هشام بن ابراهیم عباسی کیست؟

مباحث تاریخی

هشام بن ابراهیم عباسی کیست؟

هشام بن ابراهیم عباسی کیست؟

هشام (هاشم) بن ابراهیم راشدی همدانی» مردی مذموم و مطعون بود و امام رضا علیه‌السلام به خاطر نفاقی که در نهاد او رسوخ داشت او را لعنت کردند و از او تبری فرمودند.

از اخبار و آثار او چنین معلوم است که او عامل و گزارشگر خلفا بود و در خانه امام کاظم و امام رضا علیهماالسلام رفت و آمد داشته و اوضاع و احوال آن حضرت را به هارون و مأمون اطلاع می‌داده است. همچنین مأمون، فرزند خود عباس را نزد او گذاشت تا علم و ادب بیاموزد و از این جهت او را «هشام عباسی» هم گفته‌اند.

شخصیت و موقعیت

شیخ صدوق در کتاب عیون اخبار الرضا روایت می‌کند که هشام بن ابراهیم راشدی همدانی از نزدیکان امام رضا علیه‌السلام بود و قبل از اینکه آن حضرت را به طرف خراسان ببرند، هشام مردی ادیب و زرنگ بود و کارهای امام رضا علیه‌السلام به دست او انجام می‌گرفت و اموال از اطراف و نواحی به دست او می‌رسید.

بعد از این که امام رضا علیه‌السلام را به خراسان بردند، او هم به خراسان رهسپار شد و خود را به فضل بن سهل نزدیک کرد و فضل هم او را گرامی داشت و به خود نزدیک نمود. او اخبار امام رضا علیه‌السلام را به ذوالریاستین و مأمون اطلاع می‌داد و از این جهت نزد آنان مقرّب بود و هر چه در خانه امام می‌گذشت از آن‌ها پنهان نمی‌کرد.

معمر بن خلاد گوید: امام رضا علیه‌السلام فرمود: «هشام بن ابراهیم عباسی و پدرش هر دو زندیق بودند«.

مأمور سخت گیری بر امام رضا علیه‌السلام

مأمون، هشام بن ابراهیم عباسی را حاجب حضرت رضا علیه‌السلام قرار داده بود. او هر کس را که دلش می‌خواست اجازه می‌داد تا با آن حضرت ملاقات کند و نمی‌گذاشت دوستان امام با وی ملاقات کنند، هر چه از زبان امام رضا علیه‌السلام می‌شنید و با هر کس که سخن می‌گفت، همه را به مأمون و ذوالریاستین می‌گفت. او در همان زمان، از طرف امام رضا علیه‌السلام به دروغ پخش کرده بود که آن حضرت ساز و آواز را برای او حلال کرده است و هنگامی که از امام رضاعلیه‌السلام در این باره پرسیده شد، در پاسخ فرمود: «این زندیق دروغ گفته است«.

ابوطالب گوید: امام رضا علیه‌السلام فرمود: «هشام عباسی به من گفت: چرا درخواست‌های مأمون را انجام نمی‌دهی؟ گفتم: ای عباسی! تو هم با من دشمنی می‌کنی؟ گفت: آری باید درخواست‌های او را اجابت کنی و الا گردنت را می‌زنم«.

منـابـع:

  • شیخ حر عاملی- وسائل الشیعه- جلد 12
  • علامه محمد باقر مجلسی- بحارالانوار- جلد 49
  • شیخ صدوق- عیون اخبار الرضا
  • شیخ عباس قمی- سفینه البحار- جلد 1 

نظرات مطلب

  1. http://audiobook.irebooks.com/1394/07/20/psychologist-audio-books/%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%84%d9%88%d8%af-%d8%b3%d8%ae%d9%86%d8%a7%d9%86-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%b9%d9%84%d8%a7%d9%82%d9%87-%d9%86%d9%88%d8%ac%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%87/6366.html

ارسال نظر

جهت درج آگهی فروش یا خرید کلیه به کانال تلگرام بانک جامع اهداء کنندگان عضو به آدرس تلگرامی زیر مراجعه فرمایید.

https://telegram.me/shopkoliyeh

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی