روش باز کردن پای خانواده به ماجرای ازدواج

مشاوره‌ _ روانشناسی

روش باز کردن پای خانواده به ماجرای ازدواج

چگونه پای خانوادههایتان را به ماجرای ازدواج باز کنید؟

حوض آبی که میوهها را پرتاب کنند توی آن با لامپهای ریسه ای که دور تا دور حیاط خانه روشن شده به تاریخ پیوستهاند. «پسرم غلام شماست» و «دخترم برو چایی بیار» هم دیالوگهای نخ نمای سریالهای تلویزیونی هستند که در این روزگار کاربرد چندانی ندارند. چه بخواهیم، چه نخواهیم دوره و زمانه عوض شده .است

ازدواجها دیگر آن حالت سنتی گذشته را ندارند و زیر پوست شهر اتفاقات دگری در جریان است. دیگر مثل قدیمها پسرها موقع گفتن اینکه از یکی خوششان آمده به پدر یا مادرشان صدبار رنگ عوض نمیکنند و دخترها هم راحت تر به مادرشان می گویند که یک خواستگار سمج پیدا شده. با این همه تغییر در سبک زندگی، هنوز در میان گذاشتن مسئله با خانوادهها قدیم مهم و حتی گاهی سخت است.

1- خودخواه نباشید!

خودخواه نباشید و طرف مقابلتان را هم در نظر بگیرید. ممکن است طرف مقابلتان شرایطی داشته باشد که به هر دلیلی نتواند آن را با شما بازگو کند و این دست دست کردن شما باعث شود او بیشتر در فشار قرار گیرد. نمونه سادهاش پسرهایی هستند که منتظرند سربازیشان تمام شود، توی اداره ترفیع بگیرند، ماشین بخرند و بعد از آن طرف، دختر به خاطر خواستگارهایی که برایش میآید از طرف خانواده تحت فشار باشد. ماجراهایی به همین سادگی میتواند یکی از طرفین را خسته کند و کلی مشکل به وجود بیاورد. حتی بعضی وقتها این مشکلات آن قدر حاد میشوند که میتوانند صورت مسئله را به کلی پاک کنند.

2- حتماً بگویید!

اینکه بخواهید با خودتان فکر کنید که حالا کمی هم صبر کنم تا بیشتر هم را بشناسیم، ضررش بیشتر از نفعش است. شاید نخواهید باور کنید اما هرچه رابطه طولانی تر شود، احساسات در آن پررنگ تر میشود و این نه تنها به شناخت بیشتر کمکی نمیکند بلکه باعث میشود گرفتن تصمیم منطقی برایتان دشوارتر شود. از طرف دیگر، فرآیند شناخت با این مختصات تا یک جایی پیش رونده است و بعد از آن روند کند و حتی ساکنی پیدا میکند اما وقتی با اطلاع خانوادهها آن را رسمی میکنید، شناخت، شکل جدید و جدی تری به خودش میگیرد که چشمتان را به روی دست دیگری حقایق باز میکند. بنابراین خیالتان راحت باشد که درمیان گذاشتن با خانواده میتواند خیلی از مسائل را راحت و خیلی از مشکلات را حل کند.

بسیاری از نکتهها هستند که در کافی شاپ و تبادل جزوه در راهروهای دانشگاه به دست نمیآیند. خانواده عنصر مهمی است که معمولاً در این مدل آشناییها از قلم میافتد. شما با دیدن عکس یهویی که طرف مقابل از برادرش در حالت خواب با دهان باز گرفته یا دیدن فیلم خواهرزادهاش که چهار دست و پا میرود، به سبک زندگی خانوادگیشان پی نمیبرید. دیدن همه اعضای خانواده و تعاملشان با هم و همچنین از نزدیک رصد کردن خانه و زندگیشان خیلی وقتها میتواند نظر شما را عوض کند.

3- خودتان را آماده کنید!

این طور هم نیست که تصمیم بگیرید و یکراست بروید سراغ خانواده و اسم و نشانی طرف را کف دستشان بگذارید و خود را خلاص کنید. قبل از مرحله گفتن، خودتان را برای دنیای بزرگ ترها آماده کنید. همان طور که رسمی شدن خیلی از مسائل را حل میکند، همان قدر هم مسائل و شاید مشکلات را با شکل جدیدتری مقابلتان قرار دهد. پس لازم است حتماً ازتجربه پیران این مسیر استفاده کنید.

بهترین راه این است که اگر خواهر یا برادر بزرگ تری دارید که قبلاً این راه را رفته، از او کمک بگیرید. ایمان بیاورید که این خودش نصف مسیر است چون آنها شناختی را به دست آوردهاند که حالا خیلی خوب میتواند به درد شما بخورد. اگر هم خودتان سنت شکن یک طایقه هستید، میتوانید بروید سراغ چند تا دوست و همکلاسی که قبل از شما هزار راه نرفته را رفتهاند. این درست است که خانواده شما با خانواده فلان دوستتان زمین تا آسمان فرق دارد اما باز هم بعضی تجربیات در بیشتر خانوادههای ایرانی مشترک است. میتوانید از آنها راهنمایی بگیرید و با توجه به شرایط خانوادهتان بومی سازیاش کنید.

