رابطه میان سیگار کشیدن و کم شنوایی

پزشکی و سلامت اجتماعی

 رابطه میان سیگار کشیدن و کم شنوایی

رابطه میان سیگار کشیدن و کم شنوایی

تحقیقات اخیر نشان داده است که ترک سیگار یا کاهش استفاده از آن و اجتناب از قرار گرفتن در معرض دود تنباکو می‌تواند خطر ابتلا به کم شنوایی را کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهد سیگاری‌ها و آن‌هایی که در معرض دود سیگار قرار دارند، بیشتر در خطر ابتلا به کم شنوایی هستند.

احتمال ابتلا به کم شنوایی در مطالعات دانشگاه منچستر، که بودجه آن را مؤسسه فعالیت‌های کم شنوایی، انجمن تحقیقات پزشکی و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت تأمین می‌کنند، نشان داده که احتمال ابتلا به کم شنوایی در افرادی که در حال حاضر سیگاری هستند، 15.1 درصد بیشتر از غیر سیگاری‌ها است.

شنوایی در افرادی که در معرض دود سیگار هستند نیز، 28 درصد بیشتر از سایرین است. خطر ابتلا به ناشنوایی در افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند، به نسبت کمتر می‌شود که دلیل آن می‌تواند به طور کلی پی گرفتن زندگی سالم‌تر بعد از ترک سیگار باشد. این تحقیق در مجله انجمن تحقیقات گوش و حلق و بینی منتشر شده است.

این تحقیقات بر روی 164/770 نفر از افراد 40 تا 69 ساله انجام شد؛ این افراد با پیوستن به بانک زیستی انگلیس که یک پروژه ملی برای بهبود سلامت است، طی سال‌های 2007 تا 2010 تحت آزمایش‌های شنوایی سنجی قرار گرفتند. دکتر پیرس داوز عضو مرکز ارتباطات انسانی و کم شنوایی دانشگاه منچستر که مسئول تحقیقات نیز بوده است بیان می‌کند: با فرض اینکه 20 درصد از انگلیسی‌ها و بیش از 60 درصد در برخی کشورها سیگاری هستند، سیگار کشیدن می‌تواند یکی از دلایل بارز کم شنوایی در سرتاسر دنیا تلقی شود.

ما به این نتیجه رسیدیم که هر چه تعداد بیشتری سیگار در طول هفته کشیده شود و هر چه مدت سیگار کشیدن طولانی‌تر شود، خطر آسیب به شنوایی بیشتر می‌شود. ارتباط بین سیگار کشیدن و کم شنوایی هنوز روشن نیست، اما تعداد زیادی از افراد سیگاری دچار بیماری‌های قلبی هستند.

دکتر داوز همچنین بیان می‌کند: مطمئن نیستیم که آیا سموم موجود در دود تنباکو مستقیماً بر روی شنوایی اثر می‌گذارد یا اینکه بیماری‌های دهلیزی قلبی که از کشیدن سیگار ناشی شده منجر به تغییرات عروق کوچک شده و بر قدرت شنوایی اثر می‌گذارد و یا هر دوی این عوامل تاثیرگذار هستند.

دلیل اینکه خطر ابتلا به کم شنوایی در بین افرادی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند بییشتر است - بیشتر از خود سیگاری‌ها - می‌تواند این باشد که سیگاری‌ها هم با غیر سیگاری‌ها و هم افرادی که در معرض دود سیگار نیستند مقایسه می‌شوند، اما افرادی که در معرض دود سیگار هستند فقط با غیر سیگاری‌ها مقایسه شده‌اند. به گفته محققان، این بدان معنا است که ارتباط بین سیگار کشیدن و کم شنوایی دست کم گرفته می‌شود.

دکتر رالف هولم، رئیس تحقیقات پزشکی موسسه فعالیت‌های کم شنوایی بیان می‌کند: کم شنوایی زندگی 10 میلیون انگلیسی را تحت تأثیر قرار داده و با افزایش سن این افراد تبدیل به مشکلی اساسی می‌شود. کم شنوایی اغلب به عنوان یکی از عوارض اجتناب ناپذیر افزایش سن قلمداد می‌شود، اما همانطور که نتایج این مطالعه نشان می‌دهد افزایش سن همیشه دلیل کم شنوایی نیست. ترک سیگار و اجتناب از مواجهه با صداهای بلند دو گام عملی است که افراد می‌توانند امروز اتخاذ کنند و از کم شنوایی در دوره بزرگسالی و کهنسالی پیشگیری کنند.

ارسال نظر

جهت درج آگهی فروش یا خرید کلیه به کانال تلگرام بانک جامع اهداء کنندگان عضو به آدرس تلگرامی زیر مراجعه فرمایید.

https://telegram.me/shopkoliyeh

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی