روزه از نگاه دانشمندان

فروع دین

روزه از نگاه دانشمندان

چهارده قرنپیش، زمانی که جهل سرتاسر حجاز را فرا گرفته بود پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «صومواتصحوا... روزه بگیرید تا تندرست شوید» و فرمود: معده خانه هر دردی است و پرهیز واجتناب (از غذاهای نامناسب و زیاده‌خوری) اساسو رأس هر داروی شفابخش است.

دانش بشری دراین چند سال متوجه نقش مهم روزه در تأمین سلامت انسان شده است ازاین‌روی درکشورهای مختلف کلینیک‌هایی تشکیل‌شده است که مبنای درمان آن‌ها روزه است و تاکنوناز این طریق بیماران زیادی شفا یافته‌اند. اینک با چند کلام از دانشمندان که عمقکلام پیامبر صلی الله علیه و آله را آشکار می‌کند، آشنا می‌شوید.

·        دکتر الکسیسکارل

با روزه‌داریقند خون در کبد می‌ریزد و چربی‌هایی که در زیر پوست ذخیره‌شده‌اند، پروتئین‌هایعضلات و غدد و سلول‌های کبدی آزاد شده به مصرف تغذیه می‌رسند.

·        دکتر ژانفروموزان

وی معالجه باروزه را به شستشوی احشاء تعبیر می‌کند که در آغاز روزه‌داری، زبان باردار است ...که پس از سه چهار روز بو برطرف می‌شود، اسیداوریک ادرار کاهش می‌یابد و شخص احساسسبکی و خوشی خارق‌العاده می‌کند. در این حال اعضاء هم استراحتی دارند.

·        دکترتومانیانس

فایده بزرگ کمخوری و پرهیز از غذاها، در یک مدت کوتاه، آن است که چون معده در طول مدت یازده ماهمرتب پر از غذا بوده و در مدت یک ماه روزه‌داری مواد غذایی شکم خود را دفع کند و همین‌طورکبد که برای حل و هضم غذا مجبور است دائماً صفرای خود را مصرف کند، در مدت سی روزترشحات صفراوی را صرف حل کردن باقی‌مانده غذای جمع‌آوری‌شده خواهد کرد.

دستگاه هاضمهدر نتیجه کم خوردن غذا، اندکی فراغت حاصل کرده و رفع خستگی می‌کند، روزه، یعنی کمخوردن و کم آشامیدن در مدت معینی از سال و این بهترین راه معالجه و حفظ تندرستیاست که طب قدیم و جدید را از این حیث متوجه خود ساخته است، مخصوصاً امراضی را کهبر دستگاه گوارش به خصوص کلیه و کبد عارض می‌شود و به توسط دارو نمی‌توان آن‌ها راعلاج کرد، روزه به خوبی معالجه می‌کند، چنانچه بهترین داروها برای برطرف ساختن سوءهاضمهروزه گرفتن است. مرض مخصوص کبد نیز که موجب «یرقان» می‌گردد بهترین طریق معالجه‌اشروزه گرفتن است، چه آنکه ایجاد این مرض اغلب اوقات به واسطه خستگی کبد است که درموقع زیادی عمل و فعالیت، نمی‌تواند صفراء را از خون بگیرد.

·        دکتر گوئل پا

بیماری‌ها ازتخمیر غذا در روده‌هاست که همه با روزه اصلاح می‌گردد.

·        دکتر آلکسیسوفورین

جسم به هنگامروزه به جای غذا از مواد داخلی استفاده می‌کند و آن‌ها را مصرف می‌کند و مواد کثیفو عفونی که در جسم هست و ریشه و خمیره بیماری‌هاست، از بین می‌رود و به این طریقروزه سبب بهبودی همه بیماری‌هاست. ازاین‌رو جسم خود را به وسیله روزه از داخل نظیفو پاکیزه کنید.

·        دکتر کارلو

هر شخص بیمارباید در هر سال مدتی از غذا پرهیز کند; زیرا مادامی که غذا به تن می‌رسد میکرب‌هادر حال رشداست، ولی هنگامی‌که از غذا پرهیز کند، میکرب‌ها روبه ضعف می‌روند... روزه‌ایکه اسلام را واجب کرد، بزرگترین ضامن سلامتی تن است.

·        دکتر رو

روسیک اسوجیتعداد زیادی از بیماران مبتلا به سفلیس شدید را بهبودی بخشید و تنها داروی ویامساک و روزه بود.

·        بندیک دانشمندفیزیولوژیست:

یک دوره روزهسی و یک روز است .در این مدت در ترکیب خون هیچ‌گونهاختلاطی به هم نرسیده و آن نوری که در بعضی از روزه‌داران دیده می‌شود، یک حالتجوانی و نشاطی است که برای روزه‌داران رخ می‌دهد.

·        اوتو بوخنگر

وی تحقیقاتجامعی پیرامون اثرات روزه انجام داد و با تشکیل کنفرانسی در یک کنگره پزشکی نتایجآن را اعلام کرد، متن این اجلاس که به صورت کتاب و به شش زبان از طرف کلینیک ایندکتر انتشار یافت، با استقبال فراوانی روبرو شد.

وی می‌گوید:«اکثر بیماری‌های حاد و مزمن را می‌توان به وسیله روزه بهبود بخشید، یا از شدت آن‌هاکاست.» وی می‌گوید: به هنگام روزه، بدن بیمار پست‌ترینمواد را از سراسر بدن جمع‌آوری کرده و می‌سوزاند، نیروهای نوسازی بدن انسان بههنگام روزه فعال می‌شوند و تصفیه و ترمیم بافت‌ها را شروع می‌کنند... در مدت پنجاهسال که از تأسیس «کلینیک اوتو بوخنگر» می‌گذرد، بیش از پنجاه هزار بیمار در اینکلینیک توسط روزه درمان شده‌اند.

·        دکتر عبدالعزیزاسماعیل پاشا

برای معالجهدر موارد زیر از روزه استفاده می‌شود.

الف: در مورداضطراب مزمن امعاء و هنگامی‌که مقرون با تخمیر مواد زلالیه و مواد نشاسته‌ای باشد.در این موقع روزه، مخصوصاً از جهت نیاشامیدن آب میان دو خوراک و ایجاد فاصلهطولانی نوبت‌های غذا، علاج قطعی است و این خصوصیات در مورد روزه ماه رمضان کاملاًرعایت شده است.

ب: هنگام زیادشدن وزن که ناشی از کثرت خوراک و کمی حرکت باشد. در این مورد روزه با رعایت اعتدالدر غذا، افطار و اکتفاء به آب هنگام سحر از هر قسم معالجه‌ای مفیدتر است.

ج: زیادی فشارخون.

د: مرض قند.

ه: در موردالتهاب حاد و مزمن کلیه که مقرون با ترشح و تورم باشد.

و: در موردامراض قلب که توأم با تورم باشد.

ز: التهابمزمن مفاصل، خصوصاً وقتی‌که توأم با امراض چاقی باشد به‌طوری‌که غالب زن‌ها پس ازسن چهل‌سالگی به بعد به آن مبتلا می‌شوند. دراین‌باره دیده‌شده است که در ماهرمضان این مرض به درجات خفیف‌تر از موقعی است که برق و خون گرفتن و ادویه و تماممسائل طب جدید به‌ کار برده می‌شود.

·        دکتر کارلو

چون امراضزیاد شده‌اند، خود را ناگزیر می‌بینم که هم‌وطنان خود را نصیحت‌کنم و آن‌ها را به‌وسیلهدوایی مؤثر که در دسترس هر فقیر و ثروتمند باشد، راهنمایی کنم و این همانا روزه‌ایاست که محمد صلی الله علیه و آله در جزیره العرب تشریح نمود.

·        دکتر آندرهپاسک

وی ضمن سودمندشمردن روزه برای بیماری‌ها می‌گوید: در صورت وجود ناراحتی‌های وخیم چشم (ورم‌ها،ورم شبکیه، ورم بافت ملتحمه، آب‌مروارید و آب سبز) روزه حتماً ضروری است.

·        دکتر آلن مویل

روزه(بهداشتی) چهار فایده عمده زیر را در بر دارد:

  1. مانع تجمع مواد سمی می‌شود.
  2. باعث استراحت دستگاه‌های گوارش می‌گردد.
  3. به وسیله روزه بدن انرژی خود را صرف دفع سموم می‌کند.
  4. نیروی حیات تحریک می‌شود تا مواد زائد دفع گردد.

پروفسور ولادیمیرنیکی

در اثر گرسنگی(روزه‌داری) غدد فوق کلیوی ترشحات نامتعادل تمام غدد را خورده و آن‌ها را برای مدت‌هامتعادل خواهد ساخت.

کلید واژه:

[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

  • The benefits of fasting,according to scientists
  • مزایای روزه، به گفتهدانشمندان
  • فوائد الصيام، وفقاللعلماء 
  • 禁食的好处,据科学
  • سائنسدانوں کے مطابق روزے کے فوائد
  • वैज्ञानिकों के अनुसार उपवास के लाभ

منبع: مجله فرهنگ كوثر - دی 1376، شماره 10

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

شبکه های اجتماعی