4- به کی بگیم؟

برای شروع، مهم است که رگ خواب خانواده را پیدا کنید. قطعاً خودتان می دانید که نبض خانه در دست چه کسی است. لازم نیست هول کنید و همان ابتدا سراغ مهرههای اصلی خانه بروید. با اینکه سالهاست فضای خانوادگی ما از فضای حاکم بر سریال پدرسالار فاصله گرفته اما باز هم در بیشتر خانوادهها مادرها میتوانند واسطه بین شما و پدر گرامی باشند. اگر فکر میکنید مادرتان در این زمینه گزینه مناسبی نیست، بروید سراغ خواهر برادرهای بزرگ‌تر. آنها میتوانند در نقش واسطه عمل کنند و ماجراهای دل پردرد شما را به گوش خانواده برسانند. کارشناسان امر می گویند این روش همیشه مطمئن تر است و شما را از ترکشهای احتمالی در امان نگه میدارد.

5- چه جوری بگید؟

الان نسبت به ده سال پیش این قضیه خیلی راحت تر در خانوادهها حل میشود اما باز هم واقعاً اینجای کار به شما و خانوادهتان بستگی دارد، با این حال باز هم باید خونسرد باشید و خودتان را برای هر جوابی آماده کنید. این خیلی مهم است که با چه ادبیاتی با خانواده در میان بگذارید. لازم نیست که برای خانوادهتان در همان ابتدا گارد بگیرید و بگویید «فلانی سهم منه، حق منه، عشق منه» یا «یا فلانی یا هیچ کس» این حرفها برای فیلمهاست.

در زندگی واقعی خانواده باید بداند شما در انتخابتان جایی هم برای نظر آنها گذاشتهاید و به عقیده و سلیقهشان احترام میگذارید. همین باعث میشود که آنها راحت تر با موضوع کنار بیایند. این را که چقدر در انتخاب خود مصمم هستید، میتوانید با شخص ثالثی که با او ندارتر هستید در میان بگذارید اما پیش پدر یا بزرگ ترها لازم است نشان دهید که نظرشان برایتان مهم است. نباید جوری برخورد کنید که فکر کنند از بازی بیرون ماندهاند و «بعد از یه عمر بچه بزرگ کردن نتیجهاش شد این

6- اگر مخالف شنیدید!

اگر از انتخابتان مطمئن هستید و به نظرتان خانواده به خاطر نداشتن شناخت مخالفت میکند، سریع دلسرد نشوید. یادتان نرود همیشه آدم نسبت به کسی که نمیشناسد، کمی سختگیرانه تر عمل میکند پس عصبانی نشوید. میتوانید زوایای را که به نظرتان از دید خانواده پنهان است، برایشان، شفاف و پررنگ کنید. اگر مشکلات ساده هستند، میتوانید با چند جلسه آشنایی بیشتر و ایجاد فضای مناسب آن شبهه را برطرف کنید. حل مشکلات بزرگ تر، صبر بیشتر و گاهی زمان بیشتری هم لازم دارد. اگر خانوادهتان از نظر فرهنگ، عقیده و با طرف مقابل مشکل دارد، لازم است شما هم از دوربین خانواده به ماجرا نگاه کنید. خودمانیم شاید واقعاً نکاتی باشد که از نظر شما پنهان ماندهاند اما در آینده بتوانند مشکل ساز شوند.

به هر حال همان طور که خود پدر و مادرها می گویند، موهایشان در آسیا سفید نشده و واقعاً چند تا پیراهن بیشتر از شما پاره کردهاند، پس تمامی مسائلی را که بیان میکنند، با دید منطقی و نگاهی جدی تر بررسی کنید. بعد از بررسی ای لازم اگر هنوز مصمم بودید، بهتر است با ملایمت برای خانواده توضیح دهید و اگر لازم شد از ویژگیهای مثبتی بگویید که در فرد مورد نظرتان وجود دارد و میتواند برای والدینتان مهم باشد.

برای این کار احتیاج دارید خوب فکر کنید چون خیلی از ویژگیهای مثبت شخص مورد نظر هست که آن قدر برایتان تکرار و عادی شده که دیگر آن را نمیبینید. آشنایی بیشتر و ایجاد صمیمیت یکی از راههای خوب برای جلب نظر خانوادههاست. پس میتوانید جلسههای خانوادگی بگذارید و با کمک طرف مقابل سعی کنید فضا را پروانهای کنید.

ارسال نظر

جهت درج آگهی فروش یا خرید کلیه به کانال تلگرام بانک جامع اهداء کنندگان عضو به آدرس تلگرامی زیر مراجعه فرمایید.

https://telegram.me/shopkoliyeh

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی