خانه / خبرگزاری دانا / اربعین بزرگترین اجتماع جهان است/پیاده روی اربعین زمینه ساز ظهور است

اربعین بزرگترین اجتماع جهان است/پیاده روی اربعین زمینه ساز ظهور است


ساعت: ۱۴:۲۸
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
شناسه خبر: ۱۴۱۸۰۴۴

کارشناس مسائل دینی با اشاره به اینکه به‌ جرأت می‌توان گفت پیاده روی اربعین تبدیل به بزرگ‌ترین اجتماع جهان شده است، گفت: این پیاده روی حتی اجتماعی عظیم‌تر از حج است چراکه آخرین آمار مراسم حج حضور حداکثر ۵میلیونی زائران در خانه خدا بوده است اما در پیاده‌روی اربعین در سال‌های قبل حضور بیش از ۲۰ میلیونی اعلام‌شده که هرسال هم بیشتر می‌شود.


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  حجت‌الاسلام رضا رمضان نرگسی استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به پیاده روی اربعین، اظهار داشت: اصولاً اجتماعات دینی یکی از مسائلی است که در همه ادیان وجود دارد برای همین ادیان مسیحیت و یهودیت عبادات فردی را اصلاً قبول ندارند و باید همه عبادت‌هایشان به‌صورت جمعی باشد این نشان دهنده اهمیت و تاثیر اجتماعات دینی است.


 وی خاطرنشان کرد: ائمه ما هم به عبادت‌های جمعی تأکید کرده و نگاه ویژه‌ای داشتند و خود مجلس گرفته و اصحاب را دعوت می‌کردند برخی از شعرا را دعوت می‌کردند تا شعر بخوانند و دسته جمعی عزاداری کنند نمونه آن شعر دعبل که بعد از آن امام پیراهن خود را به وی هدیه داد.


استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: از مسئله توجه به عبادت‌های جمعی می‌توان فهمید که به مسئله اربعین و تجمع اربعین نگاه ویژه ای شده است البته در تاریخ مشخص نیست این پیاده روی از کی مرسوم شده است اما آنچه به نظر می‌رسد و شایع است  به خاطر همدردی با حضرت زینب(س) که بعد از چهل روز به کربلا بازگشت و به زیارت امام حسین(ع) رفت است می‌باشد و یک تقلیدی برای شریک شدن در غم شهادت امام حسین(ع) است و این موضوع به لحاظ دینی است.


کارشناس مسائل دینی افزود:  عبادت‌ها تقریبا فردی است و معمولاً  دین به عبادت‌ها فردی  نگاه می‌کنند اما در مسئله جامعه شناسی عبادت‌ها به شکل اجتماعی و یک حرکت اجتماعی در جامعه مورد بررسی قرار می‌گیرد.


اربعین باشکوه‌تر از حج


رمضان نرگسی تأکید کرد: وقتی به مسئله پیاده روی اربعین نگاه می‌کنیم یک اجتماع میلیونی را مشاهده می‌کنیم و به جرأت می‌توان گفت پیاده روی اربعین تبدیل به بزرگ‌ترین اجتماع جهان شده است حتی اجتماعی عظیم‌تر از حج؛ زیرا آخرین آمار مراسم حج حضور حداکثر ۵میلیونی زائران در خانه خدا بوده است اما در پیاده‌روی اربعین در سال‌های قبل حضور بیش از ۲۰ میلیونی اعلام‌شده که هرسال هم بیشتر می‌شود پس از نظر اجتماعی پیاده روی اربعین بسیار مهم است.


استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: پیاده‌روی عظیم اربعین علاوه بر اینکه یک همبستگی جهانی برای شیعه به نمایش می‌گذارد باعث می‌شود شیعه احساس  کند تنها نیست و این تجمع یک ابهت خاصی برای شیعه به وجود می‌آورد.


وی گفت: اولین کارکرد تجمع عظیم اربعین مسئله تبلیغ شیعه است تبلیغات خود به خود باعث جلب توجه افکار عمومی‌می‌شود و افکار عمومی‌جهان کنجکاو می‌شوند و راجع به آن تحقیق می‌کنند.


پیاده‌روی اربعین بزرگ‌ترین تبلیغ تشیع است


کارشناس مسائل دینی بیان داشت: موضوعی که در این اجتماع مطرح است مسئله تبلیغ است یعنی بدون اینکه نیازی باشد مبلغانی به سراسر جهان برای تبلیغ مذهب شیعه بروند این راهپیمایی ۲۰ میلیونی ابزار تبلیغ تشیع شود باعث تحریک جهانیان راجع این تجمع  می‌شود و آن‌ها که از شیعه و امام حسین چیزی نمی‌دانند علاقه پیدا می‌کنند، مطالعه می‌کنند و سپس جذب می‌شود.


رمضان نرگسی تصریح کرد: فایده دیگر پیاده روی اربعین بالا بردن دین‌داری در بین شیعیان است یک احساس همدلانه عجیبی بین شرکت‌کنندگان است من از نزدیک مشاهده کردم زائران اربعین سعی می‌کردند به هم احترام بگذارند علاوه بر اینکه موکب داران به زائران احترام می‌گذارند زائران هم به هم احترام می‌گذارند.


استاد حوزه و دانشگاه افزود: من در تاریخ رصد کرده‌ام وقتی که شاه اسماعیل خواست هویت جدیدی به ایران بدهد به دنبال یک نخ تسبیح بود تا مردم ایران را متحد کند او می‌توانست زبان فارسی را انتخاب کند اما این باعث می‌شد دیگر اقوام به این اتحاد نپیوندند اما او مذهب شیعه را انتخاب کرد این مسئله باعث شده وقتی با هویت شیعه به کشور عراق سفر می‌کنیم با شیعیان عراق و دیگر شیعیان جهان روبرو می‌شویم احساس همدلی و یگانگی می‌کنیم و مسئله عرب و عجم مطرح نیست.


وی افزود: گاهی که برخی‌ها از روی جهل برای پیاده روی اربعین عرب و عجم می‌کنند با مخالفت دو طرف ایران و عراقی  روبرو می‌شوند و بر شیعه بودن تاکید می‌کنند شاید نام آن را بتوان پان شیعه و یا جهان شیعه نامگذاری کرد که در نهایت این اتحاد زمینه را برای حکومت جهانی امام زمان(عج) فراهم می‌کند.


عنایت امام حسین(ع) در پیاده روی اربعین مشاهده می‌شود


کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: عنایت ویژه امام حسین(ع) در پیاده روی  اربعین کاملاً مشاهده می‌شود زیرا ملت ایران در ۸سال دفاع مقدس از حکومت بعث عراق زخم‌خورده است و هزاران شهید داده از طرفی عراق هم در جنگ با ایران کشته داده است اما علی‌رغم این زخم‌ها در پیاده روی اربعین هیچ‌گونه احساس بیگانگی و دشمنی بین دو ملت دیده نمی‌شود بلکه احساس یکپارچگی و همبستگی دیده می‌شود، علاوه بر ملت ایران و عراق حضور ملت‌های دیگر در پیاده روی اربعین و رفتار محبت‌آمیزی که نسبت به هم دارند تأثیر زیادی در خودساختگی و خودسازی است.


رمضان نرگسی بیان داشت: به لحاظ گرایش‌های مادی انسان دوست دارد بهترین غذاها را میل کند در بهترین مکان استراحت کند اما در پیاده روی اربعین انسان این تمایلات را فراموش می‌کند هرآنچه به او طعام دهند میل می‌کند و در گوشه یک موکب روی زمین استراحت می‌کند و سختی پیاده‌روی را تحمل می‌کنند.


وی گفت: افرادی در پیاده روی اربعین حضور داشتند که به اصطلاح لای پر قو خوابیده بودند و  زمانی که در خانه خود بودند هر غذایی را میل نمی‌کردند اما در پیاده روی اربعین با اشتیاق با شرایط کنار می‌آمدند، در پیاده روی اربعین همه یکرنگ می‌شوند و موقعیت شغلی و اجتماعی افراد مطرح نیست خیلی‌ها تلاش می‌کنند پُست و مقام خود را مخفی کنند که در خودسازی و از بین بردن تکبر و غرور تأثیر زیادی دارد.


کارشناس مسائل سیاسی افزود: یادگیری فضائل انسانی یکی دیگر از کارکردهای پیاده روی اربعین است انسان ذاتاً اموال خود را دوست دارد و نمی‌خواهد آن را با دیگران تقسیم کند مگر در شرایط خاص اما وقتی انسان می‌بیند که عده‌ای به صورت گسترده و بدون هیچ چشم‌داشتی به دیگران بذل و بخشش می‌کنند، خود را حقیر و کوچک می‌بیند که چطور خوش آن‌گونه نیست، پیاده روی اربعین برکات زیادی به دنبال می‌آورد.


رمضان نرگسی در پایان خاطرنشان کرد: باید هوشیار بود و از این فرصت و حضور ملیت‌های مختلف استفاده کرد و اجازه نداد دشمنان نفوذ کرده و تفرقه افکنی کنند شرکت کنندگان اربعین هم باید هوشیار باشند و باتقوا به دنبال اتحاد باشند و اجازه ندهند عده‌ای تفرقه‌افکنی کنند.


 


انتهای پیام/

ادامه!

درباره ی طلوع ارتباطات

ورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

مطلب پیشنهادی

شعار «حیا کن، رهاکن» علیه شفر!

ساعت: ۱۷:۱۷ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ شناسه خبر: ۱۴۲۵۶۸۳ هواداران تیم فوتبال استقلال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *