بلدید چطور از همسرتان دلجویی کنید؟

مشاوره‌ _ روانشناسی

بلدید چطور از همسرتان دلجویی کنید؟

دلجویی کردن مهارتی است که اگر تمرین کنید به راحتی در آن تبحر پیدا می‌کنید.

بهترین همسران دنیا هم ممکن است روزی از هم دلگیر شوند و همدیگر را برنجانند. اصلا اگر چنین اتفاقی نیفتد جای نگرانی نیست چون در این حالت هم انگار نوعی بی‌اعتنایی در روابط حاکم است اما نکته اینجاست که این رنجش چطور باید برطرف شود؟

حتماً الان می‌گویید «خب باید حرف بزنیم»، بله این راه بسیار مناسبی است و همه این را می‌دانیم که با گفت‌و‌گو مسائل حل می‌شود اما گاهی اوقات هیچ کدام از طرفین آمادگی صحبت درباره موضوع را ندارند و آزردگی به قدری غالب است که شاید حرف زدن درباره مشکل بی‌فایده به نظر برسد.
در این حالت راه دیگری هم وجود دارد و آن دلجویی است. اگر درباره نحوه دلجویی، موقعیت دلجویی و روش‌های دلجویی برایتان سوال پیش آمده، حکیمه قادری، مشاور خانواده به همه این سوال هاپاسخ می‌دهد.
آشتی کنان با آرام جان

دلجویی کردن یک مهارت است.

یکی از مهارت‌های مورد نیاز زندگی مشترک که در بسیاری از موارد می‌تواند به زوجین کمک کند، مهارت دلجویی کردن است. تسلط بر این مهارت، داشتن زندگی موفق را برای زوجین تضمین می‌کند. این یک مهارت اساسی و پایه‌ای است و راه یاد گرفتن آن هم این است که شروع به دلجویی کنید. وقتی یکی، دو بار این کار را انجام دهید، متوجه خواهید شد که باید از چه راهی وارد شوید و همسرتان با چه روشی دلگیری خودش را فراموش می‌کند.

این اشتباه‌ها را مرتکب نشوید.

کسی که می‌خواهد دلجویی کند باید بی‌توقع باشد نمی‌توان هم دلجویی کرد و هم دلجویی شد، به عنوان مثال ۱۰بار دلجویی کرده‌اید و طرف مقابلتان حتی یک بار هم این کار را نکرده باید کل رابطه را مورد بررسی قرار دهید. خود دلجویی این است که من کمک می‌کنم حال طرف مقابلم خوب باشد نه اینکه به اثبات حق و ناحق برسیم. در معذرت خواهی طرف مقابل را تحت فشار قرار ندهید و حتی اگر لازم است خودتان عذرخواهی کنید. این کمک می‌کند طرف انعطاف پذیر شود و از حالت درد و رنج، مقاومت و انکار بیرون بیاید.

برای دلجویی پیشقدم شوید.

وقتی هر دو از موضوعی ناراحت هستید شاید منتظر بمانید تا دیگری قدم اول را برای دلجویی بردارد. این یعنی شما مهارت لازم را برای ترمیم آسیب احساسی که ایجاد شده ندارید. با این کار در واقع از عشق و علاقه‌تان برای ترمیم زخم استفاده می‌کنید و ممکن است به مرور این علاقه از بین برود. باید بدانید وقتی در دلجویی پیش قدم می‌شوید، عزت خودتان بالا می‌رود. در این حالت فردی که به او کمک شده قدردانی خودش را نشان می‌دهد و وقتی حالش بهتر می‌شود، رفتارش را مرور می‌کند.

در دلجویی خودتان را مطرح نکنید.

حواستان باشد وقتی دلجویی می‌کنید از نیاز خودتان صحبت نکنید. وقتی می‌گویید «من قصد بدی نداشتم و نمی‌خواستم ناراحت بشی. فقط می‌خواستم تو از من عذرخواهی کنی.» این یعنی شما باز همسرتان را مجبور به کاری می‌کنید که دوست ندارد. هیچ وقت نباید همسرتان را مجبور کنید عذرخواهی کند. در بحث دلجویی کسی می‌تواند پذیرش کند که به خودش احتمال اشتباه بدهد. اگر خودتان را محق بدانید به هیچ عنوان نمی‌توانید دلجویی کنید.

وقتی می‌گویید «من عذرخواهی می‌کنم شاید اشتباه از من است.» آدمی باکفایت و توانمند هستید، چون می‌دانید ممکن است شما هم اشتباه کرده باشید. اگر در فرایند دلجویی بترسید و نگران عذرخواهی کردن باشید یعنی مهارت این کار را ندارید.

در دلجویی کمک می‌کنید.

وقتی می‌خواهید از همسرتان دلجویی کنید، در اصل قصد کمک به او را دارید نه اینکه بخواهید خودتان را اثبات کنید. اگر قصدتان دلجویی باشد اما به دنبال اثبات حق بودن خودتان باشید، دلجویی صورت نمی‌گیرد. دلجویی فارغ از این است که چه کسی راست می‌گوید و چه کسی دروغ. در این حالت موضوع‌‌ رها می‌شود و توجه به خود فرد اهمیت دارد. به جای اینکه صحبت روی موضوع مورد بحث باشد تمرکز روی احساسات طرف مقابل و کمک به اوست.

این راه‌ها را امتحان کنید.

اگر فکر می‌کنید با گرفتن هدیه همسرتان خوشحال می‌شود، این راه را امتحان کنید. به این ترتیب به او نشان می‌دهید که با خود او مشکلی ندارید. اگر فکر می‌کنید درست کردن غذای دوست داشتنی همسرتان می‌تواند او را از دلخوری دور کند،‌‌ همان موقع این کار را انجام دهید. همراهی در یک خرید، در یک مهمانی و... همگی نشان می‌دهد شما بیشتر از موضوع به همسرتان اهمیت می‌دهید.

موانع دلجویی

نداشتن مهارت دلجویی مانع بزرگی است اما مهم‌ترین مانع در دلجویی کردن از طرف مقابل عدم آگاهی و دانش در دلجویی است. اگر نتوانید چند لحظه از موضوع فاصله بگیرید و چند دقیقه دور بودن از موضوع احساس تحقیر به شما می‌دهد، این هم خودش مانع است.

عشق و علاقه در این فرآیند بسیار مهم است چون دلجویی از کسی اتفاق می‌افتد که جایگاه مهم و باارزشی برای شما دارد. وقتی می‌گویید «غرورم اجازه نمی‌دهد» در این حالت غرورتان را حفظ می‌کنید و به جای آن عشق همسرتان را از دست می‌دهید. در حقیقت به قیمت از دست دادن عشق، غرور را حفظ می‌کنید.
دلجویی خانم‌ها و آقایان متفاوت است.

در دلجویی باید بدانید شیوه دلجویی از مرد و زن به چه صورت است و به تفاوت این دو جنس بیشتر دقت کنید. درست است که هر دو انسان هستید و شباهت‌های زیادی با هم دارید اما باید به حداقل تفاوت‌ها هم توجه کنید. از آنجا که خانم‌ها خیلی شنیداری هستند و دوست دارند بشنوند بهتر است عبارت‌هایی مانند اینکه «من هنوز تو رو دوست دارم» و «تو برایم مهمی» و «من منظوری نداشتم» را زیاد استفاده کنید.

آن‌ها باید پیام‌های عاطفی دریافت کنند. نیاز ذاتی خانم‌ها دوست داشته شدن و دوست داشتن است بنابراین وقتی در موضوعی قرار می‌گیرند که آزرده خاطرند نیاز ذاتیشان دچار آسیب می‌شود و با خودشان فکر می‌کنند «من رو دوست نداره» یا «نفهمید من دوستش دارم».

آشتی کنان با آرام جان

نیاز ذاتی آقایان نیز قدرت و توانایی است. معمولا در بحران‌ها احساس آزاردهنده آقایان بی‌کفایتی و تحقیر شدن است بنابراین باید کلماتی به کار گرفته شود که این احساس از او گرفته و حس توانمندی به او بازگردانده شود. بیان عبارت‌هایی مانند «من می‌دونم که تو می‌تونی» و «می‌دونم به فکر ما هستی و حواست هست» بسیار مهم است. به طور کلی در دلجویی کردن باید به فرهنگ کلماتی که بینتان است، بیشتر توجه کنید و هر آنچه برای بهتر شدن حال طرف مقابلتان لازم است را انجام دهید.

برای دلجویی وقت‌شناس باشید.

برای جلوگیری از سوءتفاهم باید در وقت مناسب درباره موضوع صحبت کرد. در فرآیند دلجویی ما ثابت می‌کنیم که فرد از موضوع اهمیت بیشتری دارد. برای اینکه موضوع به درستی مورد بحث قرار بگیرد نیاز به شنونده است و اگر همسرتان حالش بد باشد این اتفاق درست نمی‌افتد. با دلجویی بی‌موقع و گفتن جملاتی مانند «خیلی خب هر چی تو می‌گی» او را از درد دل کردن با خودتان پشیمان می‌کنید و حتی باعث احساس گناه در او می‌شوید.

وقتی با نرمی جلو بروید به او احترام می‌گذارید و او هم انعطاف پذیر‌تر می‌شود. برای به نتیجه رسیدن عجله نکنید. خانم‌ها غالبا این کار را می‌کنند. وقتی موضوع مطرح می‌شود آقایان به اصطلاح ممکن است به غار تنهاییشان بروند ولی خانم‌ها می‌خواهند مدام با آن‌ها حرف بزنند و این عجله برای محق بودن، طرف مقابل را قربانی می‌کند.

مهارت‌های پایه کدام است.

برای دلجویی تنها چند مهارت لازم است که اگر به درستی به کار گرفته شود می‌تواند کارساز باشد.

برخی از موارد عبارت است از:

  • از موضوع فاصله بگیرید.
  • به خود فرد توجه داشته باشید.
  • به تفاوت زن و مردی احترام بگذارید.
  • جملاتتان را متکلم وحده انتخاب نکنید و ضمیر «من» را حذف کنید.

منبع:

ارسال نظر

جهت درج آگهی فروش یا خرید کلیه به کانال تلگرام بانک جامع اهداء کنندگان عضو به آدرس تلگرامی زیر مراجعه فرمایید.

https://telegram.me/shopkoliyeh

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی