اثرات شوم دیدن عکس و فیلم مستهجن؟!

اثرات شوم دیدن عکس و فیلم مستهجن؟!

اثرات شوم دیدن عکس و فیلم مستهجن

یکی از قدرتمندترین نیازها و غرایزی که در انسان وجود دارد غریزه جنسی است. نیاز جنسی مانند نیاز به آب و غذا از نیازهایی است که بایستی از روش صحیح ارضاء گردد.

فحشا

از نظر علم و تجربه ثابت شده است که یکی از عوامل اصلی و ناخودآگاه تحریک و ترشح غدد و هورمون‌های جنسی، نگاه است. نگاه به نامحرم هر چند اگر بدون قصد تلذّذ باشد عمل طبیعی و غریزی خود را انجام می‌دهد و زمینه تحریک شهوت انسان را در زمان نگاه یا بعد از آن ایجاد می‌کند.
تحریک غریزه جنسی به گونه نامشروع نیز آثار شوم و نکبت‌بار فراوانی بر ابعاد مختلف انسان و جامعه بشری ایجاد می‌نماید.

 • اسراف، انحراف و هدر رفتن نیروی فکری، اجتماعی و معنوی انسان
 • سردی روابط خانوادگی
 • ایجاد حالت حسرت و ناکامی
 • از دست دادن آرامش روانی
 • میل به گناه (لواط، زنا، استمناء و….)
از جمله آثار سوء نگاه حرام است که در عرصه زندگی فردی، خانوادگی و اجتماع ظاهر می‌گردد.

 

امام علی علیه السلام می‌فرمایند: چشم، پیش‌قراول دل، جلودار فتنه، دام شیطان و نگاه حرام سبب کاشتن بذر شهوت و نهال گناه (زنا و لواط و استمناء و …) است.[۱]

نگاه به نامحرم، باعث سختی زندگی و زیادی حسرت و افسوس است. قرآن کریم در این مورد می‌فرماید: «قُلْ لِلْمُۆْمِنینَ یغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِک أَزْکى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یصْنَعُونَ»[۲] به مۆمنان بگو چشم‌هاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ کنند این براى آنان پاکیزه‏‌تر است خداوند از آنچه انجام مى‏‌دهید آگاه است!»
برخی از آثار فاجعه‌آمیز نگاه کردن به فیلم‌های غیراخلاقی را می‌‌توان اینگونه برشمرد:

1_ کاهش شدید عشق:
چنین افرادی از توان عاطفی کمتری برخوردارند و در روابط عاشقانه توفیق کمتری کسب می‌کنند.
2_ تأثیرات فیزیولوژیک:
سلامت جنسی انسان که تأثیر عمیقی در سلامت جسمی‌ و روانی او دارد، حاصل ارضاء معقولی است که در پی تحریک واقعی و نیاز حقیقی فیزیولوژی بدن اتفاق افتاده باشد. عدم حفظ این عدم تعادل، از عقلانیت انسان می‌کاهد و او را وادار به گناه می‌کند.
3_ تضعیف انسانیّت:
جنبه جنسی بسیاری این افراد، عاری از ویژگی‌های انسانی می‌‌شود. آن‌ها یک حالت «من غریبه» (جنبه تاریک) را توسعه می‌‌دهند که محور آن، شهوت جامعه‌ستیز و عاری از اکثر ارزش‌هاست.
مشاهده مکرر و زیاد آن و در دسترس همه بودن این نوع فیلم‏‌ها (حتی به عنوان آموزش) باعث شکستن قبح و زشتی اموری است که اسلام، عقلاء و عرف جامعه آن‌ها را زشت و قبیح می‌‏شمارند. حتی انسان‏‌های مۆدب و با نزاکت از بیان و ذکر برخی الفاظ که مستقیماً اشاره به یکی از اعضاء بدن انسان می‌‏کند، اکراه دارند و آن را زشت و ناپسند و قبیح می‌‏دانند چه رسد به اینکه به مشاهده و تجزیه و تحلیل آن بپردازند.
4_ از بین رفتن عفت عمومی‌ و اجتماعی در دراز مدت:
کسانی که اینگونه فیلم‌ها را تماشا می‌کنند در برخورد با افراد دیگر در اجتماع، نگاه جنسی دارند و شیطان همیشه برای گمراه کردن آن‌ها امید دارد. زیرا آن‌ها برای گمراهی و انحراف از مسیر الهی آمادگی لازم را دارند.
5_ نقش بستن تصاویر جنسی در مغز:
در اینجا بهتر است که به تجربه دکتر روان‌شناس، «مک گاف» در دانشگاه کالیفرنیا بپردازیم. یافته‌های او (که بسیار ساده شده‌اند) نشان می‌‌دهند که خاطرات تجربه‌هایی که به هنگام تحریکات احساسی (مثل تحریک جنسی) رخ می‌‌دهند، توسط هورمون غده آدرنال در مغز می‌‌نشینند و پاک کردن آن‌ها دشوار است. این فرض می‌‌تواند تا حدودی اثر اعتیاد به هرزه‌نگاری و هرزه‌بینی را توصیف کند. خاطرات نیرومند تحریکات جنسی از تجربه‌های گذشته، خودشان را در صحنه مغز حفظ می‌‌کنند و مرتباً به ذهن خطور می‌‌کنند و فرد را از لحاظ شهوانی تحریک می‌‌کنند. اگر او به هنگام این تخیّلات، استمناء کند، باعث تقویت پیوند بین تحریک جنسی و اوج لذّت جنسی می‌‌شود که همراه با منظره ویژه یا تکرار پی‌درپی آن صحنه در ذهن خواهد بود.
6_ تأثیر بر رفتار جنسی:
برخی از جامعه‌شناسان آلمانی ادعا می‌‌کنند که «عادت بیمارگونه‌ دیدن عکس‌ یا فیلم‌های پورنو (سکسی) بر رفتار‌ها و برخوردهای جنسی «معتادان پورنو» تأثیر منفی دارد. تا ‌جایی که این بیماران، از انجام سکس عادی و عشق‌ورزی لذتی نمی‌‌برند.
کاربرانی که داوطلبانه برای ترک اعتیاد خود به روانکاو مراجعه کرده‌اند، اعتراف می‌‌کنند که «دیدن پورنو، به بخش جدایی‌ناپذیر ارضای جنسی آنان تبدیل شده است» و آنان نمی‌‌توانند بر «وسوسه و نیاز» دیدن این تصاویر غلبه کنند.
7_ انزوا و کاهش روابط اجتماعی:
پژوهشگران آلمانی معتقدند که اعتیاد به دیدن فیلم‌ها و تصاویر پورنو‌، همچنین سبب انزوا و دوری فرد از اجتماع و کاهش روابط اجتماعی او می‌‌شود.

8_ تحلیل توان عقل:
هر قدر که اطلاعات موجود در ذهن، منظم‌تر و دارای عناوین کمتری باشد، ‌ دسترسی عقل به آن‌ها برای پردازش‌های جدید، مهیا‌تر خواهد بود. اما وجود داده‌های فراوان و متعدد که فضای ذهن را بی‌جهت پر کرده باشند و با تکرار درگیری ذهنی و رفتار بیرونی، تقویت شده باشند، باعث می‌شود توان عقل را به مقدار چشمگیری کاهش دهند، چه رسد جایی که این داده‌ها، دارای تاثیر بر هورمون‌های مختلف نیز باشد که تأثیرات ارگانیک را نیز در پی داشته باشد.
9_ سقوط شخصیت زن و مرد و تبدیل شدن به وسیله‌ای برای اشباع هوس‌های سرکش:
با پرداختن افراطی فرد به مسائل جنسی، شخصیت او به شخصیتی شهوانی تبدیل خواهد شد که تداعی‌ها و برداشت‌های وی با کوچک‌ترین ارتباطی (حتی توهمی) رنگ جنسی به خود می‌گیرد. کارکرد افراد برای چنین فردی تنها ارضاء غریزه جنسی است و اهتمام خود او نیز صرفا بر ارضاء همین بعد وجودی خویش است.
10_ آسیب جسمی‌:
علم پزشکی هنوز تا مرز شناخت بسیاری از بیماری‌ها فاصله‌ای طولانی دارد و چه بسا اموری که در زندگی روزمره ما وجود داشته باشد و ما به عنوان امور مفید از آن‌ها استفاده کنیم، در آینده‌ای نزدیک ضرر آن‌ها از نظر پزشکی ثابت شود. بنابراین اگرچه تاکنون برای هرزه‌بینی، اثر جسمانی مستقیم تشخیص داده نشده است (و احتمال این وجود دارد که با پیشرفت علم مشخص گردد) ولی قطعاً اثر غیرمستقیم دارد. یعنی نگاه به عکس و فیلم‌های مبتذل غالباً موجب تحریک سیستم عصبی خودکار (سمپاتیک و پاراسمپاتیک) و تحریک شهوت می‌گردد؛ همزمان ضربان قلب و تعداد تنفس افزایش پیدا می‌کند؛ ترشح برخی از هورمون‌ها در خون بالا رفته و تعادل هورمونی و روانی شخص برای دقایقی و‌گاه ساعت‌ها و‌گاه روز‌ها به مخاطره می‌افتد. اگر این رفتار به مدت طولانی ادامه یابد آثار آن همه عمر فرد را در بر خواهد گرفت.
11_ پرخاشگری:
هرزه‌بینی نه تنها بر ذهن فرد تاثیر مخرب می‌گذارد بلکه افراد را تشویق می‌کند تا از نظر جنسی بیشتر حالت سلطه‌جو و پرخاشگر داشته باشند.
با پرداختن افراطی فرد به مسائل جنسی، شخصیت او به شخصیتی شهوانی تبدیل خواهد شد که تداعی‌ها و برداشت‌های وی با کوچک‌ترین ارتباطی (حتی توهمی) رنگ جنسی به خود می‌گیرد. کارکرد افراد برای چنین فردی تنها ارضاء غریزه جنسی است و اهتمام خود او نیز صرفا بر ارضاء همین بعد وجودی خویش است
12_ مقایسه:
به دنبال مشاهده این‏گونه فیلم‏‌ها، افراد مجرد در آینده به مقایسه آنچه در فیلم دیده‌‏اند و آنچه از همسر خود سراغ دارند می‌‏پردازند و در نتیجه نقایص و کمبود‌ها و ضعف‌های احتمالی خود و همسر خویش در ذهن فرد برجسته شده و چه بسا باعث کاهش تمایل و علاقه به همسر انتخاب شده خود می‌‏شود و به تدریج کانون خانواده را دچار اختلال و فروپاشی می‌‏کند.
13_ کوبیده شدن اعصاب:
به ویژه جوانان را، در یک حال تحریک دائم قرار می‌دهد، تحریکی که سبب کوبیدن اعصاب آنان و ایجاد هیجان‌‌های بیمارگونه عصبی و‌گاه سرچشمه امراض روانی می‌گردد.
14_ سستی ایمان:
این گناه، پیوند انسان با خدا را سست و در صورت استمرار، این پیوند را قطع و ایمان او را زایل می‌‌گرداند؛ غریزه جنسی انسان را به طور افراطی تحریک کرده؛ او را از فعالیت‌های مثبت انسانی بازداشته؛ به سمت ارتکاب فحشا و منکرات سوق می‌دهد. بدین وسیله انسانیت انسان که سرمایه وجودی انسان است را از او سلب می‌کند.
15_ محروم شدن از شیرینی و لذت انس با خدا:
هشیار بودن این تصاویر در ذهن و مرور دائمی و ناخودآگاه آن، حضور قلب را در عبادات به خطر می‌اندازد و تکرار نافرمانی خدا، بهره رابطه با او را از لذت می‌اندازد.
16_ مردن دل‌ها و افسردگی:
همانگونه که روایات نیز بر این امر تصریح دارند، ولنگاری جنسی و ارتباطی، باعث بروز قساوت قلب می‌شود و مرگ معنوی و روانی قلب را درپی دارد.
17_ تاثیرات منفی در زندگی زناشویی:
مشاهده مکرر و زیاد آن و در دسترس همه بودن این نوع فیلم‏‌ها (حتی به عنوان آموزش) باعث شکستن قبح و زشتی اموری است که اسلام، عقلاء و عرف جامعه آن‌ها را زشت و قبیح می‌‏شمارند. حتی انسان‏های مۆدب و با نزاکت از بیان و ذکر برخی الفاظ که مستقیما اشاره به یکی از اعضاء بدن انسان می‌‏کند، اکراه دارند و آن را زشت و ناپسند و قبیح می‌‏دانند چه رسد به اینکه به مشاهده و تجزیه و تحلیل آن بپردازند.

