دکتر تومانیاس: فوائد استعمال نمک پیش از غذا

فروع دین

دکتر تومانیاس: فوائد استعمال نمک پیش از غذا

«دکتر تومانیانس» درکتاب خود به نام «Hygienic ruler in Islam» فایده‌هایاستعمال نمک را در پیش از غذا، این‌گونه بر می‌شمارد:

بنابر یافته‌های علومپزشکی، دهان محل تجمع انواع میکروب‌هاست که در اثر استعمال نمک در پیش از غذا، برطرفمی‌گردند.

1_ آب دهان (بزاق) از چشمه‌هاییبه نام غدد بزاقی جاری می‌باشند که هر چه با غذا مخلوط شوند، غذا زودتر از گلو پایینمی‌رود و زودتر هضم می‌شود.

2_ ورود نمک در دهان، غده‌هایاطراف دهان را تحریک و به ترشح آن‌ها سرعت می‌بخشد؛ از این‌رو، غذا را زودتر هضم وبرای فرو بردن حاضر می‌سازد.

3_ زماني که نمک وارد معدهخالی از غذا می‌گردد، غده معده را تحریک می‌کند و ترشحات زیادتری به وجود می‌آورد پس «اسفیورت» نمک، سبب زود فرو بردن و زود هضم شدن غذا می‌گردد.

4_ از آنجا که نمک پیش ازغذا تحریک‌کننده غده‌های هاضمه است، در اثر تحریک آن‌ها، انسان میل به غذا خوردن می‌یابد،بنابراين، نمك سبب زیادشدن اشتهاء می‌گردد.

5_ چنانچه مواد شیمیایی،بيش از اندازه معمول در معده ترشح شود، موجب سوءهاضمه می‌گردد و نمک پیش از غذا، بهدلیل دارا بودن اثر اسیدی، آن را خنثی و بی‌اثر می‌نماید و سوءهاضمه را برطرف می‌کند.

6_ در بدن و خون وساختمان جسم، مقدار معینی نمک وجود دارد که اگر این مقدار کاهش یابد، موجب امراض مختلفیدر اعضاء بدن می‌گردد، اما وقتی نمک پیش از غذا وارد معده گردد، مقدار مورد نیاز رابرای کمبود خود نگه می‌دارد و در حقیقت، مقدار از دست رفته را جبران می‌سازد.

7_ بدن انسان به منظور برطرف کردن نمک، به آب نیاز دارد و استعمالنمک، بیش از غذا، آدمي را به نوشیدن آب مجبور می‌سازد و این، خود، سبب افزايش «ادرار» و شستشوی کلیه و مثانه می‌شود.

8_ در اثر نمک خوردن، مقداري از آب بدن از روزنه‌های پوست بیرون می‌آیدو به این ترتیب، سوارخ‌های تنفسی پوستی، پاك و پاکیزه می‌گردند.

9_ خوردن نمک در بعد ازصرف غذا نیز، غدد بزاقی را تحریک می‌سازد و باعث زیادشدن آب دهان می‌گردد؛ بنابراين، انسان ناگزیر به فرو بردن یا بیرون کردن آن از دهان می‌شودکه در هر دو صورت، چربي یا غذای باقی‌مانده در دهان و بین دندان به همراه آب دهان برطرفمی‌شود.

10_ اگر آدمی غذایی بخوردکه نمک آن کم باشد و یا در معده ترشحات مواد نمکی نباشد، غذا دیرتر هضم می‌شود و این،سبب بروز سوءهاضمه می‌شود؛ خوردن نمک، پیش از غذا، اين آسیب را برطرف می‌سازد.

11_ بدیهی است که این فواید،برای استعمال مقدار مناسب نمک است، و اگر در مصرف نمک، افراط و تفریط شود باعث تحریکقلب و امراض گوناگون نیز خواهد گردید.

در ضمن فواید نمک برایانسان‌های سالم و متعادل و به صورت غالبی است، ولی برای افراد بیمار، یا گاهی برایافرادی خاص، ممکن است برخی داروها نیز ضرر داشته باشد که پزشکان مشخص می‌کنند.

[if gte mso 9]>

[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

برگرفته شده از کتاب: Hygienic ruler in Islam

ارسال نظر

جهت درج آگهی فروش یا خرید کلیه به کانال تلگرام بانک جامع اهداء کنندگان عضو به آدرس تلگرامی زیر مراجعه فرمایید.

https://telegram.me/shopkoliyeh

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی