راه‌های ترک اعتیاد به تلفن‌ همراه

دانش و فن‌آوری

 راه‌های ترک اعتیاد به تلفن‌ همراه

راه‌های ترک اعتیاد به تلفن‌همراه

نتایج تحقیقاتی که سال گذشته منتشر شد نشان داد که هر کاربر روزانه بین 110 تا ۱۵۰ بار قفل تلفن هوشمند خود را باز می‌کند و جالب‌تر اینکه این عمل اغلب بدون هیچ هدف مشخصی انجام می‌شود.
تا همین چند سال پیش که هنوز اینترنت و استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی مثل تبلت و تلفن هوشمند تا این حد در بین کاربران رواج پیدا نکرده بود، بعد از اینکه هر یک از افراد از سرکار به خانه بر می‌گشتند دور هم جمع می‌شدند و تمام سعی خود را می‌کردند که برای چند ساعت اوقات خوشی را در کنار هم سپری کنند و از هم صحبتی با هم لذت ببرند.
اما حالا اوضاع خیلی فرق کرده است همین که یکی از اعضای خانواده به خانه می‌رسد هر کدام تبلت یا گوشی خود را به دست می‌گیرند و تا آخر شب با آن مشغول هستند. سر میز شام به ایمیل‌هایشان جواب می‌دهند، هنگام خواب حساب‌های کاربری‌شان را در شبکه‌های اجتماعی مختلف چک می‌کنند و تا پاسی از شب هم مشغول کامنت ‌بازی با دوستانشان هستند.
حالا اعتیاد به استفاده از ابزارهای دیجیتالی و مخصوصاً تلفن‌های هوشمندکه انجام بسیاری کارها را آسان کرده به جایی رسیده که بسیاری از کارشناسان و جامعه‌شناسان نسبت به وابستگی کاربران به این دستگاه‌های دیجیتالی هشدار می‌دهند. شاید شما هم یکی از همین افراد باشید که وابستگی زیادی به تلفن هوشمند خود دارید و تصور بودن، بدون این دستگاه برایتان غیرممکن باشد.
نتایج تحقیقاتی که سال گذشته منتشر شد نشان داد که هر کاربر روزانه بین 110 تا ۱۵۰ بار قفل تلفن هوشمند خود را باز می‌کند و جالب‌تر اینکه این عمل بدون هیچ هدفی انجام می‌شود. چک کردن گاه و بی‌گاه تلفن همراه و خیره شدن به صفحه نمایش آن، ما را از انجام دادن کارهایی مانند حرف زدن با دوستان، تماشا کردن یک فیلم و حتی عقب افتادن از کارمان بازمی‌دارد. هر نوع اعتیادی برای سلامتی بدن مضر است فرقی هم نمی‌کند که این اعتیاد به یک مواد خطرناک باشد یا یک دستگاه دیجیتالی.
اگر شما هم به گوشی تلفن همراه خود وابسته هستید و به نوعی به استفاده از آن اعتیاددارید بهتر است خودتان را آماده کنید تا از شر این اعتیاد خلاص شوید. در ادامه به شما راه‌هایی را نشان می‌دهیم تا بتوانید از شدت اعتیاد به استفاده از تلفن هوشمندتان را کم کنید.
نوتیفیکیشن‌ها را خاموش کنید.
اعلان‌ها یا نوتیفیکیشن‌های اپ‌های مختلفی که روی گوشی ما نصب‌شده‌اند در هر جا و هر زمانی به ما اتفاقات مختلف را گزارش می‌دهند. اینکه برای مثال چه کسی در اینستاگرام عکسمان را لایک کرده یا در واتس‌اپ چه کسی به ما پیغام داده یا اینکه چه کسی روی پستمان روی توییتر کامنت گذاشته است.
چه بخواهیم و چه نخواهیم نمی‌توان این نوتیفیکیشن‌ها را ندیده گرفت. البته هر کدام از نوتیفیکیشن‌های مربوط به اپ‌های روی گوشی تنظیمات خاص خود را دارند. یکی از این تنظیمات هم این است که به صورت کامل نوتیفکیشن‌ها اپ‌ها را خاموش کنید.
در سیستم‌عامل اندروید باید تنظیمات مربوط به نوتیفیکیشن‌های هر اپلیکیشن را جداگانه خاموش کنید ولی در سیستم‌عامل iOS به Settings رفته و سپس Notification Center را انتخاب کنید. برای مثال شما می‌توانید به صورت دستی ساعتی یک بار ایمیل‌های خود را چک کنید. دریافت و پاسخ ایمیل با یک ساعت تأخیر هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.
اما انجام این کار چه نتیجه‌ای به دنبال دارد؟ شما به مرور زمان چک کردن‌های بیهوده و وقت‌گیر شبکه‌های مجازی را به شکل کاملاً محسوسی کاهش می‌دهید. شاید شما اطلاع از تک‌تک فعالیت‌ها را در فیس‌بوک یا توییتر در لحظه از دست بدهید اما در عوض می‌توانید همه اتفاقات را تنها در پنج دقیقه مرور کنید.
راه‌های ترک اعتیاد به تلفن‌همراه

اپلیکیشن‌ها را پاک‌کنید.

