جادویی به نام عذرخواهی (بسیار مفید)

مشاوره‌ _ روانشناسی

جادویی به نام عذرخواهی (بسیار مفید)

عذرخواهی کاری سخت امّا جادویی

عذرخواهی همیشه کار ساده‌ای نیست، احتمالاً در طول زندگی بار‌ها با افرادی مواجه شده‌اید که هرگز این کار را انجام نداده‌اند و این کار برایشان دشوار‌ترین و عذاب‌آور‌ترین کارهاست.

بهانه کسانی که از عذرخواهی‎کردن، فرار می‌کنند.

شاید یکی از دلایل پرهیز از عذرخواهی، ترس از ضعیف به نظر آمدن در نظر دیگران باشد و یا اینکه انجام این عمل منجر به پرداخت هزینه‌های گزافی در آینده خواهد شد.

اثرات معجزه‌آسای عذرخواهی نمودن

عذرخواهی آن چنان قدرتمند است که می‌تواند کدورت‌ها را از بین ببرد، قلب‌های شکسته را پیوند دهد و سوء برداشت‌ها را نابود کند.

خمیرمایه عذرخواهی، صداقت است.

این عمل یکی از آداب مهم اجتماعی و روشی برای نشان دادن همدردی و احترام نسبت به فرد آزرده خاطر است. اگر چه با عذرخواهی نمی‌توان گذشته را تغییر داد اما در صورتی که این عمل با صداقت فرد عذرخواه همراه باشد، می‌تواند نتایج منفی حاصل از اشتباهات گذشته را از بین ببرد.

تأثر مستقیم عذرخواهی بر سلامت جسم و روح

تحقیقات اخیر نشان داده است عذرخواهی تأثیری مثبت و قابل توجه بر جسم و روح انسان و بخصوص بر عملکردهای جسمی او می‌گذارد. نتیجه این تحقیقات کاهش فشار در شریان‌های اصلی بدن، کاهش بیماری‌های قلبی و ایجاد تنفس بسیار منظم را نشان می‌دهد.

فواید عذرخواهی

• فرد با دیدن عذرخواهی طرف مقابل، دیگر رفتارهای او را تهدیدی برای خود تلقی نمی‌کند.

• با عذرخواهی، تمام خشم‌ها در گذشته جا می‌مانند و دیگر طرفین، درگیر اتفاقات ناخوشایند گذشته نمی‌شوند.

• این رفتار دری را به سوی فرد آزرده خاطر می‌گشاید و بخشودن را برای او آسان‌تر می‌کند.

نکاتی مهم که در عذرخواهی کمکتان می‌کنند.

1. انتخاب مناسب‌ترین زمان

زمانی را انتخاب کنید که تنش‌های ایجاد شده در شما و طرف مقابلتان آرام گرفته باشد.

2. نشان دادن پشیمانی

زمانی که متوجه رنجش فردی شدید، به او نشان دهید که از رفتار خود متأسفید. فراموش نکنید زبان بدن، حالت چهره و لحن شما باید به گونه‌ای باشد که ناراحتی شما را نشان دهد.

3. فرض کردن خود به جای طرف مقابل

رفتار نادرست خود را در آخرین ملاقات به طرف مقابلتان یادآوری کنید و مسئولیت اشتباه‌تان را بدون اینکه گردن شخص دیگری بیندازید، بپذیرید. چگونگی برخورد او به هنگام عذرخواهی، رابطه‌ای مستقیم با نوع رفتار شما در انجام این عمل دارد.

4. رفتار مؤدبانه و متواضعانه

طرف مقابلتان را مجبور به شنیدن نکنید و به این موضوع توجه داشته باشید که رفتارتان نباید طوری باشد که او فکر کند مورد بازخواست قرار گرفته است؛ در واقع کارهایی مانند تکان دادن انگشت اشاره برای تأکید بر روی موضوع مورد نظر و نیز دست به سینه ایستادن، برای او تهدیدی از جانب شما محسوب می‌شود.

5. به کار نبردن عبارت من متأسفم اما...

این عبارت، مخرب‌ترین جمله در روند عذرخواهی است. اینکه چه عملی از سوی شما باعث رنجش او شده است، اصلاً مهم نیست و در حقیقت موضوع قابل بحث، نوع عذرخواهی شما از اوست. اگر در طول عذرخواهی از کلمات تدافعی استفاده کنید، مطمئناً این کار هیچ تاثیری در او نخواهد گذاشت و حتی او را آزرده‌تر نیز خواهد کرد.

6. گفتگوی ساده، کوتاه، واضح و طبیعی

بهترین روش برای معذرت‌خواهی این است که به طور غیررسمی و بسیار روشن، درخواست خود را بگویید و از او به خاطر اینکه فرصتی را برای شنیدن حرف‌هایتان اختصاص داده، تشکر کنید.

7. درخواست برای بخشش

به این موضوع توجه داشته باشید که گاهی ناراحتی‌های ناشی از اشتباه‌تان جبران ناپذیر است و فرد مذکور آمادگی لازم را برای بخشش شما ندارد؛ در حالی که اگر پس از عذرخواهی، شما را بخشید، لزوماً به معنی آن نیست که خواستار ادامه رابطه با شماست چون بخشش و آشتی دو چیز متفاوت است.

8. روراستی با خود و فرد آزرده خاطر

ممکن است گاهی با موقعیت‌هایی روبرو شوید که در آن، اشتباهی رخ داده و طرف مقابلتان از شما رنجیده است اما شما خودتان را مسئول به وجود آمدن این اشتباه و ناراحتی نمی‌دانید.

در چنین مواقعی ابتدا مطمئن شوید که از قبول این مسئولیت شانه خالی نمی‌کنید. چنانچه به راستی، قصد آزار و اذیت او را نداشتید، باید این موضوع را قبول کنید که رفتار شما، علت رنجش او شده است. در طی ملاقاتی سعی کنید با کمال صداقت آنچه را که از نظر شما اتفاق افتاده است، شرح دهید و تأکید کنید که قصد شما آزار دادن او نبوده است.

9. تجدید نظر در رفتار

اگر رفتار اشتباه‌تان تبدیل به عادت شده است، باید فکری برای آن بکنید تا بار دیگر در موقعیت‌های مشابه موجب ناراحتی او نشوید. باید با تلاش، اعتماد او را مجدداً جلب کنید؛ در حقیقت لازم است به طرف مقابلتان نشان دهید که می‌خواهید تغییر کنید.

10. صبوری

به او فرصت دهید تا درباره گفته‌هایتان فکر کند. ممکن است هضم مسئله مستلزم زمان باشد؛ بنابراین برای اینکه بدانید شما را بخشیده است، عجله نکنید.

منبع: بر‌ترین‌ها

نظرات مطلب

  1. پذیرش اشتباه خودش شهامت می خواهد . و کسی که شهامت این و داشته باشه ترسو نیست بلکه خیلی شجاعه و از موضع قدرته که به این رسیده.
    بسیار را هبردی بود.
    تشکر

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

شبکه های اجتماعی