه در رابطه برخی مادر ها و دختر ها می شود این است که آن ها به لحاظ شخصیتی با هم متفاوت هستند و به این علت مدام با یکدیگر جر و بحث و بگو مگو می کنند.

اگر شما اجتماعی و دخترتان کمرو و خجالتی است به این ترتیب شما باید قبول کنید که دخترتان شخص درونگرایی است، اما اگر به این نکته توجه نکنید و مدام با او بگو مگو کنید در نتیجه در ارتباط خوب میان شما خدشه وارد می شود. پس به شخصیت او احترام بگذارید و با او رفتار مهرآمیزی داشته باشید.

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

شبکه های اجتماعی