اما برای بعضی‌ها خاموش کردن نوتیفیکیشن‌ها راه‌حل مناسبی نیست چرا که طبق عادت و در واقع اعتیادشان به اپ‌های روی گوشی سر می‌زنند. برای این گروه بهترین گزینه پاک کردن اپ‌های غیرضروری است. بهتر است برای شروع روی اپلیکیشن‌هایی تمرکز کنید که سایت‌ها و سرویس‌های آنلاین را به تلفن همراه شما می‌آورند. برای مثال نبودن اپ مخصوص شبکه‌های اجتماعی، سرویس‌های پست الکترونیک و... اگر روی گوشی‌تان نباشد هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد. اگر خیلی به پست الکترونیکی خود نیاز داشتید بهتر است از کامپیوتر شخصی یا مرورگر گوشی خود به این‌گونه سرویس‌ها سر بزنید. پاک کردن اپلیکیشن‌های ضروری یعنی دسترسی به فضای بیشتر روی گوشی دریافت نوتیفیکیشن‌های کمتر و گذراندن وقت بیشتر در دنیای واقعی.

یک بار اپلیکیشن‌های غیرضروری را پاک‌کنید و اگر طی یک ماه آن‌ها را نصب نکردید مطمئن باشید که از اول هم به آن‌ها احتیاجی نداشتید.

فعال‌سازی حالت پرواز

یکی از ساده‌ترین راه‌های دور شدن از تمام نوتیفیکیشن‌ها و پیغام‌های غیرضروری، فعال‌سازی حالت پرواز است که در تلفن‌های هوشمند با لوگوی هواپیما مشخص شده است. با فعال کردن این حالت فقط دسترسی گجت به شبکه‌های مخابراتی و وای‌فای بسته می‌شود و البته هیچ خللی در استفاده از فایل‌های موجود در دستگاه ایجاد نخواهد شد.

در حالت پرواز شما هیچ پیامک یا تماسی دریافت نخواهید کرد و این یعنی شما در دسترس هیچ‌کس قرار ندارید. البته برای همیشه نمی‌توان از این قابلیت استفاده کرد ولی حداقل برای چند ساعتی می‌توانید به خود استراحت بدهید و از دنیای تکنولوژی دور باشید. اگر نیاز به تمرکز واقعی هنگام کار یا استراحت دارید، از حالت پرواز تلفن خود حتماً استفاده کنید.

استفاده از ابزار جانبی

برای ترک اعتیاد نسبت به استفاده بی‌وقفه از تلفن همراه تنها راه استفاده از تنظیمات گوشی‌تان نیست. چرا که در حال حاضر اپلیکیشن‌هایی طراحی‌شده‌اند که به ترک اعتیاد استفاده از تلفن همراه به شما کمک می‌کنند. یکی از بهترین نوع این اپلیکیشن‌ها BreakFree نام دارد که در حال حاضر تنها در اختیار کاربران سیستم‌عامل اندروید قرارگرفته و به زودی برای کاربران سیستم‌عامل ios‌ نیز عرضه می‌شود.

در اپلیکیشن BreakFree تنظیماتی برای غیرفعال کردن بخش یا تمام نوتیفیکیشن‌ها وجود دارد و همچنین شما می‌توانید یک پیامک خودکار را به کمک این اپ فعال کنید تا در زمان‌های دلخواه در پاسخ به تماس یا پیامک دریافتی ارسال شود. از دیگر امکانات این اپلیکیشن غیرفعال‌سازی صداهای دستگاه و سرویس اینترنت است. اپ‌های ترک اعتیاد استفاده از تلفن همراه تنها به این اپ ختم نمی‌شود و شما می‌توانید از اپلیکیشن‌های دیگری هم مانند StayOnTask یا AppDetox با همین کارآیی استفاده کنید. متأسفانه این اپ‌ها روی سیستم‌عامل iOS قابل‌استفاده نیستند. پس بهترین راه برای کاربران سیستم‌عامل ios‌ روی آوردن به تنظیمات خود گوشی مانند استفاده از حالت پرواز، غیرفعال‌سازی نوتیفیکیشن‌ها و اینترنت است.

پنهان کردن تلفن

باز هم راه برای کم کردن استفاده ازتلفن هوشمندتان وجود دارد یکی از این راه‌ها می‌تواند انتخاب یک کلمه عبور سخت و طولانی برای گوشی‌ شما باشد که البته این راه چندان بدون دردسر نیست چرا که اگر به گوشی خود نیاز داشته باشید با مشکل جدی برخواهید خورد. راه دیگر می‌تواند پنهان کردن گوشی در کشوی میز حین کار یا دیدن مسابقه فوتبال یا یک فیلم باشد. با این کار شما فقط در مواقع ضروری و با فاصله زمانی بیشتری از تلفن همراه خود استفاده می‌کنید.

حتی می‌توانید مجموعه‌ای از قوانین برای نحوه استفاده از تلفن همراه برای خود وضع کنید. برای مثال به اشتراک‌گذاری تصاویر یا ارسال یک توییت و غیره را به زمانی دیگر موکول کنید تا به مرور زمان، عادت استفاده مداوم از تلفن همراه خود را ترک کنید.

پیشنهاد این راه‌ها به معنی این نیست که ما ضد استفاده از تلفن همراه هستیم؛ اما تعادل استفاده از تکنولوژی هم درست همانند هر چیز دیگری یک امر ضروری است.

با استفاده از این راه‌ها شما به خودتان کمک می‌کنید تا کمتر درگیر دنیای تکنولوژیک شوید و وقت بیشتری را با دوستان و خانواده خود بگذرانید.

منبع: وبسوار

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

شبکه های اجتماعی