منبع: پرسمان

نظرات مطلب

 1. سلام استاد.کشته گفتن این لا اله الا اللله شما هستم وقتی که میگید انگار یه دنیا تیکه پشت این حرف دارید اما نمیخواید بگید که جو درست بشه...
  پاسخ : علیکم السلام جناب آقای شیری عزیز!
  پس:
  لـــا إله إلا الله....
 2. حالم بهم میخوره از این مردهای بی غیرتی که زناشون رو بزک کرده و با حداقل پوشش میبرن مجلس مختلط و به تن نمایی و دلبری زنشون افتخار میکنند .
  وقتی ازشون سوال میکنی که چرا ؟
  جواب میده ما ندید بدید نیستیم و همه مثل برادر و خواهر هستیم و هیچ کس در مجالس ما نظر بد نداره .
  پیرو فرمایش شما برای دیدن عرض میکنم که این بی غیرت ها از کجا میفهمن که نظر به ناموسشون خوب بوده یا بد .
  این احمق های بی غیرت فکر میکنند که مردها هنگام ورود شهوت و میل سرکش جنسی خودشون رو بیرون میزارن و بعد وارد میشن .
  باور میکنید که اماکن و پلیس مملکت اسلامی ما در چند استان با برگذاری مجالس مختلط کنار اومدن و کاری به اون تالار ندارن .

ارسال نظر

جهت درج آگهی فروش یا خرید کلیه به کانال تلگرام بانک جامع اهداء کنندگان عضو به آدرس تلگرامی زیر مراجعه فرمایید.

https://telegram.me/shopkoliyeh

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

شبکه های اجتماعی